Policie chce postupovat tvrději proti uživatelům drog a například nad kouřením marihuany na veřejnosti už by úřady neměly přivírat oči.

pokuta_ilu_denik-380Avizoval to v úterý šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Upozornil na to, že držení jakékoliv drogy je minimálně přestupkem, za který hrozí až patnáctitisícové pokuty, a právě na řešení přestupků souvisejících s drogami se chce policie podle něj více zaměřit.

„Panuje tu představa, že držení malého množství drogy je legální. Je to ale stejné, jako když jedete rychle v autě, dopouštíte se zkrátka přestupku a policie to nesmí tolerovat,“ řekl Frydrych.

Podle něj české úřady evidují zhruba tisíc přestupků spojených s drogami ročně, zatímco v sousedním Rakousku je to patnáctkrát tolik. „Všichni uniformovaní policisté budou informováni, jak takové přestupky řešit,“ dodal k tomu Frydrych. Douda: jen to vylepší statistiky

Plány policie na tvrdší postup proti běžným uživatelům drog se ale setkávají s kritikou odborníků.

„Drogovou scénu to v žádném případě nijak pozitivně neovlivní, spíš se vyostří boj mezi mladými a policií,“ řekl k tomu např. drogový expert Ivan Douda z nadace Drop-In.

pokutaZároveň dodal, že policie by navíc v takovém případě spotřebovala na řešení drogových přestupků značnou část své kapacity a chyběla by u závažnějších trestných činů. „Denně kouří marihuanu v klubech nebo jinde na veřejnosti tisíce lidí, a pokud by to policie chtěla opravdu důkladně řešit, tak navíc zahltí úřady, které tyto přestupky řeší,“ doplnil Douda s tím, že ze strany policie může jít spíše o vylepšení svých statistik.

Podle vedení protidrogové centrály zůstává největším problémem v souvislosti s drogami na našem území masová výroba pervitinu, což umožňuje mimo jiné snadná dostupnost léků s pseudoefedrinem, které se k „vaření“ používají. Z výroční zprávy protidrogovky, kterou její šéf včera představil, také vyplynulo, že i v minulém roce stoupal trend pěstování konopí ve velkopěstírnách.

Autor: Jakub Troníček, Právo

Akce semena konopi Nuka Seeds

1 komentář

  1. Dobrý den, nevím kam se obrátit, proto píši sem. jsem rekreační uživatel konopí. užívám ho hlavně doma ve svém bytě v os. vlastnictví na balkoně, k potlačení stresu a ke klidnějšímu spánku. bohužel mé sousedce se to moc nezamlouvá. A vyhrožuje mi, že pokud ještě jednou, něco ucejtí tak uvidím. nechápu jaký způsobem co uvidím, ale asi hodlá informovat policii. marihuanu nepěstuju, ani neprodávám a doma nemám větší množství než malé. Chtěl bych se zeptat co mi tedy hrozí a jak proti tomu bojovat, nebo jestli mi nezbejvá než chodit kouřit před spaním někam do přírody nebo přestat kouřit uplně. Mockrát děkuji za rady.

    Odpovědět

Komentuj