Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Marihuana a její vliv na lidský chrup

vliv marihuany na zuby?

Jak marihuana ovlivňuje náš chrup?

Marihuana se dostává do povědomí veřejnosti čím dál tím víc. Mluví se o ní ve zdravotnictví, v průmyslu, kultuře atd.. Jak legalizace postupně prostupuje světem, lidé se začínají ptát, jestli kouření konopí má nějaký špatný vliv na naše dásně a zuby. Pro experty ve stomatologii to byla rána pod pás. Mnoho výzkumu na toto téma provedeno nebylo, na rozdíl od tabákových výrobků.

Byla však objevena studie z roku 2008, která tvrdí, že běžné vedlejší účinky kouření můžou být sucho v ústech, zubní kámen, působení bakterií a různé druhy rakoviny dutiny ústní. Jak to tedy je?

Co říkají experti?

joint a chrup Je tedy konopí škodlivé pro lidský chrup? Ve zkratce, ano je. Ale je to tak s kouřením prakticky čehokoliv. Mnoho lékařů a odborníků je toho názoru, že konzumace by měla být prováděna orálně, nebo pomocí vaporizéru. Platí to samozřejmě pro lidi, kteří užívají marihuanu pro její léčivé účinky.

Vaporizování ovšem není úplně bez rizika (pokud se bavíme o oleji, ne suchých květech). Některé oleje mohou obsahovat glykol a glycerin, a jsou tak karyogenní (podporují tvorbu zubního kazu).

Je to každopádně každého věc, jak bude či nebude konzumovat konopí. Ale měli by jste si položit otázku „Jak moc špatné je kouření pro mé zuby?“ Na tuto otázku budeme hledat odpověď pomocí všech možných dostupných informací.

Jaké jsou tedy vedlejší účinky kouření marihuany v ústní hygieně?

kouř a lidský chrup Podle celkového průzkumu se uvádí, že kuřáci konopí mají obecně vzato horší ústní hygienu než nekuřáci. Ovšem existují samozřejmě výjimky.

Každopádně, u kuřáků marihuany hrozí větší riziko napadení zubními kazy, paradontóza, infekce v dutině ústní a na tak úplně zdravé dásně. V jenom australském dentálním žurnálu dokonce vyšly najevo informace, že kuřáci marihuany mají tzv. „konopnou stomatitidu“. V podstatě jde o narušení buněčné struktury v tkáni. To může vést až k rakovině dutiny ústní.

Ale měli bychom podotknout, že podle tohoto žurnálu jsou znalosti ohledně působení konopí na lidský nedostatečné.

Americká studie z roku 2017 se podívala na údaje všech 1,938 pacientů  jedné zubní ordinace a chtěla po nich, jestli mají či nemají zkušenosti s kouřením marihuany a cigaret, s konzumací alkoholu a jak jsou staří. U běžných uživatelů marihuany, cigaret a alkoholu byla zjištěna mnohem větší rizikovost zubního kazu a parodontózy.

Tento výzkumný model se nadále upravuje podle četnosti užívání těchto látek, aby byla date co nejvíce přesná.

Jak vážná je tedy hrozba kouření marihuany pro náš chrup?

kouření marihuany Předešlé výroky se shodovaly v tom, že kouření marihuany se pojí ke zhoršené hygieně a tvorbě kazů.

Ne všechny však zastávají toto stanovisko. Chilská studie z roku 2009 tvrdí, že u lidí, kteří se přiznali ke konzumaci konopí nedošlo k žádnému zhoršení jejich ústní hygieny.

Podobné závěry byly vyřčeny v roce 2011, kdy doktoři testovaly léky spojené s bolením zubů. Pouze opiáty byly spojovány s větším rizikem výskytu zubních kazů a to v průběhu jednoho roku.

A co rakovina?

nový zoubek s lístkem marihuany Nemusíme se divit, že tohle téma bude vždy trápit každého. Účinky kouření tabáku a následný vývoj rakoviny byly už zdokumentovány a jejich vznik také. U marihuany chybí dostatek informací, které by jednoznačně prohlásily, že je příčinou tvorby rakoviny dutiny ústní a krční oblasti.

Vědci z Austrálie tvrdí, že dlouhodobé kouření marihuany vede k leukoplakii a následně i rakoviny dutiny ústní, nejvíce díky kouři. Jisté karcinogenní látky obsažené v kouři marihuany jsou identické s těmi, které se dají nalézt v kouři cigaret. I metody kouření mohou mít následky, třeba kouření jointů bez filtru, kuřácká sklíčka, také hluboké nádechy a zdržování v plicích.

V těchto studiích bylo těžké rozlišit, zda-li se jedná o kuřáka tabáku nebo marihuany.

Jsou zde opět lidé, podle kterých není žádná evidentní spojitost mezi kouřením marihuany a rakovinou v oblasti krku. Ale ono riziko nebude tak velké, jako u kouření běžných cigaret. S jistotou se ovšem shodují ve dvou věcech:

  • Valná většina kuřáků marihuany kouří i cigarety
  • Typický kuřák vykouří mnohem větší množství cigaret než marihuany

Jaká je tedy prevence?

marihuana a úsměv Jako tomu bývá zvykem, s jistotou se mnoho říct nedá. Doložená data ovšem tvrdí, aby jste to nebrali na lehkou váhu. Pokud si chcete užívat všech výhod užívání konopí a zároveň si zachovat zdravý chrup, máme pro vás krátký seznam rad.

  • Marihuana jde konzumovat i jinak, zvažte vaše možnosti
  • Vyhněte se přidávání tabáku do jointu anebo se vyhněte tabáku všeobecně
  • Mějte výbornou ústní hygienu
  • Nepoužívejte ústní vodu, které se vysušují sliznici
  • Navštěvujte pravidelně vašeho zubaře, i když se nic neděje
  • Zkonzultujte to se svým lékařem, jak marihuana působí na chrup atd.

Chtěli bychom dodat, že zuby jsou jakousi chloubou našeho obličeje. Každý si většinou všimne, jak se smějete a jaký máte chrup. Byla by přece škoda, kdyby jste se na někoho usmáli s dírami místo zubů, nebo kdyby byly zažloutlé či zkažené, nemyslíte?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!