Legalizace konopí v zemi Pána Prstenů se blíží
Poslední informace uvádějí, že se blíží velké věci. Otázka legalizace na Novém Zélandu možná bude brzy zodpovězena. Rekreační marihuana by měla se měla podle všeho stát legální v následujících dvou letech, pokud referendum o jejím schválení dopadne dobře.
Situace na Novém Zélandu
Nová legislativa také říká, že těžce nemocní pacienti budou moci kouřit marihuanu, aniž by čelili žalobě, pokutám nebo právním problémům.
Ministr zdravotnictví, David Clarke, tvrdí, že mnoho lidí trpí chronickou bolestí, některým už bohužel nebude konopí stačit vůbec. Je zde ovšem důkaz, že produkty z marihuany jim dokážou aspoň nějakým způsobem pomoci. Nic jiného totiž nesplňuje dané požadavky.
Zákon by též vydláždil cestu zdejším firmám pro výrobu produktů z konopí jak pro zdejší, tak i zahraniční trh. Tento průmysl je důležitý i pro kmeny Maorů. Ti by rádi viděli tento průmysl vzkvétat jako legální.
„Lidé na sklonku života by se neměli bát vazby nebo zadržení za to, že se snaží zmírnit svou bolest. Tento zákon přinese opravdovou změnu“. Takto se k tomu staví David Clarke.
Referendum a legalizace
Nový zákon tedy dovolí užívání marihuany v mnohem širším měřítku. Doposud to bylo dost omezené a podléhalo povolení ministra zdravotnictví.
Díky schválenému zákonu se vládě dostalo široké podpory veřejnosti. Dodržela tak své slovo, že by chtěla učinit léčivé konopí legální v prvním roce své funkce, což se díky společnému úsilí podařilo.
„Obyvatelé Nové Zélandu toto berou jako signál, že nemusíme být zaseknutí v minulosti. Momentálně jsme tak dva roky pozadu za zbytkem světa, co se týče zákonů o legální marihuaně. S budoucím referendem jsme na dobré cestě vše změnit k lepšímu“, jak tvrdí Sandra Murray, vedoucí kampaně #makeitlegal.
Jak se k tomu staví opozice a policie?
Opoziční strany tvrdí, že dekriminalizace konopí proběhla „v tichosti“ a označila toto jednání za „líné a nebezpečné“.
„My samozřejmě podporujeme výzkum a následnou distribuci léčebného konopí, ale jsme silně proti užívání na veřejnosti. Kouření jointů podle nás není lék“, říká Shane Reti, mluvčí opozice.
Kdy se tedy pacienti dočkají nového léčiva? Ti, chtějí používat konopí pro léčbu chronických potíží budou muset počkat nejméně jeden rok. Tak dlouho bude trvat, než se vytvoří systém regulí, licence a kvalitativní standarty.
Hikurangi chtějí být první
Licence umožňuje pěstování mnoha odrůd, které jsou směřovány k použití v medicíně. Díky dotacím a soukromým investorům firma vzkvétá a produkce se zvětšuje.
Hikurangi se specializují na vývoj a pěstování technického konopí (hemp). Jejich odrůdy (Ferimon a Top secret) jsou vyšlechtěny, aby měli větší obsah CBD. Směřují tak na výrobu konopných extraktů, které budou po referendu dostupné pro všechny.