Dekarboxylace konopí, aneb jak na to?
Už jste někdy slyšeli tento pojem? Zní vám to jako velmi složitý chemický proces? Nebojte se. Dekarboxylace konopí možná zní jako velmistrovská alchymie, ale opak je pravdou a je šance, že jste ji už někdy dělali, aniž by jste o tom věděli. Pro otylé pěstitele se nejedná o žádný nový výraz. Jednoduše řečeno, je to zahřívání konopí pomocí tepla, aby jste z ní dostali co nejvíce. Tak pojďme tomu přijít na kloub.
Dekarboxylace konopí: co to vlastně je?
Začneme tedy úplně od začátku. THCA je kyselinový předchůdce THC. Bez THCA by THC vlastně neexistovalo. Samotné THCA ve svém přirozeném stavu nemá účinky, pro které je THC vyzdvihováno. Ovšem díky dekarboxylaci (aplikuje se teplo) se karboxylová skupina eliminuje (poslední „A“ zmizí). A právě tímto způsobem se THCA přemění na THC.
I THCA se však dá využít. Existuje teorie z přírody, podle které funguje THCA jako odstrašující prostředek proti škůdcům. Podle jistých pokusů by mohlo THCA mít i protizánětlivé a neuroprotektivní účinky. Pokud by se správně nashromáždilo, mohlo by mít podobné účinky jako THC, s výjimkou proslulého euforického stavu.
Jak se taková dekarboxylace konopí vlastně dělá?
Zažehnutím pomocí plamene sice do sebe dostanete potřebné látky, ale nadměrné teplo, které vzniká hořením způsobí, že se spálí důležité látky. Můžete takto přijít od terpeny a jistou část kanabinoidů.
Vaporizace je v tomhle směru lépe kontrolovaná. Zahřejete konopí na konkrétní teplotu, aniž by došlo k zapálení a znehodnocení jednotlivých sloučenin. Tímto způsobem je dekarboxylace efektivnější.
Nicméně, raději uvedeme jednotlivé formy, jak konopí správně dekarboxylovat.
1. Dekarboxylace konopí pomocí trouby
- Rostlinný materiál rozdrťte tak, aby se dal v tenké vrstvě nanést na povrch.
- Nachystejte si plech, který vyložte pečícím papírem.
- Rostlinný materiál nasypte na pečící papír, aby byl všude rovnoměrně.
- Předehřejte si troubu na 115 stupňů a plech do ní vložte na 45 minut. V polovině této doby konopí obraťte a opět rovnoměrně rozložte na povrchu.
Tady je nejdůležitější hlídat teplotu po celou dobu operace. Možná se vám bude zdát, že vyšší teplota by celý proces urychlila. Není tomu tak. Důležité látky by se odpařily, a plody vaší několika měsíční práce by přišly vniveč. Tímto táhlým procesem při nižší teplotě se nemusíte bát, že by jste něco zkazili. Tuto metodu tedy doporučujeme.
2. Dekarboxylace konopí jde i v mikrovlnné troubě
- Stejně jako v předešlé metodě rozdrťte rostlinný materiál a dejte ho do misky.
- Nastavte na nejvyšší program a misku vložte dovnitř na 90 vteřin.
- Vyndejte misku ven a přivoňte. Měli by jste cítit pronikavou vůni marihuany, ne spáleninu.
- Proces můžete opakovat, dokud nebude vůně intenzivnější.
Problém s použitím mikrovlnné trouby je ten, že nemůžete dostatečně dobře kontrolovat teplotu, jako je tomu u klasické trouby. Navíc je každá mikrovlnka jiná, takže to budete muset vyzkoušet.
Jestliže máte strach, že nadměrná teplota by mohla mít fatální následky, snižte program na střední, nebo nízkou úroveň a dobu „ohřívání“ prodlužte. Váš nos zde bude hrát důležitou roli, jelikož se orientujete podle čichu. Pokud máte rýmu, tak to raději nedělejte.
Chystáte-li se použít obě tyto varianty, tak raději pomalu a při nižší teplotě. Vysoká teplota by práci urychlila, ale je zde riziko, že přijdete o aroma, terpeny a kanabinoidy v konopí. Takže jak se říká, spěchejte pomalu a buďte trpěliví.
3. Metoda Sous-vide
- Rozdrťte váš rostlinný materiál a umístěte do vakuového sáčku.
- Máte-li hrnec na sous-vide, nastavte jej na 95 stupňů. Jestli nemáte, použijte běžný hrnec, ve kterém přivedete vodu k varu. Až bude mít voda 95-100 stupňů, jste připraveni.
- Vložte sáček s konopím do vroucí vody a vařte 60 minut.
Jedná se o nejdelší metodu ze všech tří, proto doporučujeme trpělivost. Ta se ovšem vyplatí, jelikož výsledek bude skvělý.
4. Přírodní metoda dekarboxylace konopí
Můžeme na rovinu říci, že tento proces je nezbytný. Jen díky dekarboxylaci budete mít možnost naplno využít potenciál THC.
Jakou metodu by jste zvolili vy?