Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Akce policie proti growshopům nekončí. Obě strany se připravují na právní bitvu

Policie už druhým týdnem provádí rozsáhlou razii proti legálním growshopům, tento týden zasáhla například v Praze. Jejich provozovatelé přitom prodávají své zboží řadu let

zatah na growshopy Vedou si účetnictví, platí daně. Doposud policie provedla domovní prohlídku asi ve stovce objektů, zabavila zboží za desítky milionů a kolem 50 lidí obvinila z šíření toxikomanie a dalších trestných činů.

Na okraji Prahy v Letňanech kousek od dálnice stojí jeden z mnoha velkoskladů. Je plný hnojiva, substrátů, na krabicích je anglicky napsáno lampy, světla. Zdi jsou polepené obrázky konopí. Tady nakupuje zboží i Leona Ládrová z Jihlavy.

Tedy spíš nakupovala. Dokud u ní nezazvonili nečekaní hosté – kriminálka. „Ještě mě nechali odvést syna do školy, pak jsem zaparkovala auto před policií a hned mi na něj dali botičku a zabavili ho. Vzali mi zboží za víc než milion korun. Vůbec to nechápu.“

Leoně hrozí propadnutí věci a pět let vězení. Kdyby prodávala jenom hnojiva, substráty a třeba lampy a přes ulici by její konkurence nabízela kuřácké potřeby a semena a o dveře dál knihkupec inzeroval knihu o konopí, už by to šíření toxikomanie nebylo.

Když je ale všechno pod jednou střechou, je to podle policie trestný čin. Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Fridrycha se nelze tvářit, že pěstování konopí je legální. „Tady se vnímání normality nepotkává s legalitou,“ tvrdí.

frydrych

Poslední slova Fridrycha jsou klíčová. Policii leží growshopy v žaludku už dlouho a nechce nadále tolerovat liberální přístup ke konopí. Přitom ale nejde po velkých rybách, jako jsou velkosklady, které growshopy zásobují. Stejně tak ji nezajímal konopný veletrh Cannafest v Praze. O víkendu se tam prodávalo všechno konopné a policie tam poslala jen očka v civilu.

Konopí se dá snadno koupit na internetu

Diví se i vydavatel časopisu Legalizace Robert Veverka. „Tady si koupíte cokoliv, od semínek až po technologii. Ta volba je na zákazníkovi,“ říká. Podle Veverky likvidace growshopů nic nezmění na dostupnosti konopí. „Všechno se dá snadno koupit na internetu.“

Nejmenovaný policista obeznámený s případem Českému rozhlasu řekl, že z právního hlediska je celá razie velmi na hraně. Může to vyjít, ale také nemusí. Šance policie odmítá hodnotit Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj ale policie žádné zadání od vlády nedostala, její hlavní priority jsou dlouhodobě jinde.

„Majitelé growshopů dlouho věděli, že se to policii nelíbí. Takže ať to rozhodnou soudy. Vládní politika se nemění. Pro nás je priorita prodej pervitinu do ciziny, především do Německa, a růst zneužívání mefedronu,“ vysvětluje.

Razie by mohla přinést změnu pravidel

Příznivci growshopů zatím protestují v ulicích a obvinění si shánějí advokáty. Mnozí přišli o živobytí a chtějí zpátky alespoň zboží.

growshop vs zhnily system Na právní bitvu se připravuje i advokát některých obviněných Jan Danihelka, který mimo jiné doufá, že případný soudní proces přinese i něco dobrého. „Jestli razie přinese nastavení pravidel, tak můžeme být v konečném důsledku spokojeni,“ míní.

Akce proti growshopům podle policie zdaleka nekončí. V loňském roce policie zabavila ve 119 pěstírnách 563 kilogramů marihuany, což je rekordní množství. Šlo především o velkopěstírny provozované cizinci. Odhadovaná produkční schopnost odhalených pěstíren je sedm tun ročně. Policie zadržela 3084 pachatelů.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!