Konopí nebo bavlna? historický souboj dvou druhů látek
Konopí a bavlna spolu vedou tichou válku v ústraní už celá staletí. Která z nich je ovšem lepší? Je to konopné nebo bavlněné vlákno? A kde se vlastně mezi nimi vzal onen dlouholetý nešvar?
Pohled na konopí a bavlnu z historického hlediska
Do Ameriky se konopná semínka dostaly díky Kryštofu Kolumbovi. na tamějších pláních se začalo běžně vysazovat. Na přelomu 16. století už bylo pro každého Američana povinné tuto rostlinu pěstovat. Vyrábělo se z ní lano, olej a látky.
Samozřejmě se bavlna díky kolonistům také dostala do Ameriky. Od roku 1616 se běžně pěstovala převážně ve Virginii. Avšak v 17. století kralovalo konopí.
Období změny
Vše se změnilo díky vynalezení čističky bavlny. Tento vynález si v roce 1793 nechal patentovat Eli Whitney. Díky tomuto vynálezu se daly semena bavlny odjímat z vláken 10x rychleji než pomocí rukou. Produkce bavlna se tak exponenciálně zvýšila. Za deset let vzrostl zisk ze 150,000 dolarů na neuvěřitelných 8 milionů.
Za mořem hrálo konopí důležitou roli, převážně v 19. století a v nejvýznamnějších válkách tohoto období. Francouzský císař, Napoleon Bonaparte, chtěl zlikvidovat Británii. Chtěl toho dosáhnout pomocí narušení tamější ekonomiky. V roce 1807 podepsal Tylžskou dohodu s Ruskem, kde se obě mocnosti shodli na přerušení obchodních styků s Velkou Británií.
Británie byla ovšem závislá na dodávkách konopného vlákna z Ruska, oba národy z toho těžilo. Tehdejší Car proto dohodu nedodržel a obchod pokračoval. Jeden z mnoha motivů pro Napoleonův vpád do Ruska, v roce 1812, bylo právě zajištění obchodu s konopím. Později to vedlo k jeho pádu.
Jak je tomu ale dnes? Myslíte, že bavlna je pořád na předních příčkách? Nebo si snad konopné vlákno razí cestu zpět na první příčku?
Přednosti konopí a bavlny
Abychom zjistili, jaká z těchto textilií je lepší, podíváme se blíže na některé zajímavé informace.
Velikost polí
Spotřeba vody
I zde je naše oblíbená rostlina vítězem. Na jeden kilogram vlákna je potřeba 9,7 litrů vody, zatímco konopí potřebuje na stejnou váhu pouze 2,1 litrů vody. Takže tímto by se značně zmenšila spotřeba vody.
Užití pesticidů
Rostliny konopí jsou sami o sobě pesticidy. Jako takové tudíž nepotřebují další pesticidy. Oproti tomu bavlna ho potřebuje hodně. Je to hlavně díky užitné ploše na vypěstování daného množství vlákna. Teoreticky v jednom konopném tričku je mnohem méně stop po pesticidech než v tom bavlněném.
Jak to vidí spotřebitelé
Oba materiály jsou vzdušné. To znamená, že vzduch prochází skrze ně a mohou dobře pohlcovat vlhkost na těle. V tomto ohledu jsou mnohem lepší než syntetické vlákno. K tomu všemu je konopné vlákno antibakteriální a odolá proti plísni.
Před nabarvením je bavlna bílá. Proto je pro výrobce lehké vytvořit takové barvy, jaké potřebují. Barvy bývají syté a pestré. Konopné vlákno je přírodně bílé, hnědé, zelené nebo černé. Vše záleží na zdroji. V mnoha případech se barvit nemusí, ale i podle potřeby to samozřejmě jde.
Obě textilie jsou ale velmi oblíbené podle recenzí uživatelů.