Co to vlastně je takové přepuštěné máslo? Je to vlastně jen tuk, který nám z másla zůstane.

ghi-growmart

Video návod jak vyrobit konopné máslo již máme zde. Je sice v Anglicky, nicméně slečna nám to názorně ukazuje.

Máslo je mléčný výrobek, v závislosti na značce a kvalitě, obsahuje určité množství tuku (minimálně 80%, má-li být vůbec považováno za máslo), zbytek je voda (cca 16%) a mléčná sušina (to jsou mléčné bílkoviny a také sacharidy (laktóza).

Takové máslo je třeba skladovat v chladničce, má omezenou trvanlivost a pokud jej použijeme ke smažení, začne se velmi brzy přepalovat, již při 150-180°C, což je stejně anebo ještě méně, než toliko obávaný panenský olivový olej.

Tím že máslo tzv. přepustíme, odstraníme z něj jak vodu, tak sušinu a zůstane nám čistý tuk, který není tolik náročný na teplotu skladování, má delší trvanlivost a pokud ho použijeme ke smažení, snese teplotu 200-250°C, což je fajn. Navíc si uchová příjemnou chuť másla, což se nám může hodit při spoustě příležitostí.

V minulosti, když ještě tuze neexistovaly ledničky, bylo přepouštění másla běžnou věcí, kterou naše babičky dobře znaly. Přepuštěné máslo můžete totiž skladovat ve spíži (i při pokojové teplotě). Já ho přesto nechávám v ledničce. Moje maminka zase vzpomínala, že si máslo přepouštěla, když jsme jezdili kdysi dávno na dovolenou pod stan … určitě to znáte, žigulík narvaný po střechu, stan, skládací židličky, stoleček, plynová bomba, sporák, hromada plastikového kempingového nádobí … no hrůza 🙂

To ale neznamená, že by přepuštěné máslo nemohlo plnit svoji roli v kuchyni i dnes.

Jak jsem již naznačil, někdy potřebujete smažit něco na másle a nechcete ho přepálit. Osobně používám přepuštěné máslo pod cibulku, pod ryby nebo klidně pod řízky.

Zcela specifické použití přepuštěného másla znají uživatelé konopí.

A teď tedy co budeme potřebovat a jak na to?

– 3 kostky kvalitního másla

Mám vyzkoušené 3 kostky, protože z nich naplním akorát jednu zavařovací sklenici. Čím kvalitnější máslo koupíme, tím více přepuštěného nám z něj zbude. Jako se vším, šetřit na dobrém másle se nevyplatí.

prepustene-maslo-postup-1-growmartVezmeme si pánev patřičné velikosti a dáme si máslo rozpustit. Je vhodné začít nižší přiměřenou teplotou.

prepustene-maslo-postup-2-growmartKdyž se máslo rozpustí, pokračujeme opět přiměřenou teplotou. Je to trochu     alchymie, když je teplota příliš nízka, nezačne nám máslo vřít, odpařovat vodu a nezačně se oddělovat sušina ve formě pěny. Naopak při příliš vysoke teplotě, se nám začne u dna připalovat. Optimum je někde u prostřed. Občas zamícháme ode dna a na vrchu sbíráme pěnu s mléčnou sušinou.

prepustene-maslo-postup-3-growmart Tu nevyhazujeme, ale dáme si jí do mističky, poté do lednice a můžeme použít    dále jako máslo např. do těsta. při pečení apod.

prepustene-maslo-postup-4-growmart Ke konci se nám už odděluje čím dál méně pěny …

prepustene-maslo-postup-5-growmart Tekutina začíná být průhledná …

prepustene-maslo-postup-6-growmart Je-li hotovo, necháme chviličku vychladnout, aby nám nepraskla sklenice a      potom přes jemné sítko přelijeme do sklenice, počítáme s tím, že na dně pánvičky  nám může zůstat ještě část sušiny, nebo kalu, ten samozřejmě do skleničky  nepřeléváme.

prepustene-maslo-postup-7-growmart Po vychladnutí nám přepuštěné máslo zlojovatí a ztuhne. Můžeme ho uskladnit  v  lednici, ale jak již bylo zmíněno, není to podmínkou.

Uživatelé konopí, kteří během přepouštění zařadí i sklizené paličky cannabis sativa, při teplotě 200°C se do másla promítne veškeré THC a poté ztuhlé máslo, zvané po indicku ghí, může snadno sloužit k výrobě dalších velmi veselých potravin, typicky hodně usměvavých koláčků … To zde uvádím výhradně jako zajímavost, nikoli snad jako nějaké ponoukání ke špatnostem … Navíc začátečníkům rozhodně nedoporučuji, protože účinky této drogy podané perorálně se významně liší od účinků inhalačních a velmi často může dojít k zásadnímu neodhadnutí dávky. Předávkování touto drogou pak sice není nebezpečné z hlediska zdravotního, ale je zatraceně nepříjemné.

prepustene-maslo-ghi-growmartPřepuštěné máslo zvané po indicku  ghí.

NOVINKA: Nyní u nás můžete objednat i legální konopný výtažek CBD, jehož léčivý potenciál hraje zásadní roli v léčivých vlastnostech Fénixových slz.

Konopný výtažek Cibdol lze použít na výrobu většiny léčivých produktů podobně jako u Fénixových slz. Např. u konopné masti lze použít opravdu minimum tohoto oleje pro luxusní výsledky.

Více informací právě zde.

Rozhodli jsme se vám pod stromeček tento rok nadělit ke každé objednávce dárek. Dárky jsou husté a budou postupně přibývat další s velikostí objednávky!

Napiš komentář