Pěstování konopí aneb co nám říká zbarvení listů
Snad každý pěstitel konopí už jednou zažil situaci, kdy měla jeho rostlina divně zbarvené listy. Nažloutlé okraje listu, žluté a hnědé špičky listů, povadlá struktura a mnoho dalších indícií.
Rostlina konopí se nám tímto způsobem snaží sdělit, že s ní je něco v nepořádku. S trochou cviku se naučíte, co jednotlivá zbarvení na listech znamenají a jak se s těmito problémy vypořádat.
Následujících šest bodů popisuje ty nejběžnější situace, se kterými se setkáte. Tak pojďme na to.
1. Nadměrné množství výživy rostlinu konopí “spálí”
Důvod je jednoduchý, a to je velké množství látek na podporu růstu. Za tím bychom mohli hledat netrpělivost pěstitele, když se snaží vypěstovat co možná nejlepší rostlinu. Ve finále je to ale ke škodě.
Prvním příznakem jsou nažloutlé, nebo nahnědlé konce listů. Pokud “nutriční spálení” trvá déle, hnědé zbarvení začne převládat a konce listů se začnou kroutit. Její struktura je potom natolik křehká, že pouhý dotek ji zničí.
Jak z toho ven? Ideální je propláchnutí vodou s dobrou hodnotou pH. Taky se přesvědčte, že používáte kvalitní rostlinnou výživu a hnojte s rozvahou.
2. Světlo může rostlinu spálit
V této situaci se jedná o “světelný stres”, a při tomto druhu stresu špičky listů žloutnou. Mnoho pěstitelů si tyto symptomy plete s nutričním spálením, ale rozdíl je ve špičkách listů. U nutričního spálení se kroutí, kdežto tady se jakoby natahují ke zdroji světla.
Tuto situaci napravíte docela jednoduše, zdroj světla dejte trochu dál od vašich rostlin. Dávejte ale pozor, aby světlo nebylo moc daleko. Chce to najít zlatý střed.
3. Problémy s pH, nebo nedostatek výživy
- nedostatek draslíku – okraje listů jsou hnědé skoro po celé délce listu.
- nedostatek magnézia – okraje listů mají světlejší odstín zelené po celé své délce.
- nedostatek vápníku – na listech jsou viditelné hnědé tečky.
- nedostatek mědi – listy dostávají sytě zelený nádech a jejich okraje žloutnou.
- nedostatek dusíku – listy ztrácejí své obvyklé zbarvení a jsou limetkově zelené, následně žloutnou celoplošně.
Hodnota pH je podle některých zodpovědná za všechny výše zmíněné problémy, které mohou vaši rostlinu postihnout. Řešením je pak zavlažování vodou se správným množstvím pH.
4. Stres rostlin konopí vyvolaný teplem
Rostlina konopí je sice zvyklá na teplé prostředí, ale teplota vyšší, než 30 stupňů už na ni nebude působit tak dobře. Některým outdoorovým rostlinám to nevadí (opravdu vysoké outdoory), ale menší (keříkovité) rostliny jsou na teplo dost citlivé.
Většina rostlin dovede vysoké teploty snášet maximálně pět dnů, po uplynutí této doby se na ní budou objevovat příznaky spálení. Špička i kraje listů se ohýbají směrem nahoru a vytrácí se z nich zelené zbarvení.
Pěstujete-li doma, snižte trochu teplotu, nebo dejte vaše světlo trochu výš. Při outdoorovém pěstováním schovejte rostliny do stínu a ochlazujte je vodou.
5. Velké množství vody
Každopádně rostlina konopí po přesycení vodou chřadne. Kořeny totiž pojmou pouze omezené množství vody a pokud zbytek neodteče, zůstane v půdním médiu. Kořeny se pak dusí a to se projeví na na rostlině samotné. Ta vypadá povadle, zelená se postupně vytrácí a rostlina nakonec uvadne.
Nepleťte si nedostatek dusíku (žloutnoucí listy) s nadměrným množstvím vody. Příznaky jsou podobné.
V této situaci doporučujeme vylít přebytečnou vodu, nebo rostlinu rovnou přesadit do lepšího půdního mixu (hlavně suchého).
6. Škůdci
Jsou to takové malé černé mušky, které najdete nejčastěji na povrchu půdy u stonku rostliny. Dělá jim dobré vlhké prostředí ve stínu, což na tomto místě. Při zavlažování je šance jejich výskytu největší. Jejich larvy pak napadají listy a kořeny.
Příznaky napadení těmito škůdci se na rostlině projeví podobně, jako nedostatek některého z prvků při výživě. Ale malé černé mušky určitě nepřehlédnete.
Jak se jich zbavíme? Jelikož mají rádi vlhko, tak opatrně na zavlažování. Když to přeženete s vodou, je to jako pozvánka na párty. Situaci taky můžete vyřešit zavěšením pásků na lapení much.
Když vaše listy mění barvu, bývá mnohdy náročně zjistit proč. Mnoho různých problémů má podobné symptomy. Ale jakmile se v tom trochu zorientujete, bude pro vás hračka najít řešení na daný problém a odstranit ho. Pevně doufáme, že se vám to povede.
To zvládnete!