Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Legalizace konopí v Austrálii

legalizace konopí v Austrálii

Legalizace konopí v Austrálii nabírá nový rozměr

Téma legalizace se zde dlouho neprobíralo. Nyní se vše mění, jelikož se objevil další hráč, který hraje o legalizaci. A není to nikdo menší, než Austrálie. Jak vše probíhalo a v jakých částech bude vlastnictví a pěstování marihuany povoleno?

Uskutečnilo se tak 25. září tohoto roku. Vše se uskutečnilo ve federálním teritoriu hlavního města, kde se zlegalizovalo držení a pěstování konopí. Je to docela paradox, protože stejně jako v USA i tady platí federální zákony, které marihuanu stále klasifikují jako drogu a její držení je nelegální.

Jaký byl průběh legalizace a co obnáší?

legalizace konopí v Austrálii Průběh tohoto aktu trval mnoho měsíců, kdy se probíraly převážně otázky právní, legální a zdravotní. Příkladem pro legalizaci bylo již zmíněné USA, kde už více než deset států zlegalizovalo rekreační marihuanu, i když federální zákon je stále proti.

Tento nový a velmi vítaný zákon byl schválen pro Federální teritorium hlavního města, což je Canberra. Podle zákona mohou obyvatelé Canberry, kterým bylo 18 let, vlastnit až 50 gramů sušiny a pěstovat až dvě rostliny konopí na osobu. Celkové množství rostlin na bydlení či dům je čtyři rostliny. Jak už možná tušíte, tak prodej se stále považuje za nelegální.

Strůjcem tohoto hnutí za legalizaci marihuany v Austrálii je Michael Petterssonm, přadstavitel ALP (Australian Labor Party – Australská strana práce). Jeho prohlášení znělo takto: „Schválení tohoto zákona je historicky první v Austrálii. Zmírní se tak hrozba drog pro naši komunitu, společenské stigma už nebude takové, jako dřív a lidé budou moci beztrestně vyhledat pomoc pro sebe, nebo pro své blízké“.

Jak tomu bylo doposud…

legalizace konopí v Austrálii Marihuana je nejvíce používaná rekreační droga v Austrálii. V roce 2016 byl proveden průzkum, který měl pro někoho až šokující výsledky. Až jedna třetina Australanů nad 14 let už marihuanu zkusila, a 20% z nich v témže roce onoho průzkumu. Pro lékařské potřeby už bylo konopí schváleno v roce 2016, ale co se rekreačního užívání týče, stát nebyl schopen se posunout dopředu. Jejich cílem bylo dostat se na úroveň Kanady, kde byla rekreační marihuana schválena celonárodně.

Vlastnictví menšího množství drog ale nebylo tak právně postihnutelné, jako dřív. Ještě před legalizací se policisté některých částí Austrálie vyvarovali zatýkaní a odsuzování ke trestům odnětí svobody. Namísto toho jim tak nějak došlo, že v místní komunitě se nejedná o hrozbu, a tak začali rozdávat pouze pokuty.

V ostatních federálních teritoriích se stále jedná o zločin. Naštěstí pro vás, pokud by jste se dostali třeba do Queenslandu a dali si jointa, tak první přijde pouze napomenutí. To je lepší, než obrovská pokuta a vězení na krku.

Za předpokladu, že by se to opakovalo, tak vám můžou hrozit až dva roky za mřížemi. Co se  týče teritoria hlavního města, může vám poskytnout právní ochranu. Jestli vaše jednání bude v rozporu s federálním zákonem (který stále považuje marihuanu za ilegální) tak se trestu odnětí svobody nevyhnete, to tvrdí Gordon Ramsay, návladní teritoria hlavního města.

Přijdou nějaké změny?

legalizace konopí v Austrálii Koncem ledna příštího roku přijdou ještě nějaké změny v zákoně. Pěstování bude dovoleno pouze na soukromém pozemku, kdy vlastník musí mít odpovídající skladovací prostory dál od dětí. Maximální množství čerstvě sklizeného konopí bude 150 gramů. Za přestupek se bude považovat konzumace marihuany v takové vzdálenosti od objektu, kdy kouř může zcela jistě proniknout dovnitř a poškozovat obyvatele daného objektu.

Federální vláda se k tomu může odvolat. Učinila tak v roce 2013, kdy teritorium hlavního města schválilo manželství párů stejného pohlaví. Díky federálnímu odvolání tehdejší zákon neprošel, ale v roce 2017 už měla federální vláda jiný názor a manželství párů stejného pohlaví schválila.

Oponenti tohoto návrhu jsou zarytě proti. Domnívají se, že tento zákon povede pouze k mnohonásobně větší konzumaci marihuany a nepřinese nic dobrého.  Doktoři varují nad možnými psychickými poruchami, způsobené nadměrnou konzumací a řízení dopravních prostředků pod vlivem. Oponenti návrhu navíc dávají za pravdu, že vše bylo do této chvíle v pořádku, tak proč něco měnit?

Zdravotnická asociace zmínila možné psychické problémy z nadměrné konzumace, ale příležitostným uživatelům by nemělo hrozit nebezpečí.

Doktor David Caldicott, který též podpořil tento zákon to shrnul velmi jednoduše. Podle něj se na vlně buď svezete a budete po proudu, nebo vás vlna smete. To mluví za vše.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!