Jak marihuana ovlivňuje náš chrup?
Marihuana se dostává do povědomí veřejnosti čím dál tím víc. Mluví se o ní ve zdravotnictví, v průmyslu, kultuře atd.. Jak legalizace postupně prostupuje světem, lidé se začínají ptát, jestli kouření konopí má nějaký špatný vliv na naše dásně a zuby. Pro experty ve stomatologii to byla rána pod pás. Mnoho výzkumu na toto téma provedeno nebylo, na rozdíl od tabákových výrobků.
Byla však objevena studie z roku 2008, která tvrdí, že běžné vedlejší účinky kouření můžou být sucho v ústech, zubní kámen, působení bakterií a různé druhy rakoviny dutiny ústní. Jak to tedy je?
Co říkají experti?
Vaporizování ovšem není úplně bez rizika (pokud se bavíme o oleji, ne suchých květech). Některé oleje mohou obsahovat glykol a glycerin, a jsou tak karyogenní (podporují tvorbu zubního kazu).
Je to každopádně každého věc, jak bude či nebude konzumovat konopí. Ale měli by jste si položit otázku „Jak moc špatné je kouření pro mé zuby?“ Na tuto otázku budeme hledat odpověď pomocí všech možných dostupných informací.
Jaké jsou tedy vedlejší účinky kouření marihuany v ústní hygieně?
Každopádně, u kuřáků marihuany hrozí větší riziko napadení zubními kazy, paradontóza, infekce v dutině ústní a na tak úplně zdravé dásně. V jenom australském dentálním žurnálu dokonce vyšly najevo informace, že kuřáci marihuany mají tzv. „konopnou stomatitidu“. V podstatě jde o narušení buněčné struktury v tkáni. To může vést až k rakovině dutiny ústní.
Ale měli bychom podotknout, že podle tohoto žurnálu jsou znalosti ohledně působení konopí na lidský nedostatečné.
Americká studie z roku 2017 se podívala na údaje všech 1,938 pacientů jedné zubní ordinace a chtěla po nich, jestli mají či nemají zkušenosti s kouřením marihuany a cigaret, s konzumací alkoholu a jak jsou staří. U běžných uživatelů marihuany, cigaret a alkoholu byla zjištěna mnohem větší rizikovost zubního kazu a parodontózy.
Tento výzkumný model se nadále upravuje podle četnosti užívání těchto látek, aby byla date co nejvíce přesná.
Jak vážná je tedy hrozba kouření marihuany pro náš chrup?
Ne všechny však zastávají toto stanovisko. Chilská studie z roku 2009 tvrdí, že u lidí, kteří se přiznali ke konzumaci konopí nedošlo k žádnému zhoršení jejich ústní hygieny.
Podobné závěry byly vyřčeny v roce 2011, kdy doktoři testovaly léky spojené s bolením zubů. Pouze opiáty byly spojovány s větším rizikem výskytu zubních kazů a to v průběhu jednoho roku.
A co rakovina?
Vědci z Austrálie tvrdí, že dlouhodobé kouření marihuany vede k leukoplakii a následně i rakoviny dutiny ústní, nejvíce díky kouři. Jisté karcinogenní látky obsažené v kouři marihuany jsou identické s těmi, které se dají nalézt v kouři cigaret. I metody kouření mohou mít následky, třeba kouření jointů bez filtru, kuřácká sklíčka, také hluboké nádechy a zdržování v plicích.
V těchto studiích bylo těžké rozlišit, zda-li se jedná o kuřáka tabáku nebo marihuany.
Jsou zde opět lidé, podle kterých není žádná evidentní spojitost mezi kouřením marihuany a rakovinou v oblasti krku. Ale ono riziko nebude tak velké, jako u kouření běžných cigaret. S jistotou se ovšem shodují ve dvou věcech:
- Valná většina kuřáků marihuany kouří i cigarety
- Typický kuřák vykouří mnohem větší množství cigaret než marihuany
Jaká je tedy prevence?
- Marihuana jde konzumovat i jinak, zvažte vaše možnosti
- Vyhněte se přidávání tabáku do jointu anebo se vyhněte tabáku všeobecně
- Mějte výbornou ústní hygienu
- Nepoužívejte ústní vodu, které se vysušují sliznici
- Navštěvujte pravidelně vašeho zubaře, i když se nic neděje
- Zkonzultujte to se svým lékařem, jak marihuana působí na chrup atd.
Chtěli bychom dodat, že zuby jsou jakousi chloubou našeho obličeje. Každý si většinou všimne, jak se smějete a jaký máte chrup. Byla by přece škoda, kdyby jste se na někoho usmáli s dírami místo zubů, nebo kdyby byly zažloutlé či zkažené, nemyslíte?