Chorvatsko otevírá v hlavním městě Záhřebu své první Konopné muzeum

 

Nové muzeum konopí v Chorvatsku má celkovou rozlohu 400 m2, dvě patra, rozsáhlé venkovní prostory, a nachází se přímo naproti ministerstvu vnitra (policie prý má vstup zdarma). Školení průvodci vám zde zábavnou formou připomenou konopnou historií a představí spoustu exponátů s konopnou tematikou.

Tematická muzea nejsou v Záhřebu ničím novým. Najdete zde například muzeum s tematikou kocovina, rozpadlé vztahy, či 80. léta. Muzeum konopí v Chorvatsku však slibuje, že bude trochu jiné, už jen proto, že konopná reforma je poměrně univerzální téma. Návštěvníci se tu tak dozvědí, jak se marihuana posledních 10 000 let využívala v lékařství, nebo jaká možná rizika přináší rekreační užívání konopí.

 

Je konopí v Chorvatsku legální?

V Chorvatsku, stejně jako v mnoha dalších evropských zemích, je užívání lékařského konopí více méně legální. Samotné pěstování však legální není. Léčivou marihuanu je zde možné získat na předpis a držení malého množství konopí s vysokým obsahem THC je dekriminalizováno. Může však vést k pokutě 700 až 3 000 dolarů. Pěstování a prodej konopí je zde však  již trestní čin, jenž se trestá minimálně tříletým vězením.

Většině lidí, kterým problematika legalizace není lhostejná, však tento status quo rozhodně nestačí. K částečné legalizaci pro lékařské použití došlo v říjnu 2015 poté, co byl pacient s roztroušenou sklerózou přistižen při pěstování vlastní marihuany, kterou se snažil udržet svou nemoc pod kontrolou.

V únoru 2020 se Chorvatský demokratický svaz (HDZ) pokusil předložit parlamentu návrh zákona, který by tuto rostlinu plně legalizoval. Tento návrh se však díky přetrvávajícímu odporu konzervativců zatím nepodařilo prosadit.

 

Částečná Legalizace nestačí

Mnoho evropských zemí, ve kterých proběhla legalizace léčebného konopí, si začíná uvědomovat, že částečná legalizace nestačí. Pacienti mají například tendenci vlastnit větší množství léčivého konopí, čímž riskují problémy jen proto, že chtějí mít svůj zdravotní stav plně pod kontrolou. Proto také není divu, že se uchylují k pěstování konopí pro vlastní potřebu a to i bez příslušného povolení.

Dokonce i v Německu je 40 % žádostí o léčbu konopím zamítnuto ze strany pojišťoven, i když pacientům doporučí konopí lékař (a to ze stále více účelových důvodů, jako je citování starých nebo zastaralých lékařských studií). V takových případech pacientům často nezbývá nic jiného než se pokusit žalovat svou zdravotní pojišťovnu, a konopí si do té doby obstarat jinde.

 

Proč je konopná reforma v Evropě tak pomalá?

Existuje několik důvodů, proč má reforma konopí v EU mnohem pomalejší trajektorii. Na rozdíl od Kanady, či některých států USA a Mexika, se soudy v EU zdráhají rozhodovat o ústavních právech na držení a pěstování konopí.

Dalším důvodem je, že vlády, které chtějí legalizovat rekreační užívání marihuany, chtějí i plně legální, zdanitelné a odpovědné odvětví. Na tom vlastně není nic špatného a je to zároveň rozumný způsob, jak zajistit zdraví všem budoucím spotřebitelů. Dosavadní přístup však spočíval v tom, že pacientům bylo upíráno právo pěstovat si své vlastní konopí, pokud jejich zdravotní pojišťovna odmítla hradit náklady. Přitom pacienti s vážnými chorobami jsou obvykle také ekonomicky nejzranitelnější a proto si nemohou dovolit kupovat příslušné pěstební licence.

 

Každopádně, doba démonizace konopných rostliny a těch, jenž je užívají, je už rozhodně za námi. Muzejním exponátem je totiž i samotná prohibice.

Akce semena konopi Nuka Seeds

Komentuj