Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Marihuana a senioři: proč ji užívají?

konopí a senioři

Marihuana mezi seniory je poměrně běžná věc

Marihuana a její produkty jsou stále více populární. Není se čemu divit. Kromě svých známých vlastností, kdy se lidem tvoří úsměv na rtech, má i mnoho jiných využití. V moderní medicíně o ní najdete tisíce studií a nemalé množství vědců zkoumá její účinky na lidské zdraví. Duševní choroby, bolesti, záněty, třeba HIV i rakovina. Přesně v těchto případech konopí může pomoci. 

Samozřejmě tuto rostlinku neužívají striktně mladí lidé, ale stále častěji i senioři. Zjistěme, jaké jsou jejich důvody.

Jeden zajímavý případ se odehrál ve městě Chicago, v USA. Otec od rodiny, 62 let, měl dlouhodobé problémy s nespavostí a probděl mnoho nocí, nebo spal opravdu málo. Byl pak přes den nevrlý, nevyspaný a znuděný. Jeho syn užíval konopí z rekreačních důvodů a napadlo ho, že udělá sušenky, které jeho otec zbožňuje.

Když svůj plán provedl, zeptal se otce, jak se mu spalo. „Parááááádně„. Takto zněla odpověď. Jeho syn se mu svěřil, že přimíchal do těsta trochu konopí. Načež ho otec poprosil, aby to už nedělal. Obával se, že na to přijde vedení pečovatelského ústavu, kde právě pobýval.

Opravdová alternativa pro seniory

proč důchodci užívají konopí? Nespavost je typická pro lidi, kteří trpí chornickou bolestí, PTSD, úzkostí, depresemi a syndromem neklidných nohou. Zejména v pokročilém věku se tyto neduhy vyskytují. Pokud by jste se v Americe zeptali, jak se na užívání marihuany jako způsob léčby dívají tamější pracovníci, byli by jste překvapeni, kolik z nich ji mají za tu nejefektivnější medicínu. Zejména u starších občanů.

Našli jsme pár zajímavých případů, kde pár lidí popisuje své zkušenosti s marihuanou a nespavostí. Jejich názory a pohled na věc stojí za zmínku.

Senioři zřídkakdy spí celou noc

marihuana a seniorka Sue Taylor, 69 let, je bývalá učitelka na katolické škole. Později se díky svému kariérnímu rozvoji stala expertkou na užívání konopí u seniorů. Je licencovaná státem Kalifornie, aby mohla školit doktory, sestry a fyzioterapeuty na užívání konopí. Jejím přáním by bylo otevřít si lékárnu, kde by prodávala certifikované produkty z marihuany.

V rozhovoru prohlásila, že nespavost je běžná věc u lidí v pokročilém věku. Sama s nimi setkává na svých školeních, které se většinou provozují v pečovatelských ústavech a klinikách.

„Jen těžko najdete staršího člověka, který spí klidně celou noc, včetně mě. Spousta lidí kvůli tomu sahá po alkoholu, aby usnula. Musíme dát na vědomí, že existují mnohem lepší způsoby, jak usnout“.

Paní Taylorová nezkusila marihuanu do doby, než začala pomáhat ve městě Oakland, v tamějším zdravotním centru Harborside. Tam zaregistroval užívání marihuany. Nechala se inspirovat a dnes používá extrakt s vysokým obsahem CBD. Poměr CBD a THC je v tomto případě 30:1.

„Nechci dávat do těla nějaké svinstva. Pilulky neužívám vůbec. Od mého doktora jsem dostala Benadryl, abych mohla usnout. Tento přístup by se měl změnit. Všechny ty opiáty a pilulky jsou zbytečné a konopí je s přehledem strčí do kapsy. Můžete žít krásný a dlouhý život. Nepotřebujete na to 15 prášků denně. Okrádá vás to o štěstí a klid, které si v penzi zasloužíte“.

Sestra, která nedoporučuje prášky

marihuana na předpis Barbara Blaser, 71 let, je registrovaná sestra v Magnolia Wellness, ve městě Oakland. Toto zdravotní centrum vede její dcera, která je dlouhodobou aktivistkou na poli marihuany.

Ona sama nemůže legálně někomu doporučit konopí. Ale jistým způsobem se je snaží navést, nebo přimět k vyzkoušení její vlastní metody: 5mg extraktu v poměru 18:1 CBD/THC a 5mg v pokrmu. Pak v klidu usne a spí jako beránek.

„U mě samotné to zabírá. Spím běžně 5-7 hodin, což mnoho lidí v mém věku říct nemůže. Je toho opravdu hodně, co může pomoci seniorům. Nespavost by Vás za chvíli zničila“.

Do jejího centra přijde mnoho lidí. Více než 40% z nich trpí nespavostí a poruchy nálad. Ona sama tvrdí, že výhody konopí poznala až pozdějších letech svého života.

„Trvalo mi dlouho, než jsem se rozhodla. Vyrůstala jsem v době, kdy se těmto věcem říkalo ne. Bylo obtížné poznat, že marihuana není tak škodlivá, jak se o ní tvrdilo“.

Paní Blaserová později přenesla svůj kladný vztah k marihuaně i na svého manžela, který s tím souhlasí a sám uznává, že účinky jsou famózní.

Polovina jejich pacientů trpí nespavostí

seniorům se lépe spí po konzumaci marihuany Doktorka Vanessa Niles, 61 let, objevila léčivé vlastnosti konopí v době, kdy její kolegyni byla zjištěna rakovina prsu. Ona pak doktorku Niles požádala, aby ji zkusila léčit pomocí marihuany.

„Žila jsem v Georgii a museli jsme projít spoustou situací, aby jí konopí pomohlo. Proto jsem teď tady, v Kalifornii“.

Dnes má doktorka Niles kliniku ve Vallejo, město severovýchodně od San Franciska.

„Denně máme přes 40 pacientů, z nichž polovina trpí nespavostí. Nevíme přesně, co mohlo tomuto stavu předcházet, ať už nějaké chronické onemocnění, PTSD, úzkost, deprese, rakovina. U všech lidí pokročilého věku to vyústí v nespavost“.

Co se týče typu užívání a množství, doporučuje doktorka extrakty a poživatiny, kde je poměr CBD/THC 1:1.

Ona sama nechápe, proč je stále konopí odsunuto federálními zákony mimo veřejné mínění a stále klasifikována jako těžká návyková látka. Chtěla by, aby se USA připojilo do kvalitního výzkumného programu, jako má například Kanada, Izrael nebo Velká Británie.

„Jednoznačně jsme dokázali, že marihuana pomáhá našim pacientům. Dokud ovšem bude klasifikována jako těžká návyková látka, moc toho dělat nemůžeme“.

Pečovatel z předměstí

dáte si s pánem? Poslední případ se týká člověka jménem Bob, 71 let. Z osobních důvodů nechtěl uvést své jméno. Tento senior z předměstí East Bay kouří hybridní odrůdy marihuany a hašiš.

„Mám problémy s prostatou, díky kterým jsem vzhůru 3-4x za noc. První tři hodiny mám normální spánek, ale potom vstávám každou chvíli a musím na toaletu. Ale ať už se v mojí hlavě děje cokoliv, nemůžu usnout“.

Bob začal s marihuanou v roce 1965, ale užíval ji sem tam, nebyl pravidelný kuřák.

„Na trávě je skvělé, že splňuje vše, co potřebuji a po ránu nemám žádný těžký stav. Kdybych bral prášky na spaní nebo Kodein, tak to se mnou mává až do obědě nadcházejícího dne“.

On sám je aktivistou za legalizaci konopí, i ve svém věku. Chtěl by zažít, že se lidé proberou z letargie a dají marihuaně větší šanci.

„V roce 2000 jsme se s manželkou starali o chlápka, který měl rakovinu. Podle doktorů v hospicu měl tak 48 hodin života. S manželkou jsme mu dali trochu trávu v dýmce a z ničeho nic prohlásil, že má hlad a dá si něco k jídlu. Měl díky rakovině 44 kilo. Začal jíst a žil dalších 15 měsíců“.

Co z toho všeho plyne?

Na těchto čtyřech případech je hezké to, že lidé opravdu věří v léčivé účinky marihuany. Už fakt, že odmítají klasické farmaceutické výrobky a přiklánějí se na stranu přírody je moc hezké.

Marihuana a senioři? Proč by ne? Vždyť celý život pracují, vychovávají děti a vnoučata. Pak jim je 65 a více, koukají na televizi, sem tam něco udělají na své zahradě a třeba se sejdou se starými známými. Někdy vedou tak prázdný a smutný život, že to člověka zamrzí. V tomto případě se konopí jeví jako dokonalý pomocník. Nejen, že jim může pomoci na bolavé klouby a další možné zdravotní problémy, ale vykouzlí jim úsměv na tváři a oni si třeba vzpomenou, že život je opravdu skvělí a budou se více těšit na nadcházející dny.