Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak (a proč) vyčistit drtičku na konopí?

drtička na konopí a její údržba

Čištění drtičky konopí aneb jak se to dělá a proč je to tak důležité

Pokud patříte mezi pravidelné uživatele konopí, jistě víte, jak je důležité používat výhradně čisté a dobře očištěné pomůcky. Nevztahuje se to jen na propriety, které používáte  na kouření (bongo, dýmka, sklíčko), ale také na drtičku. Nevěřili by jste, jak je důležité vaši drtičku pravidelně čistit. Tak se na to pojďme podívat z blízka.

Proč by jste měli čistit drtičku na konopí?

proč je důležité drtičku vyčistit? Kdykoliv, když použijete vaši drtičku, zůstane na jejich zubech trochu pryskyřice. Tento lepkavý materiál se časem vrství a neovlivní jen schopnost důkladně konopí rozdrtit. Je pár dalších důvodů, proč by jste měli dbát na čistotu své drtičky.

Špinavá drtička není zrovna ideální

Šišky rostliny konopí jsou organický materiál, stejně jako jídlo – a organické věci mají tendenci se zkazit, nebo plesnivět/hnít časem. Jelikož drtičku používáte výhradně za účelem rozdrtit květy konopí na kouření/vaporizaci, nechcete přece, aby se vám do těla dostal nějaký nežádoucí materiál. Rozhodně je tedy dobré čistit drtičku pravidelně, aby jste zůstali zdraví.

Čistá drtička funguje mnohem lépe

Už z pohledu logiky je jasné, že vyčištěná drtička funguje mnohem lépe, než ta špinavá. Když jsou její zuby zanesené pryskyřicí a dalším bincem, nebude zkrátka odvádět dobrou práci při drcení dalších šišek. Manipulace s drtičkou je pak o něco složitější, když se zasekává. S čistou drtičkou pak nebudete mít problém.

Díky pravidelnému čištění vám drtička vydrží déle

Materiál ze šišek se dostane všude. Časem by tedy mohl zamezit správnému fungování drtičky, otupit její zuby a celkově ji degradovat. Drtička pak nefunguje jak má a časem se snižuje i její kvalita. Je tedy rozumné, aby jste se o drtičku starali. Vydrží vám potom mnohem déle.

Jak často čistit drtičku na konopí?

Záleží na tom, jak často drtičku používáte. Běžně se drtička čistí jednou za měsíc, nebo dva měsíce. Takové to běžné očištění se provádí po každém drcení.

Jestli jste zvyklí používat drtičku často, úměrně k tomu ji pak čistěte. Mohou to být tedy měsíce, ale klidně i týdny.

Části drtičky

rozebraná drtička na konopí Drtičky mají mnoho podob a mohou být vytvořeny z ledajakého materiálu. Ty nejkvalitnější drtičky na konopí se skládají ze tří částí – jedna je vyloženě uzpůsobena k drcení rostlinného materiálu, druhá je zásobník na rozdrcený materiál a třetí zadržuje nejdrobnější částečky (kief). Některé drtičky jsou jen ze dvou komor (bez části na kief) a díky své jednoduchosti jsou velmi oblíbené.

Zuby uvnitř drtičky mohou mít rozličné tvary, ať už z hlediska praktického, nebo vizuálního. Máte i extravagantní drtičky, které mají například další komory (třeba na šišky), drtičky s novou technologií a pak ty z různých exkluzivních materiálů.

Samotná drtička má tedy několik částí. Aby jste ji dobře vyčistili, musíte se na každou tuto část soustředit. Před čištěním musíte ovládat rozložení/složení drtičky.

Co budete potřebovat k vyčištění drtičky?

 • Isopropyl alkohol (na kovové drtičky)
 • čistící prostředek na drtičku
 • sůl
 • uzavíratelný plastový sáček
 • tácek nebo misku na kief
 • starší zubní kartáček
 • ubrousek, nebo ručník
 • párátko, nebo dabovací jehlu
 • mrazák (pokud chcete)
 • šroubovák

Před čištěním drtičku na konopí rozeberte

Je to vaše drtička a vaše zdraví, takže k odvedení perfektního očištění je třeba drtičku kompletně rozebrat (pokud je to třeba, použijte šroubovák). Opakujeme, že musíte vědět, co kam patří. Jakmile drtičku rozeberete, poskládejte si všechny části před sebe.

Dávejte si pozor na křehké díly. Hlavně nikam neudělejte díru (drtička by pak byla na odpis).

Tři velmi dobré metody, které se budou hodit

Teď přichází to nejzajímavější – jak drtičku vyčistit. Následující metody jsou ty nejlepší, nejpoužívanější a můžete je v klidu provést doma. Metoda čištění by měla odpovídat výrobnímu materiálu. Na kovové drtičky použijte čistič, nebo alkohol a na plastové můžete použít vodu a mýdlo.

Použijte prostředek přímo na drtičku

čistící prostředek na drtičky Tímto způsobem nejlépe vyčistíte kovovou drtičku s perfektním výsledkem.

 1. Položte si všechny součástky před sebe na tác.
 2. Vezměte si zubní kartáček a vyškrábejte všechny větší kusy ven.
 3. Posbírejte všechen kief. Nic nevyhazujte, pokud onen kief není starý, smradlavý, nebo třeba i plesnivý. Všechno dobré posbírejte a v budoucnu znovu použijte. Díky výše zmíněnému tácu budete moci kief posbírat i případě, že něco upustíte.
 4. Jakmile je všechen materiál z jednotlivých částí pryč, položte je na ručník/ubrousek.
 5. Nastříkejte čistič na jednotlivé části a chvíli počkejte.
 6. Po chvilce znovu použijte očištěný kartáček a jednotlivé části opět přejeďte.
 7. Všechno by mělo být jako nové, teplou vodu součástky umyjte a nechte je kompletně vyschnout.
 8. Drtičku složte a je hotovo.

Metoda „alkohol v sáčku“

alkohol a sáček Na kovové drtičky je dobrá i tato metoda.

 1. Vezměte si větší uzavíratelný sáček a rozebranou drtičku vložte dovnitř.
 2. Naberte si dvě čajové lžičky soli a nasypte je do sáčku.
 3. Vezměte si Isopropyl alkohol, nebo jakýkoliv jiný s obsahem nad 70% a nalijte jej dovnitř sáčku. Jednotlivé díly by měly být pod hladinou.
 4. Zajistěte sáček, aby z něj nic nevypadlo.
 5. Vezměte si sáček do rukou a mněte jej aspoň jednu minutu. Alkohol se musí dostat do všech míst. Nepřehánějte to se silou, aby se sáček neroztrhl.
 6. Po tomto procesu sáček otevřete a všechny části z něj vyjměte ven (měly by se krásně lesknout).
 7. Pod teplou vodou vše důkladně umyjte.
 8. Vezměte zubní kartáček, trochu alkoholu a ještě jednou jednotlivé části přejeďte. Pak znovu umyjte pod teplou vodou a nechte uschnout.
 9. Drtičku složte a je hotovo.

Metoda „drtička v hrnci“

mytí drtičky na konopí pomocí páry Dobrá metoda, zejména pro plastové drtičky.

 1. Napusťte si do hrnce vodu, vložte do něj rozebranou drtičku a dejte na sporák.
 2. Jakmile začne voda vařit, snižte teplotu, aby se vám drtička nerozpustila. Chvíli povařte a míchejte (minutka bude bohatě stačit).
 3. Vypněte sporák a vyjměte jednotlivé části z hrnce. Opatrně na popálení.
 4. Součástky položte na ručník a nechte je vychladnout.
 5. Po celkovém vychladnutí můžete drtičku složit a máte hotovo.

Něco extra: drtičku na konopí zmrazte, aby se snáze čistila

zmrazit drtičku? proč ne Tohle není úplně nutná metoda, ale je pravda, že se vám pak bude drtička o něco snáze čistit (ať už pomoci kartáčku, nebo párátka). Drtičku rozeberte a dejte ji na chvíli do mrazáku (30 minut). Během této doby rostlinný materiál v drtičce ztvrdne a posléze půjde lépe odstranit.

Je to takové předkolo výše zmíněných metod. Podle všeho se i kief lépe odstraňuje.

Když budete udržovat vaše propriety čisté, budou vám sloužit mnohem déle. Vaše péče pak bude odměněna lepší chutí, zdravějším kouřem a snadnější manipulací.

Znáte-li ještě nějaké osvědčené metody na čištění drtičky, můžete se o ně podělit v komentářích. Ať vám čištění jde od ruky.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!