Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Co ovlivňuje tvrdost šišek při pěstování konopí?

tvrdost šišek konopí

Co ovlivňuje tvrdost šišek při pěstování konopí?

Každý chce mít z jedné rostliny konopí co možná největší množství krásných a velkých šišek. Když jsou velké a tvrdé jako kámen, je to jedině dobře.

Jestli se vám však nedaří vypěstovat takto tvrdé šišky, vysvětlíme vám, co se za tím asi skrývá a jak se tomu do budoucna vyhnout.

1. Genetika odrůdy konopí

genetika rostlin konopí Genetika je velice zrádná. Jestli sama o sobě u dané odrůdy nepodporuje tvorbu velkých a tvrdých šišek, není to vaše vina, že jsou šišky trochu menší, nebo více vzdušné. Ale nenechte se zmýlit. Měkká šiška nutně neznamená špatná.

Existuje spousta odrůd, které sice neprodukují tvrdé a husté šišky, ale po stránce kvality nijak nestrádají. Dobrým příkladem takové odrůdy je třeba Durban Poison.

Ale zajímají nás především odrůdy s tvrdými šiškami. Většinou se jedná o Indicu, ale najdeme mezi nimi i hybridy. K těm nejlepším patří Aurora Indica, Original Amnesia, Bubba Kush, Wonder Woman, Pink Kush a Sugar Black Rose. Po vypěstování se můžete těšit na velké a opravdu tvrdé šišky.

2. Špatná výživa ve fázi kvetení

výživa u rostlin konopí Ve vegetativním stádiu má rostlina konopí tendence odpouštět nějaké chybičky, bavíme-li se o výživě. Dokud je rostlina hezky zelená a zdravá, můžeme to s výživou přehánět (ale raději to nepřehánějte). Jakmile ovšem přejdete do fáze kvetení, typ a množství výživy pak přímo ovlivní kvalitu šišek, jejich tvrdost a úrodu celkově

Když se formují šišky, nenechte je bez výživy

Ve fázi kvetení se začínají formovat všechny šišky, tudíž tuto část nesmíte podcenit. Je zapotřebí opravdu dostatek výživových složek.

Nikdy taky nespoléhejte na klasickou půdu. Před fází kvetení rostlinu můžete přesadit do výživnějšího půdního mixu, který obsahuje dostatek potřebných prvků (dusík, draslík a fosfor). Jestli takto přesazujete častěji, nemusíte půdu nějakým způsobem obohacovat.

Naopak pěstujete-li bez přesazení v prvním květináči, je zde riziko, že před fází kvetení rostlina spotřebuje veškeré látky potřebné k formování šišek. V takovém případě rozhodně přidejte výživu bohatou na fosfor, draslík a dusík.

Když jste ve fázi kvetení, nepoužívejte ve výživě moc dusíku

Výživa vás může však může pěkně nachytat. Rostlina konopí se sice potřebuje nakrmit, aby měla perfektně tvrdé šišky, ale nadměrné množství výživy ji může spálit. Jedná se o kosmetickou vadu, která se projevuje na listech. Ve finále by se neměla projevit na kvalitě, nebo tvrdosti šišek.

Problém nastane ve chvíli, kdy výživa obsahuje velké množství dusíku. Ten může zastavit růst šišek, nebo ho zpomalit. Velké množství dusíku poznáte podle náhlého, tmavě zeleného nádechu listů.

Toxicita dusíku se dá zastavit omezením dávek. Nesmíte ho však vysadit úplně.

3. Výběr světla

světlo a rostliny konopí I kvalita světla má vliv na tvrdost šišek, proto se dobře rozhodněte, jaké žárovky vyberete. K vypěstování těch nejtvrdších šišek se nejvíce hodí:

  • HPS světla
  • Dobré LED světlo

Jestli ve vaší standardní výbavě máte nějaké fluorescenční žárovky jako CFL, nebo T5, pravděpodobně se nedočkáte vždy velkých a tvrdých šišek. Povede se vám to jen tehdy, když jsou rostliny dostatečně blízko ke světlu. Vrchní patra zachytí dost energie, ovšem spodní patra už budou trochu menší a nebudou tak tvrdé. CFL a T5 jsou dobrou volbou pro vypěstování vysoce kvalitních a potentních šišek, ale chcete-li mít šišky jako kámen, nebudou tou nejlepší volbou.

Zmínili jsme, že dobré LEDky vyprodukují tvrdé šišky. Otázkou je, kde je hranice mezi dobrým a špatným typem osvětlení. To „špatné“ nebude pro vaše rostliny konopí tak zlé, ale nevyprodukujete tak tvrdé šišky, jaké si přejete. Většinou se jedná o méně známé značky.

Je pro vás zásadní tvrdost šišek? Ano? Tak HPS světla jsou přesně tím, co hledáte. Tento typ osvětlení se může oproti LED technologii jevit jako trochu zastaralý, ale šišky jsou pod tímto světlem tvrdé jako kámen.

Nové a kvalitní LED světla taky mohou za tvrdost šišek, ale pro někoho možná budou trochu dražší. Také můžete použít LEC(CMH) zářivky. Pod nimi se dají také vypěstovat velmi tvrdé šišky.

4. Chyby ve vegetativní fázi

šišky na rostlinách konopí Během vegetativní fáze máte naprostou kontrolu nad velikostí a tvarem rostliny. To vám poskytuje před fází kvetením výhodu, jelikož tak můžete ovlivnit budoucí tvrdost vašich šišek.

Mnoho okvětních míst na rostlinách konopí

Velikost finální úrody můžete vždy nějak ovlivnit. Pomocí lehkých stresových technik (LST) ve vegetativním stádiu vytvoříte další okvětní místa. Úroda pak bude pohádková.

Ale má to jeden háček. Když budete mít desítky takovýchto okvětních míst, šišky nebudou mít požadovanou tvrdost. Chcete tvrdé šišky? Mějte raději méně okvětních míst, aby do nich mohlo proudit co největší množství energie.

Máte-li nějakou menší odrůdu (60 cm) počet šišek (palic) by měl být 4-10. Kdyby jich bylo více, měli by jste jen titěrné šišky.

Nepřecházejte do fáze kvetení příliš brzy

Velké/větší rostliny konopí dovedou podpořit tvorbu pořádně tvrdých šišek. Když ale přejdete do fáze kvetení příliš brzy, vaše rostlina nemusí být tak velká, aby se jí povedlo vytvořit takovéto šišky.

Do fáze kvetení přecházejte vždy tehdy, až vaše rostlina dosáhla poloviny vámi požadované velikosti. Jakmile přejdete do režimu 12/12, velikost rostliny se zdvojnásobí. Když budete postupovat správně, budete mít mnohem větší šanci na vypěstování tvrdých šišek.

5. Chyby ve fázi kvetení

šišky ve fázi kvetení Absence tvrdých šišek ve fázi kvetení je často výsledkem špatné péče o rostlinu. Navíc fáze kvetení je pro tvorbu šišek nejdůležitější a zde už není prostor na špatná rozhodnutí. Je tady pár faktorů, které mohou ovlivnit výslednou tvrdost šišek.

První komplikací může být samotné olistění. Listy si jednak berou svůj díl z celkové dávky vody, výživy a světla, a svou velikostí mohou i některé šišky zakrýt. Světlo je ve fázi kvetení velmi důležité, nezbývá tedy nic jiného, než přebytečné listy odstranit a rostlinu trochu prostříhat.

Zdravotní stav rostliny je zásadní. Zmínili jsme problémy s výživou ve vegetativní fázi, ale problémy by se mohly vyskytnout i později. Rostlinu pravidelně kontrolujte, jestli například nejeví známky nějakého poškození, nemoci, nebo zda nejsou přítomni škůdci. Zdravá rostlina bude plodit ty nejtvrdší šišky, tak ji v tomto stavu udržujte.

Mezi další komplikace také patří možné teplotní výkyvy, nadměrná vlhkost a špatné proudění vzduchu.

Teplota je jasná. Jakmile je ve vaší místnosti více, než 26 stupňů, rostliny budou vysušenější a šišky nebudou už tak tvrdé, jak by mohly být. Udržujte teplotu v rozmezí 18-26 stupňů. V těchto podmínkách  šišky vyrostou nejlépe.

Vlhkost vzduchu je mnohými často opomíjena. Každý list rostliny vydává jistou vlhkost do svého okolí. Jakmile přejdete do fáze kvetení, procento vlhkosti se zvýší, protože rostlina docela vyroste.  A co dělá nadměrná vlhkost? To už přece znáte: výskyt plísně, kořenová hniloba a napadení škůdci. Snažte se držet procento vlhkosti pod 50%. Jen tak dosáhnete optimálních výsledků a tvrdých šišek.

A nakonec také proudění vzduchu. Lidi mají rádi čerstvý vzduchu, vždycky nás to tak nějak nakopne a udrží nás v chodu. Rostliny mají také rády čerstvý vzduch, tak jim ho dopřejte. Aby se vám formovaly nádherné tvrdé šišky, musíte zajistit kvalitní cirkulaci vzduchu. Odvedete tím navíc přebytečné teplo a vlhkost.

6. Chyby při sklizni vašeho konopí

jak na tvrdé šišky? Šišky jsou největší, nejtvrdší a nejvíce potentní pár týdnů před sklizní. Sklidíte-li je dřív, přijdete o jejich nejlepší vlastnosti. Ztratí velikost, tvrdost, potenci a ještě vás po jejich konzumaci bude bolet hlava.

Máte tedy víc důvodů vše udělat ve správný čas.

Pak už nám zbývá jen sklizeň, usušení a ošetření šišek. Usušení a ošetření nikdy nepřeskakujte. Vylepší to chuť, vůni a celkovou potenci.

Ještě malá poznámka k zastřihování (opracování) šišek. Vždy se mezi lidmi bijí názory, zda tento akt vykonat před, nebo po usušení. Šišky se jeví tvrdší, když jsou opracovány po usušení. vyzkoušejte a uvidíte.

Tvrdost šišek záleží na vaší práci

Aby jste dosáhli maximální tvrdosti vašich šišek, budete se muset snažit a vyhýbat se situacím, které vás mohou zaskočit a vaši práci ohrozit. Když budete dbát na naše rady a budete pečliví, nejenom, že vypěstujete vysoce kvalitní rostliny konopí, ale šišky budou tvrdé jako kámen. A to přece není špatné.

Máte-li nějaké vlastní tipy a triky, jako dosáhnout maximální tvrdosti šišek, podělte se o ně s námi. 

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!