V září se v našich zeměpisných šířkách zkracuje den na 13,5 hodiny a v polovině září již na 12,5 hodiny. Koncem října už je délka dne zhruba pouhých 10 hodin. Pro pěstitele konopí to znamená, že rostliny mají optimální světelné podmínky pro kvetení a zrání. Většina odrůd by měla být připravena ke sklizni nejpozději do konce října. Odrůdy dozrávající později nejsou pro klimatické podmínky v ČR příliš vhodné, zvláště v případě, že pěstujete pod širým nebem a ne ve skleníku.

HNOJENÍ KLASICKÝCH ODRŮD
Přibližně 5-6 týdnů před předpokládanou sklizní přecházíme na dávkování hnojiv pro druhou fázi květu – v případě, že jste pro hnojení zvolili hnojiva pro pěstování konopí. Pokud jste hnojili hnojem s přidáváním guána nebo slepičinců, není již třeba rostliny dále hnojit. Živiny by jim měly bohatě vystačit až do sklizně.
ZAKRÝVÁNÍ ROSTLIN
V polovině září můžete se zakrýváním přestat, protože den se již zkrátil na přibližně 12 hodin.
OCHRANA ROSTLIN
Září a říjen jsou závěrečné měsíce pěstování a rostliny by měly tvořit mohutné květiny. Ty je třeba chránit především před plísní. Riziko plesnivení květů se zvyšuje, pokud se častěji vyskytují srážky, přesněji řečeno, když vlhkost vzduchu stoupá. Základním předpokladem k zabránění výskytu plísně je dostatečný přístup vzduchu k holím (květům). Ty by se neměly dotýkat jedna druhé. Abychom toho docílili, můžeme si pomoci navazováním nebo instalací nějakých vzpěr mezi jednotlivé větve. Ve skleníku je třeba zvýšit větrání. To znamená více otevřít větrací otvory, a to včetně dveří. Zkrátka pokud kolem květin proudí vzduch, snižuje se riziko vzniku plísní.

Proti plísni lze použít i přípravek Bud Rot Stop, který je plně biologický, a lze jej používat až do posledních dnů před sklizní. Hole je třeba vydatně postříkat roztokem Bud Rot Stopu a vody, jak řadí návod na obalu.
Stále je nutné pamatovat na preventivní ochranu rostlin před napadením škůdci. O většině potenciálních parazitů a jejich likvidaci se dočtete v kapitolách Škůdci a Nemoci.
ZAVLAŽOVÁNÍ
Až do posledního týdne před sklizní se stále držíme zavedeného zavlažování – zálivku stále provádíme navečer a dbáme na to, aby mezi zavlažovacími cykly vyschla horní vrstva zeminy do hloubky 2-3 cm. Pokud bychom rostliny zalévali příliš, uhnívali by nám kořeny. V průběhu srpna už pěkně kvetou i všechny samičí rostliny klasických odrůd.
