Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Část 1.,Co je „Super půda“ a jak ji vytvořit ?

Část 1.,Co je Super půda a jak ji vytvořit ?

Pokud jste si koupili semínka konopí a přemýšlíte, že se pustíte do úžasného světa pěstování organického konopí, měli by jste se naučit základní věci o půdě, kterou se chystáte použít. Totiž kvalitní organický substrát je pravděpodobně nejdůležitější a často přehlížený aspekt celého pěstování.
Jako první vás nejspíš napadne si koupit pytel organické půdy z obchodu. Je to docela jednoduché. Cena sama o sobě je různorodá. Mnoho z těchto předem namixovaných super půd jsou sice organické, ale pro začátečníky v pěstování se nedoporučují. Avšak vytvoření si vlastní půdy může být tak jednoduché, cenově efektivní a přístupné, jako koupit si pytel půdy v obchodě. Navíc tvorba vlastní půdy vás může naučit nějaký ten tip, jak o ni pečovat a jaké jsou její hlavní složky pro vaši budoucí úrodu.

Co je organická Super půda ? 

Klíčovým faktorem pro organickou půdu je život, podle slov známého botanika a experta Jeffa Lowenfelse. Aby jste to správně pochopili, jedna malá sklenička s organickou půdou v sobě obsahuje tolik živých organismů než je lidí na planetě. To je hodně života, nemyslíte?
Každý organismus má svůj účel v této síti života (půdní síť). Nejen, že tato síť má svou vlastní míru udržitelnosti, ale může poskytnout nebo jistým způsobem přeměnit látky na výživu pro vaše rostliny. Aby došlo k zachování zdravého a kvalitního růstu vašeho konopí, není třeba přidávat nic jiného než vodu.
Termín „super půda“ se v komunitě pěstitelů konopí pohybuje už nějakou dobu. Základy se datují do dob, kdy ještě organické pěstování bylo teprve na začátku. Král organické půdy, Subcool od firmy TGA Genetics, před pár lety uvedl svůj recept na super půdu na v článku na internetové stránce High Times, ale je nutná znalost anglického jazyka. Od té doby se tento recept považuje za jakousi modlu, jelikož ho skoro každý dnes používá když pěstuje organické konopí. Důvod je docela prostý, recept funguje zaručeně.

Jak na organickou půdu ve čtyřech krocích

Pěstování konopí organickou cestou dává pěstitelům možnost vytvořit ten nejkvalitnější produkt bez přidání chemické výživy, které by mohly rostlinu spálit nebo zabít. Aby se podařilo vytvořit půdu s dokonalým prostředím, musíte se naučit s ní pracovat a dát ji takové živiny, aby vaše rostliny jen vzkvétaly. Důležité je vědět, co všechno chcete mít ve své půdě, která nakonec bude levnější a stejně tak bude obsahovat vše potřebné pro rostliny.

Tyto kroky vám pomůžou zjistit, jaká je ideální půda a jak vypěstovat kvalitní konopí pomocí kvalitních semínek konopí:

1. Zjistěte, co je v půdě 

K vytvoření kvalitní půdy je nutno vědět, co je v ní obsaženo. Při nákupu zeminy z obchodu si můžete všimnout, že veškeré suroviny a živiny jsou uvedené v jejím složení. Když se chystáte použít půdu, kterou máte na zahradě, nebo z nějakého jiného zdroje, pravděpodobně se nikdy nedozvíte, co je v půdě obsaženo. Nejlepší, co můžete udělat, je vzít část půdy a nechat ji v laboratoři otestovat na živiny. Můžete si také ušpinit ruce a do půdy doslova hrábnout. Zjistíte tak, jestli je hutná nebo načechraná, písčitá nebo bahnitá, jestli zadržuje vlhkost nebo je suchá a v neposlední řadě jestli jsou v ní červy, hmyz nebo třeba žížaly. Tohle všechno jde udělat pouhým dotekem a zrakem, pokud nechcete utrácet za testy.

2. Čím zlepšit kvalitu půdy

Když už víte, co vaše půda obsahuje, je nutno dodat ten správný stavební materiál. Ty nejdůležitější jsou dusík, fosfor a draslík. Suroviny bohaté na dusík jsou červí trus, kusy korýšů a netopýří trus. Složky obsahující fosfor jsou mleté kosti z jatek, kuřecí výkaly, kamenný prach. Suroviny obsahující draslík jsou sušené mořské řasy, dřevěný popel a klasický kompost.
Tyto tři prvky jsou pro vaši půdy nejdůležitější, ale i mikroživiny pomohou rostlinám růst. Například sádra, azomit a mořské řasy jsou bohaté na mikroživiny. Co se půdy týče, čím rozmanitější složení, tím více chutí, vůní a efektů ve vašem konečném produktu.

3. Promíchání půdy

Než začnete obdělávat půdu, přidejte zmíněné prvky a začněte půdu okopávat, nebo můžete použít kultivátor. Je to sice časově náročné, ale dejte si záležet, aby jste nevynechali ani kousek. Jakmile jste vše promixovali, půdu pořádně zalijte, aby se pořádně zchladila. Tento proces opakujte několik dní, dokud půda nebude studená na dotek. V takovém případě je půda připravená pro vaše semínka konopí.
Když začínáte se zahradničením, je vždycky nutné půdu prokypřit, ale jestli to dělat každoročně ? To je otázka. Důvod proč půdu nepřekopávat je, že by jste mohli narušit vše, co za tu dobu sama vybudovala. Avšak díky každoročnímu okopávání můžete přidávat důležitou výživu a použit předešlé uschlé rostliny jako hnojiva. Takže kopat nebo nekopat? Pokud si nejste jistí, můžete vzít vzorky půdy ze začátku a konce roku a porovnat množství živin v půdě.

4. Příprava půdy na další sezónu

Aby jste ochránili půdu pro příští rok, zbavte ji přebytečných stonků a kořenů, dejte je na kompost a jakmile budou připraveny, přidejte je do půdy. Dále je dobré mít nějakou druhotnou zeleninu přes zimní období, kterou necháte zasazenou. Např.hrášek nebo ředkev. Dokážou zajistit dusík v půdě a provzdušnit ji do hloubky.

Mimo sezonu se může půda vylepšit pouze povrchovou úpravou. Dusíkaté, fosforečné a draslíkovité přísady, hnůj a kompost se aplikují na povrch půdy a potom díky dešti se živiny dostanou hluboko do půdy, aniž by jste se před další sezónou nějak nadřeli.

Vytvoření vlastní půdy je pro vás velmi ceněná investice, díky které lépe pochopíte zahradničení jako takové a jak rostliny dokážou kvést a vzkvétat. Kvalitní půda dokonce nepotřebuje tak časté zalévání, což vám ušetří čas. Brzy také zjistíte, že půda je jakousi svatyní pro živé organismy, ale na to přijdete sami, jakmile změníte prostředí kolem vaší zahrady.

  • Hennings, T., Leafly, přel. J. Veselý

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!