Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Marihuana a závislost, jak to vlastně je?


Marihuana a závislost

Způsobuje marihuana závislost?

Tahle otázka je tady už dlouho. Je tedy marihuana opravdu návyková? Třeba jako alkohol, cigarety nebo tvrdé drogy?

kouření konopí

Z globálního hlediska se konopí považuje pořád jako droga. V některých státech jako tvrdá droga, která se dá jistými způsoby zneužít. Jiné země ji vyzdvihují do nebes pro její opravdu zázračné účinky na poli vědy a medicíny.

U nás se klasifikuje jako lehká droga. Nenávyková, nebo mírně návyková. Ale se stejně jako s každou závislosti, vždy záleží na konkrétním jedinci, jak danou drogu vnímá.

Co je to vlastně závislost?

Kdyby se vás někdo zeptal, ať mu vysvětlíte pojem „závislost“, jak by jste odpověděli? Někteří tvrdí, že marihuana je v mnoha ohledech stejně návyková jako třeba hazard, sex a jídlo, protože tyto činnosti vytváří pocit uspokojení.

Teoretici naopak tvrdí, že marihuana nemůže být návyková, jelikož z chemického hlediska nemá žádné toxické prvky, které by danou závislost mohly způsobit.

marihuana

Doktor Roger Roffman, jenž je profesorem na univerzitě ve Washingtonu o tom mluví takto: „Závislost pramení z kombinace biologických a psychologických faktorů, které následně utvářejí jisté vzorce chování, které nejdou zastavit ani se proti nim nijak bránit“.

Zvláštní je také definice závislosti podle spisovatele Johanna Hariho, který věří, že okolní prostředí má větší význam, než biologie. „Lidské bytosti mají vrozenou potřebu vázat se a vyvářet pouta. Když jsme šťastní a veselí, budeme se snažit vyhledávat lidi, kteří jsou naladění stejně. Pokud jsme ovšem traumatizovaní, izolovaní, nebo zničení životem, budeme se snažit najít nějaký pocit úlevy a uvolnění. Musíte vytvářet svazky pro vás dobré, aby jste se zbavili těch špatných, být spojeni s lidmi, se kterými chcete být. Závislost jako taková je vlastně symptom krize odcizení“.

je závislost v hlavě?

Takže, otázka tedy není, jestli je marihuana návyková. Zní spíše „za jakých podmínek může být člověk závislý na marihuaně?“

Potíže s užíváním konopí

Ve vědeckých a lékařských kruzích neslyšíte pojem „závislost na marihuaně“, ale spíše „potíže s užíváním konopí“. Je to velmi pěkně popsáno v knize DSM 5, což je diagnostický manuál pro duševní poruchy. je zde uvedených 11 indikátorů, které prozrazují, zda má jedinec opravdu problémy s užíváním konopí:

 1. Konopí se užívá ve větších dávkách nebo delší dobu, než bylo zamýšleno.
 2. Přetrvávající nebo neúspěšné pokusy omezit či ukončit užívání marihuany.
 3. Dlouho časové období je věnováno získávání nebo užívání konopí.
 4. Žadonění, nebo silná potřeba si dát další dávku.
 5. Opakované užívání vede k neplnění svých povinností doma, v práci nebo ve škole.
 6. Pokračující užívání marihuany, i přesto, že její užívání způsobilo nebo způsobuje nějaký problém v osobním životě.
 7. Důležité aktivity jsou zrušeny, přehlíženy nebo odsunuty na druhé místo díky užívání konopí.
 8. Užití této látky v situacích, kdy je to fyzicky rizikové.
 9. Opakované užívání marihuany s vědomím, že způsobila nebo způsobuje problémy v osobním životě.
 10. Tolerance, zvyšování dávky pro dosažení cílového efektu (bod 1) anebo výrazné zmenšení pokusů omezit nebo ukončit užívání marihuany (bod 2).
 11. Ukončení, projevilo se buď s následnými potížemi, nebo bez vedlejších účinků spojených s užíváním konopí.

joint

Jak si můžete všimnout, tyto indikátory se od sebe liší podle toho, jak závažný mají dopad na konkrétního jedince, nebo na jeho okolí.

Zajímavé je, že pokud na sobě zpozorujete aspoň dva tyto náznaky, máte potíže s užíváním marihuany.

Opět je to ale subjektivní, jelikož některé body jsou mírnější, než ty druhé. A jsou tu také lidé, u kterých se třeba nějaké tyto indikátory projevují. Nicméně, fungují naprosto perfektně a nijak neovlivňují své okolí ve špatném slova smyslu.

Názor odborníka

„Jestli se to někomu špatně určuje, nesmíme reagovat přehnaně, pokud se vyskytuje jeden nebo dva tyto indikátory. Musí se rozlišovat případy, kdy někdo opravdu potřebuje pomoci a případy, kde někomu konopí prospívá a nemá v nejmenším úmyslu přestat“. Roger Roffman

deprese

„Uvědomme si, že konopí může rozumným užíváním blahodárně ovlivnit naše životy, být lékem pro jedny a zázrakem pro druhé. Faktem však zůstává, že podstatnou menšinu tvoří uživatelé konopí, kteří mají více než dva tyto indikátory. S lidmi, kteří mají zvětšující se nebo velké potíže s užíváním marihuany, musíme jednat s pochopením. Potřebujeme podporu vědy, abychom pochopili, jak těmto lidem pomoci“. Roger Roffman

ANO nebo NE?

způsobuje konopí závislost ?

Ve finále je to asi obojí.

Někdo považuje marihuanu jako únik od reality, uvolnění nebo jen způsob, jak zabít čas. Co se stane, když to takovému člověku vezmete? Bude mít deprese, nebude fungovat normálně, bude ztracený. Taky může sáhnout i po dalších drogách, když nebude mít tuhle.

Pak jsou ti, kteří přišli, zkusili a odešli. Nebo se k tomu staví tak, že neberou konopí jako drogu, ale jako lék, něco co jim jistým způsobem pomůže.

Pokud v budoucnu nebude konopí bráno jako droga a začne se brát jako léčivo, kterým je, možná se k tomu změní přístup i každého člověka.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!