Jak skladovat konopná semínka

Jak skladovat konopná semínka

Pokud chcete vědět, jak správně skladovat konopná semínka, aby mněly tu nejvyšší možnou kvalitu a nejlepší výnos, mněly by jste začít tím, že si sežene opravdu kvalitní semínka. Mnoho pěstitelů však zapomíná na jednu prostou skutečnost: konopná semena jsou živá a přestože jsou poměrně trvanlivá, nesprávné skladování je může zničit.

 

Než vaše semínka marihuany začnou klíčit, nachází se v podobném stavu jako zvířata při zimním spánku a stejně jako všechny živé organismy i vaše semínka mohou zahynout, pokud se o ně nebudete správně starat. Dobrou zprávou je, že konopná semena mohou při správném skladování vydržet klidně i pět let od sklizně.

 

Pokud tedy doma skladujete konopná semínka, mněly by jste se vždy řídit následujícími radami:

 1. Semena skladujte na chladném, tmavém a suchém místě. Nejlépe v původním obalu. Když jsou totiž semena vystavena změnám teploty nebo světlu, začnou se připravovat na proces klíčení a spotřebovávat tak své zásoby živin. Pokud se touto radou nebudete řídit, může se stát že jim nakonec nezbyde dostatek živin ke klíčení.
 2. Ideální teplota pro skladování konopných semen je 6 až 8 stupňů Celsia. Čím nižší teplota, tím menší je pravděpodobnost, že vaše semínka nečekaně vyklíčí. Zkušení pěstitelé proto mívají pro skladování semen speciální chladničky. Další možností je konopná semínka zamrazit. Pokud se vydáte touto cestou, ujistěte se, že jste je nejprve vakuově zabalili a poté je uložte do tmavé nádoby. Zamrazená semínka pak nechejte klíčit ihned po vyjmutí z mrazničky. Nenechávejte je nejprve rozmrazit.

 

Pozor na vlhkost

Pokud skladujete konopná semínka (zejména pokud již nejsou zabalena v originálním obalu), dbejte na správnou vlhkost. Zde je stručný přehled toho, jak vlhkost semínka ovlivňuje:

 • <8% vlhkosti: Semena budou přitahovat hmyz a další škůdce.
 • 9 až 20% vlhkosti: U vašich semen bude větší pravděpodobnost, že se na nich objeví plísně (při vlhkosti pod 20 % se začnou potit). Nicméně 8 až 10 % vlhkosti je ideální pro dlouhodobé skladování.
 • 21 až 30% vlhkosti: Ideální hodnota pro skladování konopných semen.
 • 31 až 60% vlhkosti: semínka mohou začít samovolně klíčit, zejména když vlhkost překročí 40 %.
 • 61 % a více: Čím vyšší je úroveň vlhkosti, tím více ohrožujete svá semena. Jakmile vlhkost dosáhne hodnoty 80 %, vaše semínka začnou chřadnout a zhruba za 12 hodin zcela odumřou.

 

Jak zde vidíte, vaše semínka potřebují tu správnou úroveň vlhkosti. Pokud bude vlhkost příliš vysoká, vaše semena při skladování shnijí. Extrémně nízká vlhkost (8 až 10%) se zase hodí pouze pro dlouhodobé skladování. Pokud vlhkost klesne pod 8 %, dáte případnému hmyzu přítomném uvnitř semen možnost, aby se aktivovaly a začaly se množit.

 

Jak skladovat konopná semínka Jak správně skladovat a uchovávat konopná semínka

Nyní jste už asi pochopili, že semínka musíte skladovat mimo dosah přímého světla. Rovněž jsme nastínili potřebu relativně nízké vlhkosti a teploty. V závislosti na tom, jak dlouho hodláte semena skladovat, máte různé možnosti:

 

Krátkodobé Skladování
Pokud potřebujete semínka uskladnit pouze krátkodobé, postačí vám tmavá zásuvka nebo skříň. Nejdůležitější je bez ohledu na délku skladování zabránit výkyvům teploty a vlhkosti. Zejména rychlé výkyvy teplot jsou pro semena nejnebezpečnější.

 

Středně dlouhé Skladování
Pokud chcete skladovat konopná semínka hned několik měsíců, je třeba použít vzduchotěsnou nádobu. Můžete použít třeba zavařovací sklenici, nebo plastový sáček uzavíratelný zipem. Takto utěsněnou nádobu pak vložte do chladného sklepa s konstantní teplotou, nebo do chladničky. Nezapomeňte, že časté otevíraní lednice může způsobit výrazné teplotní výkyvy. Proto je dobré k tomuto účelu použijete například druhou lednici, která se používá jen zřídka.

 

Dlouhodobé skladování
Pokud plánujete semínka skladovat alespoň šest měsíců, měly by jste použít vakuově uzavřenou nádobu. Na internetu si můžete zakoupit speciální vakuové nádoby, nebo různé přístroje na odsáváni vzduchu z uzavíratelných. Uzavřenou nádobu či sáček pak vložte do tmavé nádoby a dejte jej do lednice. Také máte možnost zamrazit semena v mrazničce, nezapomeňte však, že se takto zamražená semínka musíte nechat vyklíčit ihned po vyjmutí.

 

Poznámka k hmyzu a škůdcům
Představte si, že zaplatíte několik tisíc korun za vaše semínka, dáte si práci s jejich uskladněním a pak zjistíte, že je zničí hmyz. A stačí jen jeden takový škůdce v nádobě, aby dokázal zničit všechna vaše semena. A co proti tomu můžete udělat? V první řadě je třeba se vyvarovat velmi nízké vlhkosti při skladování semen. Dále můžete rozsypat přípravek DiatoMITE na místo, kde semínka skladujete. Je to speciální prášek ze zkamenělých vodních organismů, který slouží jako vynikající přírodní insekticid.

 

Nakonec ještě pár rad

Před samotným klíčením si můžete vaše semínka „otestovat“ ponořením do vody. Pokud se potopí, měla by být v pořádku. Pokud však plavou, je pravděpodobnější, že se jedná o špatná semena (někdy jim trvá pár hodin než se potopí, tak neztrácejte naději). Stále se můžete pokusit o jejich naklíčení, ale je zde větší riziko, že vám semena nevyklíčí. Plovoucí semínka můžete ponechat ve vodě až 72 hodin, abyste zjistili, zda přeci jen nevyklíčí…

Pokud máte někde doma stará konopná semena, která nejsou uložena v ideálních podmínkách, existuje ještě několik způsobů, jak jim při klíčení pomoct:

 • Odstraňte tvrdý hřeben ostrým nožem.
 • Namočte semena do sycené vody s posilovačem klíčení, kyselinou fulminovou nebo peroxidem vodíku. Použijte vodu o pokojové teplotě a toto předběžné namáčení provádějte nejméně 12 hodin na tmavém místě.
 • Tvrdý vnější obal lehce poškrábejte smirkovým papírem. Věřte tomu nebo ne, ale tento proces by mohl pomoci dostat teplo a vlhkost dovnitř. Tomuto procesu se říká „zjizvení“ a měl by proběhnout před namočením semen.
 • Jako poslední pokus o naklíčení udělejte do skořápky malý řez.

 

Jak skladovat konopná semínka

Akce semena konopi Nuka Seeds

Komentuj