Policie chce postupovat tvrději proti uživatelům drog a například nad kouřením marihuany na veřejnosti už by úřady neměly přivírat oči.
Upozornil na to, že držení jakékoliv drogy je minimálně přestupkem, za který hrozí až patnáctitisícové pokuty, a právě na řešení přestupků souvisejících s drogami se chce policie podle něj více zaměřit.
„Panuje tu představa, že držení malého množství drogy je legální. Je to ale stejné, jako když jedete rychle v autě, dopouštíte se zkrátka přestupku a policie to nesmí tolerovat,“ řekl Frydrych.
Podle něj české úřady evidují zhruba tisíc přestupků spojených s drogami ročně, zatímco v sousedním Rakousku je to patnáctkrát tolik. „Všichni uniformovaní policisté budou informováni, jak takové přestupky řešit,“ dodal k tomu Frydrych. Douda: jen to vylepší statistiky
Plány policie na tvrdší postup proti běžným uživatelům drog se ale setkávají s kritikou odborníků.
„Drogovou scénu to v žádném případě nijak pozitivně neovlivní, spíš se vyostří boj mezi mladými a policií,“ řekl k tomu např. drogový expert Ivan Douda z nadace Drop-In.
Podle vedení protidrogové centrály zůstává největším problémem v souvislosti s drogami na našem území masová výroba pervitinu, což umožňuje mimo jiné snadná dostupnost léků s pseudoefedrinem, které se k „vaření“ používají. Z výroční zprávy protidrogovky, kterou její šéf včera představil, také vyplynulo, že i v minulém roce stoupal trend pěstování konopí ve velkopěstírnách.
Autor: Jakub Troníček, Právo