Přichystali jsme pro vás historii jedné z nejstarších seedbank Mr.Nice Seeds, která udala směr modernímu šlechtitelství a přinesla mnoho dnes již legendárních odrůd na naše stoly. Samozřejmě mluvíme o Panu Pěkném, tedy Mr. Nice( MNS )

Howard-marks

HOWARD MARKS

Co vznikne když vložíme do jedné místnosti jednoho Velšana, dva australské šlechtitele a pár špetek prvotřídní genetiky? Správnou odpovědí je samozřejmě semenná banka Pana Pěkného, neboli Mr. Nice, která je pojmenovaná po slavném spisovateli a pašeráku konopí Howardu Marksovi.

Shantibaba a Howard se setkali během konce roku 1990,tehdy australan Shantibaba pracoval v Holandsku již několik let pro známý cofeeshop Greenhouse stojící na ulici Červených luceren  v centru Amsterdamu. V této době byl shodou okolností zrovna propuštěn Howard z dlouholetého vězení v USA.

shantibaba-himselfBěhem několika let se z nich stali velmi dopří přátelé a začali přemýšlet o spolupráci  za pomoci Nevilla Schoenmakera, otce první seedbanky. Po nepříliš dlouhých úvahách se rozhodli podělit se světem o své šlechtitelské úspěchy, kterými byli Shantibaba a Neville už dobře známí v amsterdamské i světové sféře.

V roce 1998  se Neville a Shantibaba rozhodli, že konečně spojí své šlechtitelské vědomosti ještě pod štítem Greenhouse a dobijí HTCC. A to se jim také povedlo, vyhráli ceny ve všech kategoriích kromě ceny konopných oděvů. Hlavní soutěžní kategorii vyhráli prvním i druhým místem. Shantibabovi vztahy s holandským partnerem se v té době zhoršily a v důsledku toho prodal svůj podíl v Amsterdamském cofeeshopu a založil svou vlastní banku Mr.Nice. Krátce nato opustil GH i Neville a připojil se k Mr.Nice Seeds. Mnoho modelů, které Shantibaba a Neville za své působění vyšlehtili zůstali i nadále v nabídce GHS, takže se rozhodli všechny své strainy přejmenovat.

Nevile-Schoenmaker

NEVILLE SCHOENMAKER

Nejdůležitější pro každou banku jsou precizně selektované samičí i samčí rostliny. Každá semenná banka používá pro své křížení odrůdy z různých koutů země, které se velmi liší. MNS použila genetickou sbírku jak Shantibaby, tak Nevilla, které byli díky jejich zkušenostem v té době bezkonkurenční. Seskládala se ze čtyřiceti různých matečních rostlin. Z tak velké genetické rozmanitosti vzešly modely pro profesionály i úplné začátečníky.

Namísto honby za zlatem a září reflektorů se MNS rozhodli klást důraz na rozmanitost a kvalitu jejich produktů. Vzhledem k tomu, že zakladatelé jsou denními konzumenty konopí, tak bylo v jejich největším zájmu posunout konopnou kulturu někam dál. Dnes již kříží okolo dvaceti let, což je opravdu úctyhodné.

V roce 1999 se v Holandsku změnili zákony a nebylo nadále možné produkovat semena díky čemuž přišla spousta bank o své mateční rostliny. Nicméně dovoz semen konopí a jejich prodej zůstal legálním. MNS proto přesunulo své pěstební aktivity do Švýcarska kde mohli pokračovat v produkci.

Neville zůstal v Holandsku a pokračoval v produkci semen a zdokonalování šlechtitelských technik. Howard se věnoval legalizaci psaním článků, knih a vystupováním ve stand up shows. Shantibaba založil Gene Bank MNS-FARMTechnology ve Švýcarském kantonu Ticino, kde individuálně vyvíjel strainy  pro ostatní banky. Věnoval se podporování užívání konopí jako léku a vyráběl konopné éterické oleje pro kosmetický průmysl. Shantibabovi šlo ve Švýcarsku vše skvěle, produkoval modely pro více než 70 bank a nesčetně farem produkujcích semena. Švýcarské autority pravidelně kontrolovaly provoz a vybírali daně, když tu z ničeho nic, bez jakéhokoliv varování v roce 2003 prokurátor v Ticinu spustil akci Operace Indoor, která měla za úkol obvinit desítky nevinných lidí ze společensky i právně tolerované činosti (podobnost s listopadem 2013 v ČR). Od té doby si každý kanton interpretuje tyto zákony po svém. Shantibaba dostal dvou letý trest, nicméně zachránil celou svou genetickou sbírku

Rozhodli jsme se vám pod stromeček tento rok nadělit ke každé objednávce dárek. Dárky jsou husté a budou postupně přibývat další s velikostí objednávky!

Napiš komentář