Během posledních pár let vědci podrobili zkoumání vliv užívání marihuany na játra a zejména na játra pacientů trpících virovou hepatitidou typu C. Marihuana se poslední dobou stává v některých zemích legálním léčebným prostředkem, který ve většině případů spíše pomáhá zmírňovat projevy různých nemocí a problémy spojené s jejich léčbou, než aby tyto nemoci aktivně léčily látky v konopí obsažené.
Negativní efekty konzumace marihuany spojené s kouřením se pak snižovaly cestou vaporizace nebo cestou přímé konzumace léčebné dávky perorálně. Stejně tak i v případě pacientů s hepatitidou C pomocí marihuany jsou úspěchy spatřovány spíše v utlumování vedlejších účinků způsobených běžnou léčbou klasickými léky.
Virová hepatitida typu C a její léčba
Většina argumentů pro lékařské využití marihuany při léčbě různých onemocnění se odvíjí od faktu, že látky obsažené v konopí dokáží tlumit bolest, pomáhat při nevolnosti a zvyšovat chuť k jídlu. Zatímco u onemocnění jako jsou rakovina nebo HIV byla právní stránka léčby marihuanou ošetřena již dávno, v případě hepatitidy typu C se čekalo až na výsledky výzkumů, které byly publikovány v roce 2006. Léčba chronické hepatitidy C je nejčastěji založena na léku s názvem interferon. Jeho dávky jsou však výrazně omezeny množstvím vedlejších účinků, které jeho nasazení způsobuje. Ty se podobají v podstatě příznakům chřipky, tj. jedná se o únavu, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, bolesti svalů a kloubů a v neposlední řadě také deprese. Právě kvůli těmto nepříjemným vedlejším efektům dochází často k nedodržování léčby a nepravidelnému dávkování interferonu, čímž se účinnost tohoto léku významně omezuje.
Pozitivní účinky konopí na léčbu hepatitidy typu C
Rizika léčby hepatitidy typu C pomocí konopí
Na výročním zasedání Evropské asociace pro jaterní studie, která se konala v roce 2007 v Barceloně, stejný francouzský tým informoval odbornou veřejnost o další studii, která zkoumala vliv konzumace marihuany na zvýšené ukládání tuku do jaterní tkáně (odborně steatosis). Ve svém výzkumu odborníci zjistili, že marihuana se váže na dva receptory s názvem CB1 a CB2, jejichž stimulace každodenní konzumací marihuany vede právě k významnému rozvoji jaterní fibrózy a ukládání tuku v jaterní hmotě. Kromě těchto zjištění, že kouření marihuany urychluje nežádoucí jaterní procesy, stále přetrvávají obavy ohledně vlivu konzumace konopí na imunitní systém. Odborníci poukazují na to, že časté užívání marihuany může narušovat funkce imunitního systému. Na povrchu imunitních buněk byly nalezeny kanabinoidní receptory, tzn. že vázání molekul THC na tyto receptory způsobuje jejich menší odolnost vůči různým nemocem, a i proto francouzští odborníci konzumaci marihuany během léčby hepatitidy typu C nedoporučují.
Konečný verdikt závisí na každém konkrétním pacientovi
Na jedné straně tak je tlak pacientů, kteří ať už z přímé osobní zkušenosti nebo zprostředkovaně znají výsledky léčby konopím a kteří žádají, aby hepatitida typu C byla zařazena na seznam nemocí, u nichž je umožněno legální nasazení lékařské marihuany. Na straně druhé by si pak měl každý, kdo se rozhodne podstoupit léčbu této nemoci za použití marihuany (ať už legální lékařské, nebo takzvaně z vlastních zásob), uvědomit, že látky obsažené v konopí přispívají ke vzniku a rychlejšímu průběhu jaterní cirhózy a fibrózy a že mají nepříznivý vliv na celý lidský imunitní systém, což může být nebezpečné obzvláště během závažných nemocí, jakou hepatitida je. Ukazuje se tak, že zdrojem rizika může být během léčby nikoli známý viník alkohol, ale že svou negativní roli může sehrát i zatím nepovšimnutá marihuana.
Každý by tedy měl, nejlépe za pomoci svého lékaře, zvážit výhody a nevýhody nasazení lékařské marihuany na základě svého individuálního zdravotního stavu a dosavadního průběhu léčby pomocí klasických léků a metod a také závažnosti samotné nemoci.
NOVINKA: Nyní u nás můžete objednat i legální konopný výtažek CBD, jehož léčivý potenciál hraje zásadní roli v léčivých vlastnostech Fénixových slz.
Více informací právě zde.
zdrj konoptikum