Legalizace konopí na Novém Zélandu

legalizace na Novém Zélandu

Legalizace konopí v zemi Pána Prstenů se blíží

Poslední informace uvádějí, že se blíží velké věci. Otázka legalizace na Novém Zélandu možná bude brzy zodpovězena. Rekreační marihuana by měla se měla podle všeho stát legální v následujících dvou letech, pokud referendum o jejím schválení dopadne dobře.

Situace na Novém Zélandu

léčivé konopí pro všechny Tamější vláda schválila zákon, díky kterému by se léčivé konopí mělo časem stát legální pro občany této země. Přichází to ovšem až po protestech nemocných obyvatel, kteří tvrdí, že jen konopí jim dokáže pomoci.

Nová legislativa také říká, že těžce nemocní pacienti budou moci kouřit marihuanu, aniž by čelili žalobě, pokutám nebo právním problémům.

Ministr zdravotnictví, David Clarke, tvrdí, že mnoho lidí trpí chronickou bolestí, některým už bohužel nebude konopí stačit vůbec. Je zde ovšem důkaz, že produkty z marihuany jim dokážou aspoň nějakým způsobem pomoci. Nic jiného totiž nesplňuje dané požadavky.

Zákon by též vydláždil cestu zdejším firmám pro výrobu produktů z konopí jak pro zdejší, tak i zahraniční trh. Tento průmysl je důležitý i pro kmeny Maorů. Ti by rádi viděli tento průmysl vzkvétat jako legální.

„Lidé na sklonku života by se neměli bát vazby nebo zadržení za to, že se snaží zmírnit svou bolest. Tento zákon přinese opravdovou změnu“. Takto se k tomu staví David Clarke.

Referendum a legalizace

podpora marihuany na NZ Ono zmíněné referendum by se mělo uskutečnit do dvou let. Vláda se k tomu zavázala, i díky budoucí spolupráci a koalici s politickou stranou Green.

Nový zákon tedy dovolí užívání marihuany v mnohem širším měřítku. Doposud to bylo dost omezené a podléhalo povolení ministra zdravotnictví.

Díky schválenému zákonu se vládě dostalo široké podpory veřejnosti. Dodržela tak své slovo, že by chtěla učinit léčivé konopí legální v prvním roce své funkce, což se díky společnému úsilí podařilo.

„Obyvatelé Nové Zélandu toto berou jako signál, že nemusíme být zaseknutí v minulosti. Momentálně jsme tak dva roky pozadu za zbytkem světa, co se týče zákonů o legální marihuaně. S budoucím referendem jsme na dobré cestě vše změnit k lepšímu“, jak tvrdí Sandra Murray, vedoucí kampaně #makeitlegal.

Jak se k tomu staví opozice a policie?

legalizace přináší naději Marihuana se užívá na Novém Zélandu asi stejně, jako všude jinde ve světě. Policie často záměrně přehlíží užívání menšího množství rekreačního konopí. Nepovažují marihuanu jako tvrdou drogu, proto pro ně nepředstavuje takovou hrozbu, jako například heroin, kokain, extáze a další. Paradoxem je, že mnozí z politické sféry mají s touto rekreační drogou zkušenosti, a vůbec se tím netají.

Opoziční strany tvrdí, že dekriminalizace konopí proběhla „v tichosti“ a označila toto jednání za „líné a nebezpečné“.

„My samozřejmě podporujeme výzkum a následnou distribuci léčebného konopí, ale jsme silně proti užívání na veřejnosti. Kouření jointů podle nás není lék“, říká Shane Reti, mluvčí opozice.

Kdy se tedy pacienti dočkají nového léčiva? Ti, chtějí používat konopí pro léčbu chronických potíží budou muset počkat nejméně jeden rok. Tak dlouho bude trvat, než se vytvoří systém regulí, licence a kvalitativní standarty.

Hikurangi chtějí být první

Hikurangi Cannabis Company S legalizací přijde pro mnoho nezávislých firem příležitost, jak k tomuto celkovému hnutí kupředu přispět. Jedna z takových firem je i Hikurangi Cannabis Company. Jako první získala od zdejší vlády licenci na pěstování rostlin konopí.

Licence umožňuje pěstování mnoha odrůd, které jsou směřovány k použití v medicíně. Díky dotacím a soukromým investorům firma vzkvétá a produkce se zvětšuje.

Hikurangi se specializují na vývoj a pěstování technického konopí (hemp). Jejich odrůdy (Ferimon a Top secret) jsou vyšlechtěny, aby měli větší obsah CBD. Směřují tak na výrobu konopných extraktů, které budou po referendu dostupné pro všechny.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!