Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Pěstování konopí a typy květináčů

typy květináčů pro pěstování konopí

Mohou různé druhy květináčů ovlivnit pěstování konopí a kvalitu úrody?

Je zajímavé sledovat, jak se během posledních pár let technologie posunula kupředu. Samotné pěstování konopí bylo vždy tak trochu umění, které se neobešlo bez značného množství zkušeností. Nebylo to zkrátka pro každého. 

Pěstování konopí v květináči taky nabralo zajímavý směr. Dříve výhradně indoorová záležitost se poněkud změnila. Dnes máte lidi, kteří pěstují konopí v malých květináčích doma a ve velkých květináčích venku. Anebo to jednoduše kombinují.

V čem tedy spočívá onen technologický pokrok? Jde o typ květináče samotného a materiál, ze kterého je vyrobený. Takto na svět přišly vzduchové a chytré květináče.

Co jsou chytré květináče (smart pots)a vzduchové květináče (air pots)?

typy květináčů pro pěstování konopí Pří návštěvě místního zahradnictví vám možná neuniklo, že majitel používá poněkud zvláštní typ květináče pro své rostliny. Pravděpodobně se jedná o chytré, nebo vzduchové květináče. Princip těchto pěstitelských kontejnerů je vcelku jednoduchý – zajištění lepšího přísunu čerstvého vzduchu vaším konopným rostlinám a lépe pracovat s množstvím vody.

Z přísunu kyslíku plyne, že rostlina bude zdravější. Díky mnohem lepší kondici se výrazně zlepší i úroda. Nejen množství, ale i kvalita bude na úplně jiné úrovni. Množství vody ukáže, zda se bude rostlině dařit, nebo jí nadměrným množstvím budete naopak škodit.

Při volbě těchto speciálních květináčů se vyplatí trpělivost, nebo rada od někoho zkušeného. Vliv na budoucnost vaší rostliny to má velký, takže nic neuspěchejte a zjistěte si veškeré potřebné informace.

Nesmíme opomenout fakt, že výběr semínek konopí bude v budoucnu neméně důležitý. Ať už se chystáte na indoor mimo sezónu, nebo na příští outdoor sezónu, semínka konopí si vždy můžete vybrat dopředu.

Vliv na pěstování konopí a kvalitu úrody celkově

typy květináčů pro pěstování konopí Nejen kvalitní květináč, ale taky dobře zvolený půdní mix je nedílnou součástí vašeho základního vybavení pro pěstování konopí. Ptáte se proč? Především proto, že kvalita finálního produktu i celkový zdravotní stav rostliny bude záležet na tom, jak začnete.

Úroda může být ovlivněna řadou faktorů, které mohou pramenit ze špatného výběru květináče.

Omezený růst hned z kraje se jeví jako první problém. Bývá to zpravidla kvůli výkyvům v půdním médiu (moc suché, nebo naopak moc vlhké prostředí). Nadměrné teplo v jakémkoliv stádiu růstu rostliny omezuje vývoj a úroda tak přichází mnohem později – to nechceme. Kořeny rostliny, na které působí špatné okolní vjemy nemusí pojmout dostatečné množství výživy. Rostlina konopí se pak dostává do nechtěného stresu. Stres pak uzemní růst a opět zpomalí dospívání rostliny – opět situace, kterou nechceme.

Chytré květináče vs vzduchové květináče

typy květináčů pro pěstování konopí Výše zmíněné problémy odpadají, když používáte tyto dva typy květináčů. Je třeba si uvědomit, že i mezi těmito dobrými pomocníky jsou jisté rozdíly.

Chytré květináče (smart pots) jsou vytvořeny z tuhé, pevné látky. Jsou většinou široké a budí dojem, že „sedí“. Představte si třeba, že do pytle od brambor nasypete hlínu. Hlína pytel roztáhne do prostoru a bude trochu nižší, než klasický květináč. Jestli vás omezuje výška a velikost vašich prostor na pěstování konopí, pak se tyto typy květináčů jeví jako ideální volba. Jediná nevýhoda je, že jsou docela široké, tudíž trochu omezí počet rostlin na daném prostoru.

Venku, nebo ve skleníku jsou ideální. Pakliže pěstujete formou indooru, je nutné zavést buď odtok, nebo způsob na zachycení vody. Takže můžete vytvořit vlastní systém na odvádění vody, nebo pod tyto látkové květináče umístit širší, kruhovité podnosy.

typy květináčů pro pěstování konopí Vzduchové květináče (air pots) jsou na první pohled trochu zvláštní. Nejsou keramické, nýbrž vyrobené z plastu. Stejně jako ostatní typy květináčů i tyto mají kruhovitý tvar. Odlišné jsou však díky své konstrukci. Stěna a dno nejsou pevné, ale mají na svých stranách kruhovité, nebo půlkruhovité otvory na odvádění vody a lepší příjem kyslíku. Kořenová soustava se tak rozšiřuje daleko lépe, rychleji a není zde riziko, že by mohlo dojít ke kořenové hnilobě.

Oproti běžným květináčům jsou vyšší a užší, takže jich na omezeném prostoru můžete umístit víc. Dají se i lépe přemístit. Nevýhodou je, že je kolem nich hodně špíny. Díky bočním otvorům může vytékat přebytečná voda společně s trochou půdního mixu. S čistotou moc nepočítejte. I tady je vítané zavedení nějakého odtoku.

Faktem zůstává, že jsou mnohem lepší, než běžné květináče, díky šetrnosti vůči rostlinám a zlepšení jejich životních podmínek.

Proč jsou tyto druhy květináčů pro pěstování konopí lepší, než běžné keramické, nebo plastové?

Je zde tedy pár výhod, které vás donutí minimálně přemýšlet nad touto variantou.

  1. Vše je jednodušší. Rostliny jsou lépe chráněny v případě, že uděláte nějaké chybičky jako pěstitel. Třeba nadměrné zavlažování.
  2. Kořeny se neudusí, když přijdou do kontaktu s pevnou schránkou květináče. Dochází zde k lepšímu provzdušnění. Akorát musíte rostliny zalévat trochu častěji, jelikož voda zde odchází trochu rychleji.
  3. Vaše rostliny konopí budou zdravější, úroda větší a váš pocit z dobré práce bude k nezaplacení.

typy květináčů pro pěstování konopí Nechceme tvrdit, že by jste odteď měli kompletně zavrhnout veškerý keramický průmysl. I v běžném květináči dovedete vypěstovat nádherné rostliny, které budou úrodou překypovat. Chceme však apelovat na ty z vás, kteří chtějí mít větší jistotu a nebudou mít strach, že omylem svou kytku třeba utopí.

Myslíte, že pěstitelé budou více využívat právě variantu chytrých a vzduchových květináčů, nebo budou raději zastánci klasiky a spoléhat se na vlastní zkušenosti?