Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Konopí a bavlna: co je lepší?

bavlna nebo konopí?

Konopí nebo bavlna? historický souboj dvou druhů látek

Konopí a bavlna spolu vedou tichou válku v ústraní už celá staletí. Která z nich je ovšem lepší? Je to konopné nebo bavlněné vlákno? A kde se vlastně mezi nimi vzal onen dlouholetý nešvar?

Pohled na konopí a bavlnu z historického hlediska

konopné plantáže Tento druh industriální marihuany se v anglickém jazyce nazývá hemp – to by se dalo nejlépe přeložit jako technické konopí, které znáte z dnešní doby. Pěstuje se a sklízí se déle než 10,000 let. První zmínky se objevily v prastaré Číně a Mezopotámii, kde sloužilo k výrobě lan, plachtoviny a papíru. Léčivé účinky byly poprvé použity až někdy v roce 2,700 před naším letopočtem.

Do Ameriky se konopná semínka dostaly díky Kryštofu Kolumbovi. na tamějších pláních se začalo běžně vysazovat. Na přelomu 16. století už bylo pro každého Američana povinné tuto rostlinu pěstovat. Vyrábělo se z ní lano, olej a látky.

plantáže bavlny Bavlna má také velmi dlouhou historii. Svazky bavlny byly poprvé nalezeny na americkém kontinentu. Staří se datuje až do 7,000 let př. n. l.. Obyvatelé z Egypta a z okolí řeky Indus byly též oděni do bavlny, to bylo někdy okolo třetího tisíciletí př. n. l.. Poté, až v roce 800 našeho letopočtu je arabští kupci poprvé přivezli do Evropy.

Samozřejmě se bavlna díky kolonistům také dostala do Ameriky. Od roku 1616 se běžně pěstovala převážně ve Virginii. Avšak v 17. století kralovalo konopí.

Období změny

Vše se změnilo díky vynalezení čističky bavlny. Tento vynález si v roce 1793 nechal patentovat Eli Whitney. Díky tomuto vynálezu se daly semena bavlny odjímat z vláken 10x rychleji než pomocí rukou. Produkce bavlna se tak exponenciálně zvýšila. Za deset let  vzrostl zisk ze 150,000 dolarů na neuvěřitelných 8 milionů.

Za mořem hrálo konopí důležitou roli, převážně v 19. století a v nejvýznamnějších válkách tohoto období. Francouzský císař, Napoleon Bonaparte, chtěl zlikvidovat Británii. Chtěl toho dosáhnout pomocí narušení tamější ekonomiky. V roce 1807 podepsal Tylžskou dohodu s Ruskem, kde se obě mocnosti shodli na přerušení obchodních styků s Velkou Británií.

Británie byla ovšem závislá na dodávkách konopného vlákna z Ruska, oba národy z toho těžilo. Tehdejší Car proto dohodu nedodržel a obchod pokračoval. Jeden z mnoha motivů pro Napoleonův vpád do Ruska, v roce 1812, bylo právě zajištění obchodu s konopím. Později to vedlo k jeho pádu.

pěstování technického konopí Ve 20. století byly obě tyto textilie na rozmachu. Pak ale přišla zdrcující rána. Tzv. Marijuana Tax Act v roce 1937 postavil mimo zákon marihuanu i technické konopí, tudíž pěstování pro průmyslové užití bylo nelegální. Na druhou stranu bavlna byla velmi oblíbená, všichni si ji chválili a dostala vládní podporu pro pěstování.

Jak je tomu ale dnes? Myslíte, že bavlna je pořád na předních příčkách? Nebo si snad konopné vlákno razí cestu zpět na první příčku?

Přednosti konopí a bavlny

Abychom zjistili, jaká z těchto textilií je lepší, podíváme se blíže na některé zajímavé informace.

Velikost polí

zavlažování konopí Rostliny konopí dokáží poskytnout stejnou dávku dávku materiálu k výrobě látky na polovině plochy, kde se pěstuje bavlna. Dříve to nevadilo, ale v dnešní době je o zem velký zájem. Tudíž je technické konopí mnohem praktičtější.

Spotřeba vody

I zde je naše oblíbená rostlina vítězem. Na jeden kilogram vlákna je potřeba 9,7 litrů vody, zatímco konopí potřebuje na stejnou váhu pouze 2,1 litrů vody. Takže tímto by se značně zmenšila spotřeba vody.

Užití pesticidů

Rostliny konopí jsou sami o sobě pesticidy. Jako takové tudíž nepotřebují další pesticidy. Oproti tomu bavlna ho potřebuje hodně. Je to hlavně díky užitné ploše na vypěstování daného množství vlákna. Teoreticky v jednom konopném tričku je mnohem méně stop po pesticidech než v tom bavlněném.

Jak to vidí spotřebitelé

konopné vlákno Pokud se jedná o jemnost materiálu, v tomto ohledu je bavlna vítězem. Pár dalších materiálů se s bavlnou může srovnávat, ale mnoho jich není. Látka z konopného vlákna se zjemňuje časem, ale rozhodně by se nedalo říct, že je na dotek hrubá. Hlavně mnohem víc vydrží, co se týče například praní a užívání v daném časovém úseku.

Oba materiály jsou vzdušné. To znamená, že vzduch prochází skrze ně a mohou dobře pohlcovat vlhkost na těle. V tomto ohledu jsou mnohem lepší než syntetické vlákno. K tomu všemu je konopné vlákno antibakteriální a odolá proti plísni.

Před nabarvením je bavlna bílá. Proto je pro výrobce lehké vytvořit takové barvy, jaké potřebují. Barvy bývají syté a pestré. Konopné vlákno je přírodně bílé, hnědé, zelené nebo černé. Vše záleží na zdroji. V mnoha případech se barvit nemusí, ale i podle potřeby to samozřejmě jde.

Obě textilie jsou ale velmi oblíbené podle recenzí uživatelů.

konopné vlákno Jak můžete vidět, konopné vlákno skýtá pro výrobce a pěstitele mnoho výhod. Není náročné na údržbu a velikost užitné plochy a navíc má antibakteriální účinky, což je v dnešní době velmi ceněné. Můžeme jen doufat, že v textilní průmyslu bude dále stoupat v žebříčku oblíbenosti.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!