Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Marihuana a léčba žloutenky typu C

Během posledních pár let vědci podrobili zkoumání vliv užívání marihuany na játra a zejména na játra pacientů trpících virovou hepatitidou typu C. Marihuana se poslední dobou stává v některých zemích legálním léčebným prostředkem, který ve většině případů spíše pomáhá zmírňovat projevy různých nemocí a problémy spojené s jejich léčbou, než aby tyto nemoci aktivně léčily látky v konopí obsažené.

Negativní efekty konzumace marihuany spojené s kouřením se pak snižovaly cestou vaporizace nebo cestou přímé konzumace léčebné dávky perorálně. Stejně tak i v případě pacientů s hepatitidou C pomocí marihuany jsou úspěchy spatřovány spíše v utlumování vedlejších účinků způsobených běžnou léčbou klasickými léky.

Virová hepatitida typu C a její léčba

2-zloutenka-typu-b Virová hepatitida C je zánětlivé onemocnění jater, které bylo poprvé objeveno až koncem 80. let 20. století. Do té doby byly známy pouze dva základní typy virových hepatitid – A a B. Proti typu C se zatím nedá očkovat a nejvíce ohroženými skupinami osob jsou uživatelé injekčních drog, lidé s tetováním nebo piercingem, osoby často střídající sexuální partnery, hemofilici a lidé, kteří dostali krevní transfúzi před rokem 1992. Virový zánět jater typu C může dlouho probíhat skrytě a pacient může mít pouze nespecifické příznaky, jako jsou únava, přechodná ztráta chuti k jídlu, svědění kůže, pocit napětí v pravém podžebří a trávicí obtíže.

Většina argumentů pro lékařské využití marihuany při léčbě různých onemocnění se odvíjí od faktu, že látky obsažené v konopí dokáží tlumit bolest, pomáhat při nevolnosti a zvyšovat chuť k jídlu. Zatímco u onemocnění jako jsou rakovina nebo HIV byla právní stránka léčby marihuanou ošetřena již dávno, v případě hepatitidy typu C se čekalo až na výsledky výzkumů, které byly publikovány v roce 2006. Léčba chronické hepatitidy C je nejčastěji založena na léku s názvem interferon. Jeho dávky jsou však výrazně omezeny množstvím vedlejších účinků, které jeho nasazení způsobuje. Ty se podobají v podstatě příznakům chřipky, tj. jedná se o únavu, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, bolesti svalů a kloubů a v neposlední řadě také deprese. Právě kvůli těmto nepříjemným vedlejším efektům dochází často k nedodržování léčby a nepravidelnému dávkování interferonu, čímž se účinnost tohoto léku významně omezuje.

Pozitivní účinky konopí na léčbu hepatitidy typu C

zloutenka-lecba-konopim V říjnu roku 2006 vyšla v časopise European Journal gastroenterologie a hepatologie v severní Kalifornii studie prokazující na vzorku 71 pacientů schopnost marihuany (podávané v malých dávkách) snižovat negativní účinky léčby právě pomocí léku interferon. Bez jediného důkazu, že látky obsažené v konopí ničí samotný virus, se vědci přiklánějí spíše k názoru, že pozitivní účinky léčby konopím spočívají právě ve schopnosti potlačovat nežádoucí účinky klasické léčby pomocí medikamentů. Ve studii se uvádí, že hlavním přínosem pro pacienty byla možnost dodržovat předepsané dávky interferonu anebo podobného léku – ribavirinu. Přímý antivirový účinek konopí se vědcům prokázat nepodařilo. Odborníci během pokusu bohužel přesně nezměřili ani vliv množství konzumovaného konopí na úspěšnou léčbu interferonem a dokonce ani neprovedli před a po testy jaterní biopsie, takže výsledky tohoto výzkumu nejsou lékařsky plně využitelné.

Rizika léčby hepatitidy typu C pomocí konopí

lecba-konopim Od chvíle, kdy byly publikovány výsledky výše zmíněné studie, dávají odborníci najevo obavy ze zdravotních důsledků léčby hepatitidy C pomocí marihuany. Ve Francii vznikla studie, která prokázala, že osoby, které neprodělávají léčbu pomocí interferonu, ale zároveň jsou častými konzumenty marihuany, mají vyšší riziko těžké jaterní fibrózy (zvýšené ukládání pojivové tkáně v játrech) a zároveň je u nich větší pravděpodobnost rychlejšího postupu jaterní fibrózy.

Na výročním zasedání Evropské asociace pro jaterní studie, která se konala v roce 2007 v Barceloně, stejný francouzský tým informoval odbornou veřejnost o další studii, která zkoumala vliv konzumace marihuany na zvýšené ukládání tuku do jaterní tkáně (odborně steatosis). Ve svém výzkumu odborníci zjistili, že marihuana se váže na dva receptory s názvem CB1 a CB2, jejichž stimulace každodenní konzumací marihuany vede právě k významnému rozvoji jaterní fibrózy a ukládání tuku v jaterní hmotě. Kromě těchto zjištění, že kouření marihuany urychluje nežádoucí jaterní procesy, stále přetrvávají obavy ohledně vlivu konzumace konopí na imunitní systém. Odborníci poukazují na to, že časté užívání marihuany může narušovat funkce imunitního systému. Na povrchu imunitních buněk byly nalezeny kanabinoidní receptory, tzn. že vázání molekul THC na tyto receptory způsobuje jejich menší odolnost vůči různým nemocem, a i proto francouzští odborníci konzumaci marihuany během léčby hepatitidy typu C nedoporučují.

Konečný verdikt závisí na každém konkrétním pacientovi

Na jedné straně tak je tlak pacientů, kteří ať už z přímé osobní zkušenosti nebo zprostředkovaně znají výsledky léčby konopím a kteří žádají, aby hepatitida typu C byla zařazena na seznam nemocí, u nichž je umožněno legální nasazení lékařské marihuany. Na straně druhé by si pak měl každý, kdo se rozhodne podstoupit léčbu této nemoci za použití marihuany (ať už legální lékařské, nebo takzvaně z vlastních zásob), uvědomit, že látky obsažené v konopí přispívají ke vzniku a rychlejšímu průběhu jaterní cirhózy a fibrózy a že mají nepříznivý vliv na celý lidský imunitní systém, což může být nebezpečné obzvláště během závažných nemocí, jakou hepatitida je. Ukazuje se tak, že zdrojem rizika může být během léčby nikoli známý viník alkohol, ale že svou negativní roli může sehrát i zatím nepovšimnutá marihuana.

Každý by tedy měl, nejlépe za pomoci svého lékaře, zvážit výhody a nevýhody nasazení lékařské marihuany na základě svého individuálního zdravotního stavu a dosavadního průběhu léčby pomocí klasických léků a metod a také závažnosti samotné nemoci.

NOVINKA: Nyní u nás můžete objednat i legální konopný výtažek CBD, jehož léčivý potenciál hraje zásadní roli v léčivých vlastnostech Fénixových slz.

Více informací právě zde.

zdrj konoptikum

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!