Základní rozdíly mezi indoor a outdoor pěstování
Outdoor pěstování konopí se datuje tisíce let zpátky, a jako rostlina je jednou z nejdéle pěstovaných v lidské historii. Indoor pěstování konopí je mezi námi méně než 100 let, vzešlo jako výsledek tehdejší prohibice. Jedny z největších vychytávek se objevili právě při indooru, jelikož tehdejší pěstitelé nebyli moc na očích. Měli tedy čas své umění šperkovat a posouvat na vyšší úroveň. Technologický pokrok následně zajistil, že se outdoor pěstování rozšířilo do oblastí, kde se mu opravdu dařilo. Například Kalifornie.
Rozdíly mezi těmito dvěma způsoby pěstování nejsou důležité jen pro pěstitele, ale i pro uživatele. Jak tedy dané prostředí ovlivní vaši odrůdu? A co vzít v potaz, než se rozhodnete pro daný způsob?
Kontrolované vs. přírodní klima
Na druhou stranu, žádná obyčejná žárovka nikdy nedokáže plně nahradit ten nejlepší zdroj světla a tepla, a to je slunce. Samozřejmě technologie umožňuje, aby lampy velmi zdařile imitovaly sluneční svit, nicméně, rostlinám se nikdy nebude tak dařit, jako když rostou pod širým nebem. Outdoor pěstování ale potřebuje vhodné podmínky pro pěstování konopí – stálý přísun slunečního svitu, teplé počasí ve dne a v noci, a nižší hladinu vlhkosti.
Pravdou je, že i u indooru mohou nastat jisté komplikace. I když se snažíte vytvořit ideální prostředí, jsou prostě věci, které nedovede ovlivnit. A to takové, které se dějí v přírodě. Tam jsou třeba nápomocní malí hmyzí predátoři proti škůdcům. Vosy, mravenci i berušky jsou výborní, například proti mšicím.
Jinými slovy, nikdy nenapodobíte venkovní podmínky, i když máte snahu. Při pěstování doma mohou být škůdci velkým problémem. A pokud budete používat pesticidy, mohli by jste nedopatřením ovlivnit chuť finálního produktu.
Náklady na pěstování outdoor a indoor
Práce okolo vaší zahrádky je taky rozdílná. Při pěstování uvnitř je to taková celoroční, nikdy nekončící práce. Výsadba, zalévání, prořezávání, přesazování, vyživování. To vše neustále dokola. Výhodou je, že to většinou zastane jeden člověk, protože kolikrát nemáte k dispozici obrovské vnitřní prostory.
U pěstování venku se ve většině případech jedná o péči o jednu úrodu. Prostoru máte ale mnohem více. Na to hold někdy jeden člověk nestačí. Společnosti si pak najímají lidi, kteří se o úrodu v sezóně starají.
Jaká je kvalita?
Nutno podotknout, že indoor pěstování se nemusí potýkat s deštěm, větrem a čímkoliv, co by mohlo nějak úrodu poškodit. Květy jsou neustále v dokonalém stavu, než začne sklizeň.
Outdoor sice podléhá výkyvům počasí a možná po vizuální stránce není tak pěkný. Ale tím se nesmíme nechat zmást. Chuť, aroma a to, jak působí je takové, jaké chceme. Mnoho lidí volí právě tuto variantu, než aby si vybrali dokonale vypadající indoor odrůdu.
Zákon
Zákony se ale postupem času mění. Pro mnoho států je to výhra, díky které mají mnohem víc času se věnovat outdooru, aby byla zajištěna absolutní kvalita.
Komerční farmy a firmy pro výzkum konopí se tak mohou soustředit na svou práci. Ať už se jedná o výzkum, nebo pěstování za účelem distribuce do lékáren.
Už nějakou dobu zde existuje i varianta, kdy se oba tyto způsoby pěstování kombinují. Je to často formou velkých skleníků, kde se střetávají přírodní i uměle vytvořené podmínky. Tuto metodu využívají hlavně farmaceuticky zaměřené firmy, jejichž výzkum se soustředí na poznávání a objevování tajů konopí. Disponují tak opravdu velkým množstvím marihuany, z nichž potom vyrábějí oleje, koncentráty, různé tinktury, krémy a podobně.
A co vy? Jste fandové spíše domácího prostředí nebo toho venkovního?