Škůdci, kteří ohrožují konopné rostliny

škůdci konopných rostlin

Jací škůdci nejčastěji ohrožuji rostliny konopí?

Molice, housenky, mšice…..pokud pěstujete konopí, jistě jste se s těmito malými tvorečky setkali. Je mnoho škůdců, kteří mohou ohrozit vaši úrodu. Aby jste se jich zbavili, je důležité k tomu správně přistoupit. Nejlepší je prevence proti zamoření, dávat pozor na případné symptomy a především vědět, jak dané škůdce odstranit. Máme pro váš pár tipů, jak dané škůdce rozpoznat a jak proti nim bojovat.

Vzpřímenkovití, „tuneláři“

škůdci tuneláři

Velmi zvláštní druh škůdce, jelikož nenapadá úplně všechny odrůdy konopí. Rád si vybírá. Bohužel se neví, podle čeho. Larvy, které se vyvinou dva týdnu po nakladení vajec do listů, si „kopou tunely“ po celé ploše listu. To je první náznak napadení. Musíte proto ihned jednat.

Příznaky

Na první pohled patrné, hnědé tunely napříč celou plochou. Směr často bývá stejný. Larvy tak požírají vše v jejich cestě. Na listech je také možné najít malé dírky od dospělých jedinců.

Jak na ně

V domácím prostředí se moc nevyskytuje, ale pokud list není zcela poškozen, je možné jít po stopě larvy a ručně, nebo pinzetou ji vyjmout. Je totiž uvězněna uvnitř listu. Při venkovním pěstování je možno použít insekticidy. S těmi musíte jednat obezřetně, zvlášť pokud je poblíž včelstvo. Dospělé, létající jedince je možno polapit pomoci lepivých pastiček.

Svilušky

sviluška je škůdce

Tento malý druh hmyzu, který se vyskytuje především na místech s vysokou vlhkostí a na doma pěstovaných rostlinách, vysává mízu z listů. Tímto způsobem dokáže zabít rostlinu konopí za poměrně krátkou dobu. Dospělý pavouček zvládne milion kousanců za méně než měsíc. Pokud je jich více, dokážou zničit i celou úrodu. Jako škůdci jsou opravdu postrachem.

Příznaky

Jak sviluška saje mízu, můžete si na listech všimnout bílých skvrn. Také můžete vidět černé a žluté skvrny po obou stranách listu. Někdy si toho nemusíte všimnout, nebo si myslíte, že se jedná o nedostatek výživy. K rozpoznání je dobré mít lupu, jelikož si je často spletete i s obyčejnými flíčky červeno-oranžové barvy. Zanechávají na listech jakýsi povlak.

Jak na ně

Měli by jste udržovat čistotu a stálý přísun vzduchu na místě, kde pěstujete vaše rostliny. Sviluška si libuje v suchém prostředí, ve kterém teplota přesahuje 27 stupňů. Proto držte teplotu pod pětadvaceti stupni a dodržujte optimální hladinu vlhkosti. Pokud najdete zasažené listy, dají se očistit kombinací alkoholu a vody. Aby jste neponičili listy, tento roztok by měl obsahovat aspoň 40% vody. Nanášejte šetrně. Skvěle také funguje nimbový olej.

Housenky

housenka je ničitel úrody

Housenka potřebuje vegetaci k vytvoření kukly. Dokáže tak spořádat vaše rostliny bez mrknutí oka, protože žere ve stále zvětšujícím se tempu. Pokud je objevíte na vaší úrodě, je třeba rychle jednat.

Příznaky

Můžete spatřit opravdu malá vajíčka. Ty jsou buď žluté, nebo průhledné a jsou na spodní straně listu. Také stopy černých kapek naznačují přítomnost housenky. Můžete si všimnout stop po kousnutí do listu.

Jak na ně

Pokud housenku uvidíte, můžete ji odstranit jednoduše rukou. Dost účinný je insekticid z vody, pepře a česneku. Je tu pak i další možnost. Pokud znáte malý druh hmyzu zvaný Drobněnka (Trichogramma) můžete je použít. Tyto malé vosy se používají k hubení škůdců od 70. let. Pokud se vám to nepovede, můžete použít Bacillus Thuringiensis. Je to bakterie, která funguje jako pesticid.

Třásnokřídlí

třásnokřídlí škůdci

Tento druh hmyzu je dost rychlý. I vy musíte rychle jednat, aby nenadělal příliš velké škody. Jako prevence může pomoci nimbový olej, ale pokud už začínají dělat paseku, je třeba se pustit do práce.

Příznaky

Nejčastěji najdete na listech stříbrné fleky se černými tečkami v okolí. Dalším příznakem jsou křehké, lámající se listy. To je od toho, jak tento malý hmyz vysává chlorofyl z listů.

Jak na ně

Pokud doposud nezačal proces květenství, je možný opět postřik nimbovým olejem, nebo draselným mýdlem, které také platí na škůdce. Pokud vaše rostliny konopí už kvetou, je dobré přilákat nějaké predátory, které si s hmyzem poradí sami.

Molice

molice, nepříjemný škůdce

Dalším docela běžným, ovšem na tak smrticím škůdcem je molice, tzv. bílá muška. Živý se mízou z rostlin, čímž ji oslabuje.

Příznaky

Prvním příznakem je fakt, že když jemně zatřesete rostlinou, vyletí z ní malé bílé mušky. Listy navíc dostávají jemný odstín žluté, z důvodu nedostatku mízy. Na listech dále můžete nalézt průsvitný lepkavý sekret, které molice přímo vylučují, nebo bílý prach ze spodní strany listů.

Jak na ně

Jakmile je objevíte, můžete zasadit přírodní repelent, což je pro tento hmyz bazalka. Další možností je přilákání větších predátorů z říše hmyzu. Dají se použít lepové lapače, nimbový olej a draselné mýdlo. Měli by jste tyto procesy opakovat tak dlouho, dokud molice nezničíte úplně.

Mšice

mšice jsou nebezpeční škůdci

Znají téměř všichni pěstitelé. Tato morová rána se reprodukuje opravdu rychle (30 až 100 larev denně) a přeskakuje z rostliny na rostlinu. Stejně jako svilušky, i mšice mají mízu jako potravu.

Příznaky

Žluté listy, kolonie těchto brouků pod listy, nebo na stonku a sekret, který vylučují. Takto poznáte, že máte na rostlinách mšice. Jejich sekret navíc přitahuje mravence, což je také alarmující.

Jak na ně

Jakmile je najdete, máte tyto možnosti. Můžete je ručně odstranit a následně rozmáčknout. Pokud znáte nějaké entomology, je možno nasadit predátory z rodu síťokřídlích, jejichž larvy se živý mšicemi. I slunéčka sedmitečné rády pojídají mšice. Také postřik pyrethrinem je dostačující, ale aplikujte každý pátý až desátý den.

Vaše rostliny by se neměli moc hnojit, jelikož hnojivo mšice přitahuje. Napadené listy ihned odstraňte.

Červec nopálový

červec nopálový

Ať už při indoor nebo outdoor pěstování, jsou tito škůdci nebezpeční. Jsou malé, takže ne moc dobře viditelní. Také jsou odolní proti jistým insekticidům. Pochutnávají si na kořenech rostliny. A bohužel jejich trus obsahuje škodliviny, které ničí rostlinný materiál.

Příznaky

Poznáte je podle bílé nebo hnědé barvy. Nejdříve se vyskytují na stonku a pak se rozšíří na celou rostlinu. Stejně jako u mšic, i jejich sekret přitahuje mravence.

Jak na ně

Nejprve zkontrolujte celou rostlinu, i ty v okolí zhruba dvou metrů. Pokud červce naleznete, je dobrý postřik směsí alkoholu (50%) a vody. Také otírání listů bavlnou není na škodu. Pokud je ale rostlina konopí opravdu silně poničena, je lepší ji odstranit.

Komáři

půdní komár

Z čeledi Sciaridae (smutnicovitý) někdy označování jako půdní komáři. Velká až pět milimetrů. Larvy žijí v půdě, zatímco okřídlený jedinec na rostlinách.

Příznaky

Tito škůdci preferují vlhká místa a drží se u spodní části rostliny. Pokud uvidíte nějaké létat v okolí vašich rostlin, mějte se na pozoru.

Jak na ně

Bacillus Thuringiensis je vhodný pro zničení této havěti. Taktéž bakterie žijící v půdě mohou být vhodnou náhradou. Nimbový olej je dobrý na larvy žijící v půdě. Okolní predátoři jistě udělají své, pokud je nalákáte, nejlepší možnost je roztok vody a cukru.

Hlístice

hlístice

Také známí jako červi. Existuje jich přes 25,000 druhů, z nichž polovina jsou paraziti. Parazitují na rostlinách, hmyzu a zvířatech. Jsou to nebezpeční škůdci, kteří útočí nemilosrdně.

Příznaky

Pokud vaše rostlina roste pomalu, má nepřirozenou barvu a má povadlou strukturu, pravděpodobně jsou na vině tito škůdci.

Jak na ně

Výměna půdního substrátu za nový, čistší. Aplikujte nimbový olej aspoň jednou denně. Nejlepší je tento olej smíchat s novou půdou. Hlístice se pak přesune jinam, nebo uhyne, pokud ovšem nemá kde jinde parazitovat.

Šneci a slimáci

slimáci a šneci jsou nebezpeční škůdci

Jsou jeden až devět centimetrů velcí. Pomalý pohyb doprovází stopa slizu. Tito škůdci napadají převážně venkovní rostliny a jsou pro konopí nebezpečné. Mají totiž opravdu silný apetit.

Příznaky

Už jednou zmíněný sliz na listech a kousance ve tvaru pavučiny.

Jak na ně

Nejlepší je forma bariéry kolem vašich rostlin. Například kombinace půdního substrátu, soli a limetkové kůry je dobrým řešením. V noci, kdy nastávají jejich hody, je můžete pomoci baterky odehnat, protože nemají v lásce ostré světlo.

Můžete nachystat návnadu pomocí medu a piva v menší misce, kterou pak dáte díry v půdě. Takhle se odporoučí na věčnost.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!