Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak získat nejlepší verzi (fenotyp) vaší oblíbené odrůdy

Jak získat nejlepší verzi (fenotyp) vaší oblíbené odrůdy

Jak získat nejlepší fenotyp

Možná se divíte, proč se některé vlastnosti určité konopné odrůdy mohou lišit v závislosti na tom, ve které „lékárně“ je seženete. Například gram OG Kushe z lékárny v Praze se může mírně lišit od OG Kushe zakoupeného v brněnské lékárně a skoro jistě se bude lišit od OG Kushe, kterého si vypěstujete sami nebo dostanete od kamaráda. Jak je to vůbec možné? Ačkoli všechny vzorky pochází ze stejného druhu OG Kushe, jedná se o různé fenotypy – různé varianty ze stejného genetického materiálu. Funguje to podobně jako u zvířat. Pokud máte doma kupříkladu párek koček, z nichž je jedna oranžová a druhá černo-bílá, budou některá jejich koťata oranžová či černo-bílá jako jejich rodiče, ale další mohou být černá nebo čistě bílá. Stejně tak mají lehce odlišné rysy i různé fenotypy konopí.

Když se zkušený pěstitel rozhodne pro pěstování určitého druhu konopí, obvykle si zakoupí balíček několika těchto semen od nějaké konopné SeedBanky. Každé jednotlivé semínko z tohoto balíčku však má jiný fenotyp tohoto kmene. Proto se vám pokusíme v tomto článku vysvětlit, jak si z těchto semen vybrat ten nejlepší fenotyp podle jeho výnosu, hustoty palic, zápachu, chuti, síly, barvy a mnoha dalších atributů a zbavit se ostatních.

Tento proces obvykle trvá několik měsíců, někdy i let a před jeho započetím je důležité, abyste věděli, jak správně odebírat konopné klony a jak se správně starat o mateční rostliny. Nakonec však získáte ten nejlepší fenotyp od dané genetiky a budete si moci doma dlouhodobě pěstovat ten nejkvalitnější kannabis, který bude třeba mít i lepší vlastnosti než ten, co zakoupíte v lékárně.

Řádná příprava je základ

Výběr fenotypu je pečlivý proces. Je nezbytné, abyste si celý proces nejprve správně naplánovali. Nejprve si všechna jednotlivá semínka (či klony) stejné genetiky správně označte a v průběhu procesu si dávejte pozor na to, aby se vám nepomíchaly.

Příklad. Máte 10 semen OG Kushe. Po jejich vysazení si každé jednotlivé semínko označte samostatnou značkou, například „OGK 1“,  „OGK 2“, až po „OGK 10“. Na pořadí číslování nezáleží, ale ujistěte se, že číslo vždy zůstane s přiděleným fenotypem.

Po nějakém čase, až vám rostlinky vyrostou do potřebné výšky a síly (zhruba 3 až 6 týdnů), si z každé odeberte jeden klon a označte ho stejným číslem jako originál. Klon „OGK 1“ tedy bude také nazván „OGK 1“ a tak dále.

Pokud jste tedy začali s deseti semeny, měli byste nyní mít 20 rostlin (10 sazenic a 10 klonů).

Jak získat nejlepší fenotyp
Příklad procesu výběru fenotypu. Pěstitelé typicky označují a číslují každý fenotyp pro účely sledování. V tomto případě pěstitel vybírá fenotypy OG Kush (OGK).

Klonování, pěstování a vyřazování

  • Poté, co jste získali klony, pěstujte je samostatně ve vegetativním stavu. Když jsou původní fenotypy dostatečně velké (alespoň 2 měsíce ve vegetativním stavu), přepněte je na režim kvetení (světelný cyklus 12 hodin tmy a 12 hodin světla).
  • Po dalších 8 – 10 týdnech kvetení budou tyto původní fenotypy připraveny ke sklizni. Některé mohou byt samozřejmě připraveny dříve nebo trochu později.
  • Při sklizni každého fenotypu si pečlivě prohlédněte strukturu každého výhonku, zhodnoťte jejich výnos, vůni, hustotu palic a celkový vzhled. Některé fenotypy můžete na základě tohoto hodnocení okamžitě zlikvidovat, protože již teď můžete dobře odhadnout, zda produkují kvalitní palice. Pokud takový fenotyp z dalšího testu vyřadíte, vyřaďte i jeho klon, který je stále ve vegetativním stavu.

Vyřazené rostliny a klony samozřejmě nemusíte přímo vyhazovat, stálé mohou být využitelné na výrobu extraktů a podobně.

Celý proces opakujte

Nyní se celý proces bude opakovat. Pokud jste začali s 10 fenotypy a z nich jste šest vyřadili po první sklizni, zůstanou vám čtyři. Vezměte si klony těchto čtyř fenotypů a vytvořte z nich druhou generaci klonů. Tyto nové klony si opět správně označte a držte je znovu odděleně ve vegetační fázi.

Klony první generace by měly být v této době již dostatečně velké, aby mohly rovnou začít kvést, protože rostly ve vegetativní fázi, zatímco původní fenotypy již kvetly.

Po konci doby květu opět sklízejte a vyhodnocujte. Vyřaďte všechny klony se špatnými vlastnostmi a také jejich odpovídající protějšky z druhé vlny klonování a udržujte si jen ty s dobrými vlastnostmi.

Pokud vám po vyhodnocení zůstaly alespoň dva fenotypy, opakujte celý proces tak dlouho, dokud vám nezůstane jen jeden. To bude váš vítěz!

Pravděpodobně se vám v průběhu testu stane, že si nebudete jisti, zda ten či onen fenotyp vyřadit nebo ne. V takových případech ho klidně zařaďte do dalšího kola, ale mějte na paměti, že čím víc fenotypů vyřadíte v každém kole, tím rychleji se dostanete k celkovému vítězi.

Časová osa

Jak můžete vidět, opravdu je to časově náročný proces. V našem příkladu jsme měli jen tři generace fenotypů a pokud si spočítáme, že každé kolo trvá asi 8 – 10 týdnů, trval by celý proces asi 24 – 30 týdnů. K tomu si ale ještě musíte přičíst další měsíc na to, aby vám první semínka vyklíčila a nějaký čas vám též zabere sklizeň, sušení,…

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!