Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:
No products in the cart.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Pěstování konopí a problémy s barvou listů

listy rostlin konopí

Pěstování konopí aneb co nám říká zbarvení listů

Snad každý pěstitel konopí už jednou zažil situaci, kdy měla jeho rostlina divně zbarvené listy. Nažloutlé okraje listu, žluté a hnědé špičky listů, povadlá struktura a mnoho dalších indícií.

Rostlina konopí se nám tímto způsobem snaží sdělit, že s ní je něco v nepořádku. S trochou cviku se naučíte, co jednotlivá zbarvení na listech znamenají a jak se s těmito problémy vypořádat.

Následujících šest bodů popisuje ty nejběžnější situace, se kterými se setkáte. Tak pojďme na to.

1. Nadměrné množství výživy rostlinu konopí “spálí”

listy rostlin konopí Existuje mnoho důvodů, proč se barva vašich listů mění, ale nejčastějším důvodem je nadměrné množství výživy.

Důvod je jednoduchý, a to je velké množství látek na podporu růstu. Za tím bychom mohli hledat netrpělivost pěstitele, když se snaží vypěstovat co možná nejlepší rostlinu. Ve finále je to ale ke škodě.

Prvním příznakem jsou nažloutlé, nebo nahnědlé konce listů. Pokud “nutriční spálení” trvá déle, hnědé zbarvení začne převládat a konce listů se začnou kroutit. Její struktura je potom natolik křehká, že pouhý dotek ji zničí.

Jak z toho ven? Ideální je propláchnutí vodou s dobrou hodnotou pH. Taky se přesvědčte, že používáte kvalitní rostlinnou výživu a hnojte s rozvahou.

2. Světlo může rostlinu spálit

listy rostlin konopí Rostliny konopí se mohou spálit, i když je  okolní teplota v normě. Stane se tak, když je vaše rostlina blízko u zdroje světla.

V této situaci se jedná o “světelný stres”, a při tomto druhu stresu špičky listů žloutnou. Mnoho pěstitelů si tyto symptomy plete s nutričním spálením, ale rozdíl je ve špičkách listů. U nutričního spálení se kroutí, kdežto tady se jakoby natahují ke zdroji světla.

Tuto situaci napravíte docela jednoduše, zdroj světla dejte trochu dál od vašich rostlin. Dávejte ale pozor, aby světlo nebylo moc daleko. Chce to najít zlatý střed.

3. Problémy s pH, nebo nedostatek výživy

listy rostlin konopí Nedostatek výživy a problémy s pH si někdo může splést s nutričním spálením. Když rostlině chybí nějaký konkrétní prvek (dusík, draslík, magnézium, vápník, fosfor atd.) dá to nějak najevo.

  • nedostatek draslíku – okraje listů jsou hnědé skoro po celé délce listu.
  • nedostatek magnézia – okraje listů mají světlejší odstín zelené po celé své délce.
  • nedostatek vápníku – na listech jsou viditelné hnědé tečky.
  • nedostatek mědi – listy dostávají sytě zelený nádech a jejich okraje žloutnou.
  • nedostatek dusíku – listy ztrácejí své obvyklé zbarvení a jsou limetkově zelené, následně žloutnou celoplošně.

Hodnota pH je podle některých zodpovědná za všechny výše zmíněné problémy, které mohou vaši rostlinu postihnout. Řešením je pak zavlažování vodou se správným množstvím pH.

4. Stres rostlin konopí vyvolaný teplem

listy rostlin konopí Zmínili jsme stres způsobený světlem. Pak tu máme ještě stres, který je způsobený teplem.

Rostlina konopí je sice zvyklá na teplé prostředí, ale teplota vyšší, než 30 stupňů už na ni nebude působit tak dobře. Některým outdoorovým rostlinám to nevadí (opravdu vysoké outdoory), ale menší (keříkovité) rostliny jsou na teplo dost citlivé.

Většina rostlin dovede vysoké teploty snášet maximálně pět dnů, po uplynutí této doby se na ní budou objevovat příznaky spálení. Špička i kraje listů se ohýbají směrem nahoru a vytrácí se z nich zelené zbarvení.

Pěstujete-li doma, snižte trochu teplotu, nebo dejte vaše světlo trochu výš. Při outdoorovém pěstováním schovejte rostliny do stínu a ochlazujte je vodou.

5. Velké množství vody

velké množství vody je problém Myslíte, že častým zaléváním urychlíte růst? Mýlíte se. Velké množství vody může rostliny doslova utopit, ale to je téma samo o sobě a na dlouhé povídání.

Každopádně rostlina konopí po přesycení vodou chřadne. Kořeny totiž pojmou pouze omezené množství vody a pokud zbytek neodteče, zůstane v půdním médiu. Kořeny se pak dusí a to se projeví na na rostlině samotné. Ta vypadá povadle, zelená se postupně vytrácí a rostlina nakonec uvadne.

Nepleťte si nedostatek dusíku (žloutnoucí listy) s nadměrným množstvím vody. Příznaky jsou podobné.

V této situaci doporučujeme vylít přebytečnou vodu, nebo rostlinu rovnou přesadit do lepšího půdního mixu (hlavně suchého).

6. Škůdci

škůdci na listech Brouci z čeledi smutnicovitých mohou nadělat neplechu v případě jejich výskytu u vašich rostlin konopí.

Jsou to takové malé černé mušky, které najdete nejčastěji na povrchu půdy u stonku rostliny. Dělá jim dobré vlhké prostředí ve stínu, což na tomto místě. Při zavlažování je šance jejich výskytu největší. Jejich larvy pak napadají listy a kořeny.

Příznaky napadení těmito škůdci se na rostlině projeví podobně, jako nedostatek některého z prvků při výživě. Ale malé černé mušky určitě nepřehlédnete.

Jak se jich zbavíme? Jelikož mají rádi vlhko, tak opatrně na zavlažování. Když to přeženete s vodou, je to jako pozvánka na párty. Situaci taky můžete vyřešit zavěšením pásků na lapení much.

Když vaše listy mění barvu, bývá mnohdy náročně zjistit proč. Mnoho různých problémů má podobné symptomy. Ale jakmile se v tom trochu zorientujete, bude pro vás hračka najít řešení na daný problém a odstranit ho. Pevně doufáme, že se vám to povede.

To zvládnete!

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!