Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak poznat nedostatek výživy u rostlin konopí?

listy konopí

 Jak se vyhnout nedostatku výživy u vaší rostliny?

Konopí už máte pravděpodobně zasazeno, gratulujeme. Ale možná se vám stalo, že listy nejsou tak zelené, jak by jste si představovali. Pokud nejsou zářivě zelené, jedná se s největší pravděpodobností o nedostatek výživy. Skoro ve všech případech se nedostatek výživy pozná právě na listech. Tak si pojďme říct pár důležitých poznatků.

Hladina pH je pro konopí důležitá

důležité pH ve vodě Pokud jste to do této doby neřešili, měli by jste zpozornět. Hodnota pH určuje zásaditost a kyselost dané kapaliny. Hodnota pH jde od 0 (velmi kyselé) do 14 (velmi zásadité). Pokud máte hodnotu 7, pak máte neutrální pH. Rostliny konopí si libují v jemné kyselosti, takže hodnota pH vašeho výživového preparátu by měla být 5 nebo 6.

Rostliny konopí nedokáží pojmout výživu, pokud je její hodnota  pH moc malá, nebo naopak moc vysoká. Takže i kdyby se v dané tekutině, nebo půdním substrátu, živiny vyskytovaly, vaše rostlina je díky nízké nebo vysoké hladině pH nebude moci zpracovat. Tím vzniká výživový deficit = postupný úhyn rostliny.

Ideální k tomuto je hydroponické pěstování. Bohužel, ne všichni si jej mohou dovolit. Takže používají perlit nebo rašelinu. Nejsou cenově náročné, není třeba mít nějaké technické znalosti a vaše rostliny si tyto pomocníky ihned zamilují.

Dostatek vody a živin pro dobrý růst

list rostliny konopí Většina půdních substrátů, v nichž je rašelina a perlit, potřebuje doplnit zásoby živin každý druhý nebo třetí den. Důležité je si zapamatovat, že přísun živin musí být ráno před tím, než slunce začne pařit, a  zalít vodou večer, až slunce zajde.

Pokud pěstujete doma, tak podat výživu před zapnutím lampiček, a zalít vodou než lampy vypnete.

Nespleťte si omezený růst s nedostatkem živin. Někdy se stane i to, že naopak rostlinu vyživujete a zalíváte až moc. Poznáte to vždy podle nadmíru vlhké půdy u stonku.

Na druhou stranu, pokud vám vyschne půda už během dne, je vhodné trochu poupravit zavlažování a výživu. Dávejte pozor i na suché prostředí, to velmi rádo způsobuje nedostatek výživy. Ale vadnutí je samo o sobě první příčinou nedostatku vody a živin.

Jak řešit výživu?

uvadající listy Takže už jste vyladili hodnotu pH a vytvořili efektivní efektivní plán na přísun potravy a vody pro rostlinu. Teď už je potřebujete kvalitní výživový roztok. Během prvních fází růstu má rostlina poměrně dostatek všech potřebných živin. Tudíž by  jste neměli přijít o zinek, bór, železo, síru, fosfor a draslík. Stopy těchto prvků jsou už v semínku a rostlina by měla snadno dorůst své dospělosti

Koncentrace vašeho roztoku je stejně důležitá jako pH.  Může se stát, že v roztok bude velmi silný  a dojde ke „spálení“. To poznáte podle hnědých konečků listů, které mají tendenci se kroutit.

Čtěte pozorně návod, jak správně vytvořit daný koncentrát a v jakém poměru. Pro vaši rostlinu přece chcete to nejlepší.

Vytvořte ideální teplotu

listy konopí bez živin Řekněme si něco o teplotě a jejím vlivu na výživu a tím vlastně i na rostlinu jako takovou. Konopí se nejlépe daří v teplotě 22-24 stupňů Celsia.

Pokud rostlině vadí nadměrné množství tepla, poznáte to podle listů, které směřují jakoby vzhůru. Také odstín zelené už nebude tak hezky zelený, ale spíše „chabě“ zelený.

Buďte si ale jistí, že se nejedná o přemíru dusíku. Vypadá to podobně.

Vysoké teploty taky mohou způsobit kořenovou hnilobu, která dokáže postupně rostlinu zahubit. Nejlepší způsob, jak zmenšit teplotu, je provzdušnit danou místnost, nebo pokud pěstujete venku, tak rostliny zastínit.

Nedostatky nutričních prvků

Co vám nedostatky prvků můžou povědět o vaší rostlině?

Zinek/Síra – žloutnutí listů, od kořene a po špičku.

Draslík – okraje listů hnědnou nebo žloutnou, bez ohledu na stáří

Fosfor – hnědé flíčky po celé ploše listů, infikované listy uvadají.

Mangan – žluté žilkování s hnědými fleky.

Molybden – starší listy mají náznak růžového, místy červeného zbarvení.

Magnézium – u starších rostlin, žloutnoucí místa mezi žilkováním listů.

Železo – svrchní listy mají blednoucí žlutou až bílou barvu.

Měď – Listy mají tmavý odstín zelené a jejich špičky žloutnou.

Vápník – Hnědé fleky tvoří díry v listech, kořeny mohou být duté a křehké.

Bór – Hnědé fleky na spodní straně listu. Nové olistění roste velmi pomalu.

Výživový deficit pramení většinou z nedostatků konkrétního prvku, nebo prvků. Těchto prvků jsou stovky, i tisíce kombinací. Budete si tedy muset zjistit nějaké konkrétní informace.

Jakmile bude vaše rostlina dospívat, tak ke tvorbě šišek bude potřeba velkého množství výživy. I vám se možná stane, že starší listy budou žloutnout a začnou uvadat.

Ve fázi, kdy se energie přesouvá do šišek, sem tam nějaký list začne projevovat známky nedostatku živin. Je proto třeba poupravit a zvětšit množství živin, ale pozor, aby výživa neobsahovala toxiny.

S dobrým plánem prostě nemůžete selhat. Na konci bude čekat kvalitní konopí vaší značky.