Co je to defoliace, aneb jak zvládat tento typ zastřihování?
Defoliace by se dala volně přeložit jako „odstranění pokrytí/pokrývky“. Ale to zní samo o sobě dost komicky. O co se tedy jedná? Je to technika, při níž se odjímají konkrétní listy z vaší rostliny. Tato technika se doporučuje zkušeným pěstitelům, takže pokud jste začátečník, zůstaňte u klasického zastřihování.
Princip spočívá v odstranění strategických listů, aby jste zmanipulovali růstový proces. Klíčem je odkrytí míst, na které bude dopadat více světla, což povede k lepšímu růstu a následně větší úrodě.
Nevztahuje se však pouze k marihuaně. Například pěstování bavlny užívá tuto techniku, nebo čínské fazolky. Přesto, že se používá k zvětšení úrody samotné, někdo s tím úplně nesouhlasí. Pěstitelé marihuany se tak dělí na dva tábory: jedni jsou pro a druzí výhradně proti.
Základy defoliace
Dobrým příkladem je účes na hlavě. Vždy můžete odstřihnout trochu víc, ale jakmile ustřihnete moc, už to nejde vrátit. Ale zpět k rostlině. Začněte odstřižením nažloutlých, nebo uvadajících lístků. Pak můžete pozvolna hledat další a další lístky.
Protože jsou rostliny rozdílné, neexistuje přesný postup, jak defoliovat. Každý krok může onen výsledný efekt trochu pozměnit, takže všechno co učiníte ovlivní vaši úrody. Všeobecným pravidlem ale zůstává odstranění takových listů, které by jakkoli bránily správnému růstu květů na rostlině.
Může se stát, že budete odstřihnout vrchní listy, když budou zastiňovat květy pod nimi. Ve finále taková rostlina bude budit dojem, že je nahá. Ale potřebné živiny mohou jít do spodních částí, kde se může květům také dařit. Ve většině případů se však odjímají spodní lístky, než ty vrchní.
Odstraněním spodních listů přesměrujete energii směrem nahoru, kde bude upotřebena pro růst květů. Takovouto manipulací pak dosáhnete skvělých výsledků.
Jaké máme varianty?
Samotná defoliace se dá praktikovat jak na indoor, tak outdoor rostliny. Strategie se budou lišit podle toho, jaký systém osvětlení máte, nebo zda má rostliny dostatečný příjem slunečního svitu. Jakmile zmapujete olistění, můžete se dát do práce.
V jakém stádiu růstu zastřihovat? Většina pěstitelů si vybírá vegetativní stádium, a fázi kvetení. Načasování bude mít rozdílné účinky, ale defoliace během vegetativního stádia nestresuje rostliny tak, jako při kvetení.
Defoliovat by se mělo někde na hranici těchto dvou růstových fází, ale přesto je nutná velká opatrnost.
Schwazzing
Po třech týdnech opět odstraníte další listy. Rostlina pak dospěje a vykvete bez žádných zastíněných částí. Tento proces zní sám o sobě dost drasticky, proto je nutné postupovat velmi jemně a nepřestat o rostlinu pečovat. Takže nezapomeňte na kvalitní výživu.
Lollipopping
Onen tvar však nemusí být dokonalé lízátko. Takže, nemusíte odstřihnout trochu zastíněné květy, aby ty na přímém svitu rostly lépe. Chceme přece nějakou tu úrodu, nebo ne?
Takto defoliovat doporučujeme lidem, kteří se soustředí na indoor a jejich světlo se nedostane ke spodním částem rostliny.
Tipy k defoliaci
Připravte se na to, že přijde metoda pokus/omyl. Chvílí potrvá, než zjistíte, jaké listy odstřihnout.
Dělejte malé krůčky. Nevystavíte rostlinu nadměrnému stresu. Když budete pospíchat, můžete dokonce zastavit kořenový vývoj a vaše zeleň nebude moci přijímat životně důležité živiny.
Nepanikařte, když neuvidíte okamžité změny. Trvá to pár dní, než se rostlina zotaví z prvotního zastřihování.
Když tuto metodu budete dělat správně, očekávejte lepší úrody. Vaše rostlinky budou mít víc světla a dostatek čerstvého vzduchu. Sklizeň bude mnohem větší, a to jako úspěšní pěstitelé přece chcete, nebo ne?