Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Majiteli growshopu vrátili část zboží.

Nyní se vrátíme zpět k loňské, pro mnohé z nás nepochopitelné razii na growshopy v ČR. Máme pro vás jedno z prvních částečných rozuzlení jednoho z nejznámějších a největších growshopů v České Republice. Můžete tedy sami posoudit, jak je to s legislativou v ČR a jestli je to spravedlivé i vůči menším growshopům, kterým se doposud nevrátilo žádné zabavené zboží, přesto, že již neslouží k trestnímu řízení a jejich stálé zadržování není nijak podložené a tudíž se jeví jen jako nástroj šikany v rukách šílených represivních orgánů.

Michal-Otipka-razie-na-growshopy-growmart Stíhaný spolumajitel kdysi největšího českého growshopu Michal Otipka může slavit malou výhru. Více než rok po obří razii proti obchodům s potřebami pro pěstování konopí mu policisté vrátili část zabaveného zboží. Nejznámější tvář zásahu se zároveň již brzy bude zpovídat před soudem z šíření toxikomanie, podnikatel právě dokončil seznamování se spisem.

Otipka předloni na podzim odhadoval, že si kriminalisté z jeho obchodu odnesli zboží za šest až devět milionů korun, plus půl milionu v hotovosti, nyní mu vrátili věci v hodnotě 400 tisíc korun. „Jde hlavně o kuřácké potřeby jako papírky, filtry, blunty (ochucené tabákové listy), krabičky, veškerý textil, konopnou kosmetiku, bohužel již prošlou, a osvěžovače vzduchu,“ popsal serveru Lidovky.cz.

Policisté podle něj vybrali věci, které jsou i jinde běžně v prodeji. „Vysvětlili mi, že by museli zavřít každou trafiku. Ať jsem rád za to, co vrátili, a nehledám v tom logiku,“ tlumočí podnikatel slova detektivů.

Informaci o navrácení části zboží potvrdil i šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych. „V některých trestních věcech se vracelo, ale jde o natolik různorodé věci, že to nejde říct obecně. Souhrnnou zprávu o tom nemám. Pravidlo je takové, že pokud ty věci již nejsou potřeba pro potřeby trestního řízení, tak se vrací, pokud tedy netvoří náhradní hodnotu při zajišťování majetku pořízeného z trestné činnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz.

legislativy-konopí-growmart Loni v dubnu policisté Otipku společně s dalším spolumajitelem obchodu obvinili z šíření toxikomanie, vadil jim především prodej konopných semen doplněný o informace, jak z nich vypěstovat rostliny s vysokým obsahem THC. Vyšetřování jeho případu teď dospělo k závěru, podle Otipky přijde soud nejdéle za šest měsíců.

Nezaujaté šetření? V praxi to vypadá jinak

„Proběhlo uzavření spisu a seznámení s ním. Udivilo mě a naštvalo, že vyšetřovatel odmítl do spisu zařadit dokumenty důležité pro naši obhajobu. Tvrdil sice, že policie shromáždí nezaujatě důkazy jak o vině tak nevinně, v praxi to ale vypadá úplně jinak,“ zlobí se Otipka.

Před soudem nicméně zdaleka nestane jako první, premiérový odsuzující rozsudek padl již téměř před rokem a podle Frydrycha od té doby dávají soudy ve 100 procentech policistům zapravdu. „Podle mých informací ještě žádné soudní rozhodnutí nezpochybnilo naši právní kvalifikaci, jak byla postavena na začátku. To, že některá rozhodnutí mají formu odklonů, podmíněných zastavení nebo podmínečných odsouzení. Je to věc soudů a nelze ji nic než respektovat,“ míní šéf protidrogového.

Již předloni v listopadu Otipka znovuotevřel svůj obchod, na úroveň před zásahem se však již podle svých slov nedostal. „Podařilo se nám přežít tuhle likvidační akci. Už to není o tom vydělat, ale udržet se. Zaplatit všechny zaměstnance a postupně splácet dluhy. Absurdní je, že s povolením a souhlasem policie prodáváme úplně přesně to, co nám zabavili,“ upozorňuje podnikatel.

razie-na-growshopy-growmart

Policisté do growshopů po celé republice vtrhli předloni na podzim na základě paragrafu o šíření toxikománie a výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé květinářství. Prodejci i majitelé obchodů se podle policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Zdroj: Lidovky.cz