Přinášíme Vám úvahu na téma Konopí versus Alkohol, od Radka Čelachovského, redaktora MF dnes. Autorovy se krásně podařilo popsat problémy s alkoholem, a vyvrátit faktama, stará dogma okolo konopí. Už dávno víme že konopí není „Startovní droga“, jak bylo mylně prezentováno, ale naopak bylo dokázané že právě alkohol je „Startovní droga“. Česko patří k světovým jedničkám v pití alkoholu, což není zrovna něco co stojí za to se chlubit.
Nedávno jsem narazil v souvislosti s pochodem za legalizaci konopí v Praze, na zajímavou studii o účincích THC, která v podstatě starou studii ze 70 let vyvrací. Opilost mi dost vadí projevy, které ji doprovázejí, i kulturou, která je s pitím alkoholu spjata. U nezletilců holdujících alkoholu je 50x větší riziko zneužití kokainu, což je už dost, nemyslíte? Oproti tomu znám mnoho kuřáků konopí, ani jeden není vygumovaný tak, jako alkoholici, většina jsou umělci a studenti. A nikdo z nich k něčemu tvrdšímu nikdy nepřešel, ani rekreačně. Tak jak to je?
Na alkoholu vzniká silná psychická a fyzická závislost. Podle nového průzkumu, který jsem někde zachytil, je startovní drogou nikoli marihuana ale právě alkohol. Češi jsou navíc národ, který je na svůj alkoholismus dokonce hrdý. Pití alkoholu sebou nese velká společenská rizika a každý z nás jistě zná někoho, kdo alkoholu holduje v míře větší, než je zdrávo.
Asi proto, že v Česku je opilost běžná, je našim ministrem zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, jehož „opilá politika“ je jistě předmětem zábavy v nejedné zemi. Sem tam odskočí na panáka, pak na Bilderberg, kde podle něj probíhá debata na vysoké úrovni, a zase na panáka. jesli-že na těchto super utajených schůzkách probíhá debata na vysoké úrovni, pak je otázka, o čem debatují že je to tak tajné, zcela na místě. Zpět ale k tématu
Alkohol nebo marihuana?
Marihuana je podle četných studií mnohonásobně míň škodlivá, než alkohol. Je nutné zastavit šíření bludů, které okolo této rostliny ve společnosti existují. Skutečná nebezpečí sebou přináší pití, které je příčinou mnoha tisíců mrtvých za rok, rovněž je u mladých lidí nejčastější příčinou smrti z předávkování což u marihuany ani není možné.
S alkoholem se na dno padá snadno, na povrch se jde ale špatně kvůli fyzické i psychické formě závislosti. Na trávě vzniká slabší psychická, nikoli ale fyzická závislost. Jako „hulič“ neupadnete do deliria, když si ráno nedáte jointa. Alkoholik, když nemá svou dávku, delirium může prožít a je dost děsivý zážitek to třeba jen vidět.
Existuje celá řada studií účinků THC na lidský organismus, z nichž ty novější docházejí k závěrům, které jsou velmi překvapující. Například se zjistilo, že:
-kouření marihuany regeneruje mozkové buňky
-vyvolává u člověka pacifismus a větší toleranci protože potlačuje agresi.
-Hudebníkovi co kouří trávu se pak lépe hraje, což lze i slyšet
-jídlo po marjánce skvěle chutná i člověku trpícímu nechutenstvím.
-Příznivě ovlivňuje průběh Alzheimerovy choroby
-Je dobré pro astmatiky.
oproti tomu alkohol:
-zabíjí mozkové buňky
-probouzí v člověku agresivní chování
-V opilosti lidi spáchají mnoho trestných činů a násilností
-Hudebník, ač má pocit, že mu alkohol pomáhá, se zhoršuje
-Způsobuje nechutenství k jídlu
-Nezdravě zvyšuje sebevědomí a snižuje soudnost
Konopí a zdraví
Účinky konopí na plíce v porovnání s tabákem jsou daleko méně drastické a navíc je doma vypěstovaná marihuana zcela bez dodatečné chemické úpravy. Při chemické analýze tabáku a kouře z cigaret bylo nalezeno 5000 chemikálií, z nichž 65 je známo karcinogenními účinky na lidský organismus. Největší svinstva jsou v tabáku, který dávají i do českých cigaret. Alespoň nějakou kvalitu zaručí jen dražší tabáky k ručnímu balení.
Pojďme ale zpět k alkoholu, jehož konzumace je s kouřením úzce propojena. Znám několik lidí, co si musí k pivu dát cigaretu, ale jinak nekouří. V hospodě u piva letí jedna za druhou, zeptejte se kuřáků. Kouření marihuany nevyvolává v uživateli potřebu „tahat jednu za druhou,“ což je pro konopí dalším bodem.
Sečteno a podtrženo, marihuana je pro člověka příznivější než alkohol a mýty kolem ní musí být v zájmu dobré věci zbořeny.
Alespoň kompromis nabízí dekriminalizace, tedy možnost si legálně marihuanu doma vypěstovat pro osobní spotřebu, ale nezákonné je s takto nabytou travkou obchodovat. To by zničilo černý trh, na němž jsou dnes konopné produkty k mání. Navíc by přišly nelegální velkopěstitelé o velké zisky, kvůli kterým to dnes stojí za to risknout.
Konopí nutí lidi se nad věcma pozastavit, což není žádoucí a nikdy nebylo pro ty, co vládnou. Testy v 70. letech byly zcela chybně sestaveny a výsledky byly chybnou metodikou dost zkresleny. Na výsledcích této studie je dnes postavena celá „konopná legislativa,“ která nemá ve světle takových skutečností ani jinou možnost. Je potřeba znovu zpracovat zákon s přihlédnutím k aktuálním studiím, které dříve nebyly k dispozici.
Není to v zájmu výhradně kuřáků, je to v zájmu zdravější společnosti, která více tvoří a méně boří. Dnes je všude plno násilí, plno bezduché tvorby, což značí úpadek společnosti. Alkohol hraje v úpadku velkou roli, stačí se podívat, jaký úpadek znamenala ohnivá voda pro Indiány v Americe. Konopí je předmětem mnoha diskusí a zastánci legalizace nebo alespoň dekriminalizace přibývají rok od roku. Zahoďme staré předsudky a přistupme k problematice seriózně a nezaujatě. Vše by mělo mít alternativu. Pro alkohol je to konopí, ať už legálně či nelegálně vypěstované.
Legální konopí by přineslo velký zisk z prodeje, což by pomohlo naší ekonomice. A ruku na srdce – není lepší mít trávu koupenou legálně, než od nějakého šmejda, který se jen tak mimochodem jednoho dne zeptá: „Hej kámo a nechceš perník?“