Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak na mateční rostliny konopí a řízkování

Úvodem si řekněme něco o matečných rostlinách, selekci, jejich řízkování a všeobecných podmínkách pro dosáhnutí co nejlepších výsledků.

matky-growmart-growshop

Matečná rostlina – matka – je samičí rostlina ze které se řežou tzv. řízky (klony, kotlety, prcci) – slouží k vegetativnímu množení.
Vzhledem k enormní důležitosti genetického potenciálu pro pozdější vývoj rostlin je extrémně důležité pro kvalitu a kvantitu pozdější sklizně získat co nejlepší klony.
Pro tuto činnost se vybírají rostliny s nejlepšími vlastnostmi – princip přenosu a mutace genů z matečné rostliny do řízku viz. Genetika Marihuany.

Selekce

Je proces výběru nejkvalitnějších rostlin z výchozí sady. Pro selekce používáme zásadně nefeminizovaná a co nejkvalitnější semena – v některých seedbankách probíhá kromě produkce standardních semen pro běžné zákazníky (turisty) i produkce tzv. premium nebo platinum semen určených přímo pro selekce matečných rostlin – z pochopitelných komerčních důvodů se tyto semena mezi běžné „plebs“ dostanou jen velmi zřídka – tento handicap se dá do určité míry vyrovnat zvýšením počtu selektovaných jedinců.
Pro standardní účely postačí pro selekci cca 20 – 30 semen – v případě 50 % přítomnosti samců 10 – 15 samičích rostlin jakž takž s odřenýma ušima s trochou štěstí stačí na vyselektování 1 – 3 solidních rostlin.

pro start použijeme know how z klasického výsevu – tzn. ve zkratce
– co nejpřísnější čistota a sterilita
– semínko mezi dva vatové kosmetické tamponky navlhčené ve vodě s co nejnižším EC a pH kolem 5,8
(osvědčilo se semínka namočit na hodinu do 5 promilového roztoku Nitrozymu den před výsevem)
– vyklíčené semínko do RW sadbovačky (namočení stejné)
– po zakořenění šup s kytičkou do matkárny

samec-samice-growmart

Samci / Samice

Oddělení samců je prvotním úkolem při selekci – u některých strainů se preflowers ukazují už cca 10 dní po zakořenění i na 18 hod periodě – u jiných je nutno počkat do prvního zástřihu.

Jednou z použitelných metod se ukázaly hydrosystémy Aquafarm/Waterfarm nebo AH u kterých se pěstební nádoba dá rozdělit na 1/4 – nebo modifikované bubblery a la CzechGlock u kterých modulárnost vyplývá z konstrukční koncepce.
U matek v půdním substrátu je důležitá zvýšená péče o přípravu substrátu (zvýšené požadavky na vzdušnost) i o samotný substrát (přece jenom 2 – 3 roky zanechají na substrátu těžké stopy) – aplikace enzymů atd atd.

Vybavení matkárny

Matkárna by měla být místnost alespoň 1×1 metr plochy a 2,5 metru výšky – vlhkost cca 60 % teplota 25 – 27 ve dne – ne méně než 15 v noci – protiprachový a protihmyzí filtr na vstupu vzduch a výkoný odsávací i cirkulační ventilátory by měly být samozřejmostí.
Pro osvětlení solidních matečných rostlin je 400 W (nejlépe metalhalidová) výbojka minimem (v určitých případech lze dosáhnout výsledků i s 250 W)

Nyní tedy máme rostlinky v matkárně a po 3 – 4 týdnech na 18 hod fotoperiody by měly mít silné vyvinuté stonky – všechny listy ultrazelené a velké a výšku cca 25 – 40 cm (podle odrůdy)
Nyní jsou rostliny připravené na vrcholový zástřih – někteří pěstitelé upřednostňují metodu FIM avšak klasický střih za 5. – 6. patrem je naprosto v pořádku.
Z každé rostliny nařežeme další 3 – 5 klonů a pečlivě je v klonovačce označíme – pokud si to vzhledem k používaným pěstebním systémům můžeme dovolit svítíme rovnou 12 hod. periodu abychom urychlili určení samců.

Řezání řízků

řez-growshop-growmart Optimální je sterilní žiletka nebo skalpel – řez v úhlu 45 st. – oválet v kvalitním práškovém zakořeňovacím stimulátoru tak aby se prášek pokud možno nedostal na řez (když jo – žádná katastrofa) popř. namočit v gelovém stimulátoru – nechat ležet půl minuty a potom strčit do připravené namočené napufrované kostičky.

Selekce na vegetativní schopnosti

rockwool-growmart Nyní máme počet kandidátek zredukován na polovinu – rostliny už mají za sebou cca dva měsíce – mohutní a sílí
cca 4 – 5 týdnů po prvním sestřihu (kdy už bychom měli mít informace o samcích) provedeme druhý sestřih (každou rostlinu „oholit“ ne více než z 50 %) a nyní budeme pečlivě sledovat rychlost zakořeňování – k tomuto selektivnímu kroku je zapotřebí kvalitní klonovačka s regulovatelnou vlhkostí a teplotou a s topnou rohoží aby se vyloučil negativní vliv okolí – tuto kontrolu (jak rychle jak rovnoměrně a jak kvalitně) zakořeňování provádět každou další várku klonů.

zakořenění-growmart-growshop

Po dalším cca měsíci provedeme 3. zástřih kdy se ujistíme o výsledcích předchozí testace (z níž rostliny by měly být ve fázi startu květu) a odstraníme matky z nichž řízky nezakořeňují úplně super.

V dalších selekcích se zaměřujeme postupně na:
– Odolnost proti stresům a škůdcům (je ve skutečnosti důležitější než výnos a kvalita pač co je platná libová kytka když zplesniví)
– Tvarová stálost a uniformita
– Výnos
– Kvalita

Po zhruba roce tvrdé práce se nám může podařit mít 1 – 2 cca 1,5 až 2 m vysoké vitální a zdravé rostliny, které poskytují na naše poměry špičkový materiál. Postup uchylující se od výše uvedeného způsobí snížení kvality v různých oblastech poplatně a přímo úměrně snižování úrovně hardware nebo standardu celkové péče.

Návod na kultivaci

Zasadíte nejlépe naklíčené semínko do mixovaného substrátu, kterej vám nejvíc vyhovuje, nebo do rockwoolu, kokosu, keramzitu pro hydroponii a necháte růst v 1-4litrovým květináči. Budete vždy svítit cyklem 18/6, aby kytka neměla tendenci vykvést. Vhodným světelným zdrojem jsou MH výbojky(od 70W) a zářivky s barvami coolwhite a daylight. Zářivky se používají od minimatkárny 2x 18W až po maxi 4x PHILIPS TLD 36W, v nouzi jdou použít i úsporné zářivky – aspoň 20W na kytku. Světlo dáváme co nejblíž kytce, aby se maximálně držela při zemi a jen se krásně košatila. Protože chceme matku nechat celý život ve vegetační fázi, musíme udržovat vysokou 70% vlhkost, širší rozmezí je 60-90%. Používáme jakékoliv růstové hnojivo v předepsané koncentraci např. wuxal super, kristalon start, advanced hydro grow atd.

Když vám kytí vyroste tak 4-6 pater, zastřihneme ji obvykle nad třetím patrem, výborná je technika FIM. Zastřihlý vrcholek necháme zakořenit a v krátké době jej přepneme na cyklus 12/12, po pár týdnech zjistíme pohlaví mateční rostliny, případného samce vyhodíme.

Snažíte se zaštipovat kytku tak, aby měla co nejvíce vrcholků a výhonků a byla bohatě do široka větvená. Můžete používat joja nebo kolínka z growshopů. Tvar se dá taky držet provázky, závažím… Další vychytávkou je SCROG – pletivo dáte přesně tak, jak chcete mít kytku, a ona výborně drží tvar.

zdroj:  Grower + Bless