Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jakými způsoby můžeme klíčit semínka konopí?

klíčení semínek konopí

Nejznámější metody klíčení semínek konopí

Dříve lidé byli zvyklí, že semínka jednoduše hodili do důlku v půdě, zahrabali je v hlíně a zalili vodou. To samozřejmě v jistých ohledech platí i dnes, ale jsou mnohem účinnější metody, jak nechat semínka vyklíčit. A u rostliny konopí jsou tyto metody více než žádoucí.

Ke klíčení semínek konopí nemusíte být zrovna kdovíjaký génius, ale vědět něco o rostlině samotné není na škodu. Pokud by jste náhodou neměli žádné znalosti, nevadí. Všechno vám vysvětlíme a s trochou praxe pak budete umět klíčit jedna radost.

Co semínka konopí potřebují k vyklíčení?

Proč se vlastně klíčení/nakličování provádí? Je to lepší start, než kdyby jste semínko jen tak vložili do půdy. Naklíčením také zjistíte, jestli je semínko v pořádku. Mohlo by se stát, že jej (bez naklíčení) vložíte do půdy a nic se nestane. Klíčení má zkrátka své opodstatnění.

Co potřebujeme, aby nám semínko dobře vyklíčilo?

semínka konopí Vlhkost – Semínko by mělo mít okolo sebe přijatelné vlhko/mokro. Nemělo by se ale dlouhodobě namáčet. Namočit se může v rozmezí 24-32 hodin, ale déle raději ne. Semínko by pak ztratilo na kvalitě a stalo by se nepoužitelným.

Klid – Jakmile začne proces klíčení, nechejte semínka tam, kde jste je nechali a nic s nimi nedělejte. Ideální je nějaké temnější místo.

Teplota – Chcete nechat semínka vyklíčit? Tak v dané místnosti udržujte příjemné teplo, ale rozhodně ne horko. Skrze optimální teplotu můžete navodit dojem, že je jaro. Semínka konopí dokáží vyklíčit i chladnějších teplotách, ale počítejte s tím, že to zabere nějaký ten čas navíc.

Buďte jemní – Jestliže budete semínka kontrolovat, nebo s nimi chtít nějak manipulovat, dávejte pozor a buďte jemní. Uvidíte-li pučící kořínek, tak s ním velmi opatrně. Je křehčí, než si myslíte a mohl by se velmi snadno ulomit.

Správně umístění do půdy – Vyklíčené semínko zasaďte kořínkem směrem dolů. To snad mluví samo za sebe, proč by jste to měli udělat.

Správná hloubka – Vyklíčené semínko nestačí jen položit na půdu a nebo ho zahrabat hluboko do ní. Ideální je udělat dolík kloubem vašeho prstu (1,5 -2,5 cm), což je bráno jako ideální hloubka.

Toto jsou faktory, které kladným způsobem ovlivní klíčení samotné. Jaké metody klíčení tedy známe?

Metoda 1: zakořeňovací aparáty pro semínka konopí

Zakořeňovací houba

velmi důležitá houba Toto je jedna z nejlepší metod klíčení semínek konopí. Tato houba jakoby simuluje půdu samotnou, takže semínko se bude cítit dobře. Práce s těmito houbami je velmi jednoduchá. Semínko se opatrně vloží dovnitř této houby a pak se už jen pravidelně zalévá.

Každá z těchto houbiček má ve své středové části díru přímo na budoucí sazeničku, takže máte dost ulehčenou práci. Víceméně nemůžete udělat chybu.

Balení těchto houbiček většinou seženete na každém tématickém eshopu. Jedno balení obsahuje 50 kusů. Takže máte aspoň zásobu do budoucna.

Rockwool kostka

vatová kostka Kromě těchto houbiček se dají ještě použít sadbovací kostky. Jsou vyrobeny z čedičové vaty a vápníku v peci za vysoké teploty. Vzniká vata, kterou by jste svou podobnosti dovedli přirovnat ke skelné vatě.

Tyto vatové kostky mají podle některých pěstitelů řadu nevýhod, a to je buď špatná recyklovatelnost, vysoká hodnota pH, nadměrné množství prachu uvnitř vaty atd.. Pokud ovšem tyto vatové kostky dostatečně propláchnete (tím je ošetříte), stanou se velmi praktickým pomocníkem. Kolují však názory, že klíčivost v těchto kostičkách je trochu menšího rázu než u výše zmíněních houbiček.

Sadbovací tablety/pelety

peletka na klíčení semínek Tyto malé rašelinové tabletky jsou také velmi známé a v klíčivosti hravě porazí vatové kostičky. Materiál je rostlinného původu (spahagnová rašelina) a díky namočení do vody nabobtná do hezkého válce, do kterého potom vložíte semínko.

Tabletky jsou velmi vzdušné, takže semínka budou jako v bavlnce a rychleji zakoření. Obsahují minerály, díky kterým se upravuje kyselost půdního média.

Stejně jako ostatní zakořeňovací aparáty i tyto můžete přesadit se semínkem přímo do půdy. Jedinou nevýhodou je velké množství pelet v jednom balení (1000 kusů), což mnozí z vás asi nevyužijí.

Metoda 2: Zasaďte semínka konopí přímo do půdy

semínko konopí přímo v půdě Pro někoho je tato metoda vysazení semínek ta nejjednodušší, prostě to nechat na přírodě. Semínka tak jednoduše zasadíte kam potřebujete a ony sami vyraší v malé sazeničky.

Jedná se o vysazení do půdního média, ať už finálního, nebo jen dočasného (záleží na způsobu pěstování).

Tato metoda má tu výhodu, že vaše sazeničky nezažijí  možný šok způsobený transportem do půdního média. Semínko si v dané půdě relativně rychle zvykne a přizpůsobí se. Při transportu malé sazeničky může dojít k nadměrnému stresu skrze návyk na nové prostředí, což odbouráte přímým zasazením.

Zasadit semínko tímto způsobem můžete do obyčejného půdního mixu, do kokosových vláken, nebo do kombinace obou. Půdní médium musí být mokré, ale ne plné vody, na to pozor. Semínko musí být v hloubce 1,5 – 2,5 cm. Je-li to možné, udržujte trochu větší teplotu v okolí. Dobrá žárovka, nebo vyhřívaná podložka budou stačit.

Metoda 3: Nakličovací stanice

stanice na klíčení semínek konopí Tady se bavíme o zařízení, které bylo vytvořeno přímo za účelem klíčení semínek, a to je nakličovací stanice. Jedná se o plastový nosič, ve kterém jsou otvory na zakořeňovací aparáty a výhřevný mechanismus, který je umístěn pod ním.

Zvláštní je, že si takové zařízení můžete s trochou šikovnosti vyrobit doma, nebo si jej za relativně dobré peníze pořídit.

Proč je poměrně často využívané? Můžete najednou klíčit více semen, což sice můžete i běžným způsobem, ale takhle to budete mít jednodušší a rychlejší. Díky výhřevnému mechanismu jsou semínka ve větším pohodlí, což se projeví i na klíčivosti. Nakličovací stanice jsou hodně oblíbené především v USA a Holandsku.

Do jednotlivých otvoru můžete vložit buď zakořeňovací houby a nebo pelety. Semínka pak můžete rovnou přesadit do čerstvé půdy, ihned po vyklíčení.

Metoda 4: Namočte semínka konopí do vody přes noc

klíčení ve vodě Velmi efektivní metoda, která je dobře stavěná zejména pro starší semínka, nebo pro ty, které mají trochu tvrdší stěnu.

Stačí vzít sklenici a nalít do ní trochu teplejší vodu. Semínka se hezky namočí a trochu změknou. Je to takové probuzení.

Většina kvalitních semínek začne na hladině vody plavat, ale nakonec stejně klesnou na dno sklenice, jakmile se nasáknou vodou. Za nějaký čas si všimnete, že se schránka začíná rozpínat a raší malinký kořínek.

Ideální doba namáčení je 24-32 hodin. Některá semínka mají tvrdší obal, než ta druhá, takže nemusí vyklíčit v jeden jediný moment.

Ideální je, když necháte uběhnout 24 hodin a semínka pak vyndáte a vložíte na vlhké a teplejší místo, aby se klíčení dokončilo.

Metoda 5: Papírový ubrousek

papírový ubrousek je klasika Snad nejklasičtější metoda klíčení semínek konopí. Vezměte si papírový ubrousek, namočte jej, zabalte do něj semínko a nechte je v příjemné teplotě.

Není nutno používat drahé papírové ubrousky. Alternativou ubrousků je běžný odličovací tampon, nebo vata. Když kontrolujete semínka, dávejte si pozor, jestli pučící kořínek neprorostl stěnou papíru/vaty. To by pak všechno skončilo fiaskem.

Je zde riziko, že papírový ubrousek může vyschnout. Doporučujeme jej vložit mezi dva talíře, nebo jej zakrýt obráceně položenou miskou. Sucho by semínko pravděpodobně zabilo.

Klíčící semínko/a kontrolujte každých 12 hodin. Vyklíčené semínko můžete pak hned zasadit.

Během procesu klíčení si všimnete, že některá semínka už vyklíčila a jiná stále ne. To může být ovlivněno stářím semínka (starší semínka klíčí trochu déle se sníženou úspěšností) a nebo pouhou náhodou. Doba klíčení také nemá vliv na budoucí zdravotní stav rostliny.

Jak zasadit vyklíčená semínka konopí?

zakořeňovací houbička Jakmile semínko vyklíčí, je připraveno na vysazení do půdy. Máte-li více semínek, je dobré je zasadit společně.

Vyklíčené semínko je v tomto stádiu velmi křehké, takže k manipulaci raději použijte pinzetu. Pokud by se vám stalo, že omylem ulomíte, nebo utrhnete malý bílý kořínek, rostlina to může přežít, ale bude značně ochromena.

Vyklíčené semínko dáváme do půdy do zmíněné hloubky 1,5 – 2,5 cm. Kořínkem směrem dolů! Sazenička může vyrašit během několika hodin, nebo několika dní. Když to bude trvat víc, než 10 dnů, semínko to pravděpodobně nezvládlo. Občas se to může stát a s tím nic nenaděláte.

Když klíčíte pomocí houbiček, kostek, nebo pelet, můžete semínko zasadit přímo s těmito aparáty a nebo jej vyjmout a vložit do půdy samotné (opatrně na kořínek). Po úspěšném zasazení zapněte světlo, které dodá malé sazeničce energii hned z kraje.

První týdny vašich sazenic

Péče o rostliny musí být opravdu delikátní, když jsou ještě maličké. Malé sazenice například neustojí nadměrnou dávku světla a výživy. Mohly by se také lehce utopit, i když mají rády vlhké prostředí.

Půda z počátku nesmí obsahovat velké množství výživových prvků. Bohatě postačí, když bude dobře provzdušněna. S přibývajícím počtem listů můžete přidat menší množství výživy a nebo je přesadit do vašeho vlastního půdního mixu, který bude obsahovat optimální množství živin (super půda).

Pěstujete-li v kokosových vláknech, nebo pěstujete rovnou hydro, použijte nejprve 1/4 doporučeného množství výživy. Jakmile vyraší více lístečků, můžete přidat.

Mějte pod kontrolou hodnotu pH. Ať už se jedná o sazenici, nebo dospělou rostlinu, pH bude vždy hrát důležitou roli.

Určitě do budoucna plánujete použít i nějaké to výkonnější světlo (HPS například). U sazenic je dobré začít s něčím slabším. Zde je dobrá volba CFL žárovka (spirálovitý tvar). Tyto žárovky jsou k dostání prakticky v jakémkoliv obchodu s domácími potřebami, jsou levné, energeticky nenáročné a pro semínka jsou ideální.

Pokud chcete vyzkoušet kvalitu svícení, dejte ruku pod světlo do úrovně listů. Když ji tam udržíte méně, než deset sekund, je to špatně. Pro sazenice je to moc horké prostředí a mohli by jste je spálit, takže světlo dejte trochu dál.

Velikost květináče pro semínka konopí

začínáme v kelímku Pro malé sazeničky je běžné používání klasických plastových kelímků. Je to takový základní nosič. S přibývajícím věkem a velikostí rostliny přesazujete do větších květináčů.

Pro menší rostliny můžete klidně zvolit obsah okolo 2 litrů. Pro větší už třeba 4,5 – 7 litrů. Pak máme i větší s obsahem 9, 13, 16 a 21. Tyto květináče jsou pro větší rostliny. Ještě jsou opravdu maxi obři s obsahem 350 – 700 litrů. To je už pro větší stromy, ale tam se dostanete až za nějaký čas.

Co se týče sazenic ve velkých květináčích, nevadí to, ale zalívejte opatrně. Vždy jen v okolí semínka. Jakmile vyroste víc, můžete přejít na regulérní zavlažovací cyklus.

O klíčení semínek konopí by se toho dalo psát mraky. Kdyby se k tomu přidaly ještě zkušenosti jednotlivých pěstitelů a jejich tipy, mohla by se z toho stát jedna velká kronika. Každopádně klíčení/nakličování semínek se dnes bere jako základ pro pěstování konopí. Jen opravdu málo lidí to dělá postaru a dává semínko přímo do půdy. Neříkáme, že je to špatně, ale přeci jen je to trochu zastaralé.

I když sezóna dávno začala, není ještě pozdě si semínka konopí nakoupit a začít. Tento návod na klíčení vám jistě přijde vhod, jste-li v tomto oboru začátečníci. Ale i zkušeným matadorům mohou přijít některé informace vhod.

Hlavně ať se všechno povede, hodně zdaru.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!