Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Fotoperioda rostlin konopí

Milí čtenáři a příznivci konopí. Dnešní téma článku je návod jak správně zajistit přísun světla rostlinám konopí. K tomu nám pomůže správně nastavená fotoperioda o které se dočtete v tomto článku, tak dávejte pozor, informace se vám budou hodit.

Fotoperioda (světelný cyklus) je jedním z klíčových faktorů pěstování konopí. Je jedním z nejdůležitějších prvku, který ovlivňuje dobu kvetení.

Konopí se v přírodě řídí podle střídání jednotlivých ročních období. Umí se přizpůsobit změnám, ale jak rostlina konopí pozná, kdy má klíčit, kdy růst a kvést?
Velmi snadno. Rostlina Reaguje na několik okolností, jako je například teplota a vlhkost. Nejdůležitějším faktorem pro změnu z růstu do kvetení je světlo, především počet hodin světla (den) ve srovnáním s hodinami tmy (noc). Tomu se říká fotoperioda (světelný cyklus).

outdoor-konopi-growmart Venkovní prostředí (Outdoor)

V mírných pásmech semena klíčí a rostou na jaře, nebo když se začíná zlepšovat počasí a prodlužuje se délka dne, nejpozději však přibližně do 21. Června (obvykle 15 hodin světla denně).
Během léta se dny opět zkracují a rostlina cítí, že se blíží zima. Začne kvést, aby se stihla rozmnožit dřív, než uschne.
Cyklus má dlouho trvajícího denního světla (18-24 hodin) pro konopí znamená, že je dostatek času k vývoji a posílení struktury, aby rostlina unesla velké květy. Kratší cykly denního světla (10-12 hodin) jsou signálem, že je načase začít s reprodukcí, než přijde zima.

indoor-konopi-growmart Umělé prostředí (Indoor)

Technika náhlé záměny 18- 24 hodinové světelné periody na 12 hodinovou se využívá k nastartování fáze kvetení rostlin. Náhlý přechod ke krátkým dnům napodobuje změnu ročního období a způsobí, že rostliny začnou kvést (předpokládá se, že proces nastartuje nárůst množství dříve neaktivních hormonů). Úprava fáze růstu a nastartování fáze kvetení umožňuje ovlivnit velikost rostliny. Díky tomu je pěstování v umělém prostředí snadnější.
Tímto způsobem lze například donutil malé rostliny konopí indického, aby zahájily fázi kvetení velmi brzy. Lidé, kteří chtějí využívat konopí k léčebným účelům, by si měly zvolit tento typ rostlin. Malé množství je pro tyto growery dostatečné a mohou pěstovat na omezeném prostoru. Konopí seté má původ v tropických oblastech, kde poměr den/noc není ovlivněn ročním obdobím. Den noc mají shodně zhruba 12 hodin. Konopí seté je tedy méně citlivé na světelné cykly a dozrání proto trvá déle – přibližně 150 dnů.
Z tohoto důvodu nedoporučujeme pěstování čistých odrůd v umělém prostředí – dlouhá vegetativní fáze totiž působí, že než začne rostlina kvést, vyroste do velké výšky. Ve venkovním prostředí v našem pásmu mírného rostliny konopí setého působením studeného vzduch uhynou dříve, než stihnou dozrát.

faze-rustu-growmart

 

 

Fáze růstu 18 hodin světla + 6 hodin tmy

faze-kvetu-growmart

 

Fáze květu 12 hodin světla + 12 hodin tmy

 

Poznámky k textu:

Světelný cyklus: vztah mezi délkou světelné periody a délkou periody a délkou periody tmy. Cyklus buď odstartuje fázi kvetení, nebo zajistí pokračování růstu rostliny.

Upozornění: Je-li fáze noci přerušena světlem a to dokonce i malým paprskem, fáze kvetení se zastaví a rostlina zůstane ve stejném stavu. Kvést opět začne až po dvou týdnech. Některé rostliny takové zacházení neunesou a zůstanou  mezi vegetativní fázi a fází květu

Závěr:

Světelný cyklus je zásadním faktorem. Krásné květy lze získat zajištěním správného přechodu mezi světelnými periodami. Více než 15 hodin světla denně  nutí rostlinu k růstu. Pokud jsou periody světla a tmy přibližně stejně dlouhé, rostlina začne kvést.

Text tohoto článku nelze použít pokud by jste chtěly pěstovat samonakvétací (autoflower) druhy. Jejich fotoperioda je jiná.

Zdroj: ADAMS, Philip,2012. Weedology / Marihuana – Vše o pěstování konopí. Přel. J. Krása. Vyd. 1. Nizozemí: Positive Publisher. ISBN 978-90-7658-335-8

Následující informace na této stránce jsou určeny pouze pro všeobecné vzdělávací účely. V žádném případě neslouží jako navádění k trestné činnosti. Neneseme odpovědnost za případné zneužití informací.

 

 

 

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!