Pěstování konopí, kokosová vlákna a rašelina

pěstování konopí

Pěstování konopí s pomoci rašeliny, nebo kokosových vláken

Dá se pěstovat konopí v běžné hlíně? Samozřejmě, že ano. Pokud máme kvalitní půdu, pěstování na ní ne je spíše otázkou našich schopností, než její kvality. Jenomže my nechceme obyčejnou půdu a z ní obyčejné rostliny. 

Umění pěstovat konopí se neustále vyvíjí a posunuje kupředu. Co to znamená pro nás jako pro pěstitele? Třeba fakt, že si můžeme upravit půdu, ve které se chystáme zasadit semínka konopí. Nejde o různá hnojiva, nebo nějakou dodatečnou chemii, ale spíše o podporu půdy jako stavebního materiálu. Na scénu díky tomu přichází kokosová vlákna a rašelina. Jistě jste o nich slyšeli. Na konci tohoto článku o nich budete vědět všechno. 

Co je to kokosové vlákno?

pěstování konopí Při zpracovávání kokosů zůstává druhotný materiál. Tyto vlákna najdeme především na vnitřní straně kokosů. Po mnoho let bylo konopné vlákno považováno  za nepotřebný odpad, a pokud k něčemu bylo, tak to bylo topení. Dnes funguje jako perfektní médium na pěstování marihuany jak pro indoor, tak pro outdor pěstování. Jelikož je pH někde v rozmezí 6,5 – 7, kokosové vlákno je srovnatelné s běžnou, nehnojenou půdou. Jak se k tomuto médiu dostaneme? Pokud nemáte podíly ve firmách na zpracování kokosů tak jedinou možností je nákup na internetu. K dostání tam jsou vlákna stlačené do podoby cihly.

Jak pěstovat konopí v kokosových vláknech?

pěstování konopí Nemalé množství pěstitelů dnes přidává kokosová vlákna do svých půdních mixů. Ti zkušenější si to možná ani nedovedou bez tohoto substrátu představit. Dokonce výrobci a prodejci předem namíchané půdy jsou toho názoru, že přidáním kokosového vlákna finální půdní mix jen posílíte. Vlákna dovedou skvěle odvádět vodu a díky lépe okysličují kořenovou soustavu. Jestli jste tuto metodu ještě nezkusili, možná přišel čas něco změnit.

Mnoho pěstitelů používá s kokosovými vlákny i perlit, aby dosáhli lepších výsledků. Někteří dokonce přidávají i keramzitové kuličky. Jestli je kokosové vlákno základem, pak keramzit a perlit by měli zastupovat maximálně 30% celkového objemu půdního mixu.

Nejdříve začíná vše nákupem kokosových vláken. Ony slisované cihličky by měli být kvalitní a ne moc přesušené, takže se raději nenechte odradit cenou. Ve větším kbelíku nebo květináči si nachystejte cihličku kokosových vláken a zalijte ji čtyřmi až pěti litry vody. Po třiceti minutách by jste měli mít 9-10 litrů funkčního půdního média. Stačí pak přidat perlit, keramzit, nebo část dobře upravené půdy.

Nekvalitní kokosové vlákna poznáte už podle tvaru, ve kterém jsou zalisované. Mohou být moc přesušené, takže jakékoliv množství vody přidáte, nestane vlastně nic.

Způsob výživy konopí v kokosovém vláknu

pěstování konopí Zalívání a vyživování rostliny konopí v kokosových vláknech je vlastně takovým přechodem mez organickým a hydroponickým pěstováním konopí. Výživu pro hydroponické pěstování zde využijete možná i lépe, než klasickou výživu pro běžný půdní mix.

Médium z kokosového vlákna vám i odpustí nějakou tu chybičku, ale efektivita možná nebude taková jako u běžného typu půdy. Tím chceme říct, že když použijete optimální množství vody, rostlina jej přijme rychleji a je zde malé riziko, že by jste rostlinu utopili. Optimální množství vody u klasického půdního je též velmi vítané. Větší množství by ale mohlo rostlinu utopit, což vám jen tak nehrozí, když použijete základ z kokosových vláken.

Vlákna jsou oproti většině typů půd nehnojená. Právě tady se projeví um a schopnosti pravého pěstitele. Začněte raději slabším typem hnojiva, jako u hydroponického pěstování. Optimální hladina pH vody by měla být 6,0.

Časem přijdete na jednu věc, pokud nebudete používat kvalitní výživu, nebudete mít dostatek vápníku pro vývoj vašich rostlin. Vyladit ideální výživový roztok tak může být ze začátku obtížné. Také hladina železa bývá často komplikací. Ideální je, když se hned na startu této cesty poradíte s někým, kdo má zkušenosti s kokosovými vlákny. Anebo pročíst internet. Informací je tak víc než dost.

jak pěstovat konopí v rašelině?

pěstování konopí Rašelina je též výborným půdním doplňkem. Je to vlastně obrovská vrstva rostlinného materiálu, vyskytující převážně v mechovém podloží, bažinatých oblastech, nebo na místech s omezeným rozkladem rostlin.

Rašelina je velmi dobrá, že dovede okyselit své okolí, a to díky pohlcováním magnézia a vápníku. Naopak vypouští ionty vodíku, které vytváří jakoby bažinaté podmínky.

Pěstitelé musí na paměti, že rašelina se musí před pěstováním připravit. Mech samotný nedovede úplně dobře pohlcovat vodu, proto musí před použitím dobře navlhčen. Jak na to? je to prosté vezměte požadované množství a vložte jej třeba do truhlíku a dejte jej ven, na zahrádku, nebo třeba na balkon. V následujících několika týdnech se bude rašelina přizpůsobovat okolnímu prostředí, nasávat vlhkost a reagovat na přírodní podmínky. Dešťová voda skvěle poslouží, ale jakmile se její množství začne hromadit, zbavte se jí.

Po pár týdnech už je rašelina připravena k použití. Přimíchejte ji v daném poměru do půdy s perlitem a dobře promíchejte. Díky perlitu zde bude výborná vzdušnost.

Rašelina k tomu všemu přidá trochu mikroorganismu, které poslouží rostlině. Takže jakmile vám semínka konopí vyklíčí, můžete je do takto upravené půdy vpravit.

Výhody a nevýhody pěstování konopí v těchto dvou složkách

Takže, máme tady dva hráče. V rychlosti jsme uvedli každého z nich a nyní si představíme výhody a nevýhody, které vyplývají z jejich použití. Efektivita každého může být pro daný moment dobrá, ale v jiné situaci se může jevit jako problém.

Výhody kokosových vláken

pěstování konopí Méně stresu, více úspěchu

Stres může přinést mnoho dobrého, ale taky závažné komplikace. Pěstování konopí v kokosových vláknech není moc komplikované. Stačí si jen vyladit prvotní podmínky a pak se můžeme těšit na budoucí plody naší práce.

Kořeny

Vlákna dovedou velmi dobře pracovat s daným množstvím vody a velmi dobře odvádějí vzduch. To jsou ideální podmínky, aby jste kořenový systém vaší rostliny udrželi v chodu. Mimo tyto schopnosti také skvěle udržuje fosfor, který je pro rostliny též prospěšný.

Ekologicky přijatelné a obnovitelné

Jelikož žijeme v době, ve které se čím dál tím více dbá na životní prostředí, měli bychom toto myšlení přenést i do pěstování. Dobrá zpráva je, že kokosové vlákno je zcela přírodní a hlavně obnovitelné. Používáním kokosových vláken tak vlastně přírodu i čistíte. Jinak by se tyto vlákna povalovala někde venku a byly k ničemu.

Váha je mnohem lehčí

Docela zajímavá myšlenka. Věděli jste, že 6 takových cihliček lisovaných vláken se vyrovná dvěma velkým pytlům s půdou (50l)? Takto si cihličky dáte jen do tašky a nikoho by ani nenapadlo, že chcete pěstovat marihuanu. Ale když si takhle ponesete dva padesátilitrové s půdou, bude to trochu podezřelé, nemyslíte?

Odolnost vůči škůdcům a nemocem

Díky minimálnímu množství mikroorganismů jsou kokosová vlákna docela sterilní. Můžeme mít klid od různých nemocí, nebo zamoření škůdci.

Nevýhody kokosových vláken

Kokosová vlákna moc záporů nemají, ale jeden přece zmínit musíme. Jedná se o kvalitu produktu, který budete chtít zakoupit. Lisovaná balení mohou mít špatnou strukturu a ani voda jim nepomůže. Raději zvolte osvědčeného prodejce. Možná to bude stát o něco víc, ale aspoň nekoupíte nějaký šmejd, se kterým se nebude dát nic dělat.

Výhody rašeliny při pěstování konopí

pěstování konopí Posiluje zdraví půdy

Skrze svůj původ nabízí rašelina nepřeberné množství mikroorganismů, které jsou bývají dost žádané. Pokud je půdní mix dostatečně diverzifikovaný, kořenovému systému to jen prospěje. Rašelina obsahuje i vlastní mikrobiální látky, které pomáhají růstu a rozkládají organický materiál a dostávají ho ke kořenům.

Ničí nežádoucí látky a odpuzuje škůdce

Rašelina podporuje čistotu a odolnost rostliny. Samotné půdní médium je skrze svou nezvykle bohatou strukturu postrachem pro škůdce a patogeny. Správný poměr rašeliny ve vašem půdním mixu tedy zajistí půdu, o kterou se opravdu nebudete muset bát.

Pomáhá okyselovat půdy

Problémy s hladinou pH mnohdy vyústí v nějakou tu nepříjemnou komplikaci. Mějte na paměti, že ideální hladina pH je 6-7. Máte-li půdu moc zásaditou, rašelina se o to postará. Dovede totiž půdní mix dostatečně dobře okyselit a pH se dostává díky tomu do normy.

Je velice efektivní při zadržování vody

Nechcete spotřebovat velké množství vody? Ani nemusíte. Substance obsahující rašelinu dokáže pojmout až dvacetkrát víc, než je její vlastní váha. To je dost ekonomické, i s ohledem na možné období sucha. Zadržená voda se pak bude hodit, nemyslíte? Pokud by se náhodou stalo, že vody bude víc, díky perlitu se dostane do kořenové soustavy kyslík a strach z utopení rostliny pomine.

Obsahuje důležité živiny

Rašelina obsahuje jisté látky, které jsou velmi důležité pro pěstování konopí. Tím nejvíce potřebným je síra. Tento minerál pomáhá ke tvorbě enzymů a proteinů. Síra je zodpovědná za vznik terpenů, které posunou aroma konopí ještě mnohem dál.

Nevýhody rašeliny

Příprava je poněkud delší

Jako přísada do půdy je nevýhodná skrze délku na její přípravu. Aby jste si připravili rašeliny na venkovní pěstování s příchodem sezóny, měli by jste začít s přípravou již na počátku jara.

Negativní dopad na životní prostředí

Není žádným tajemstvím, že se rašelina těží. Mnohdy je to záležitost těžkého průmysl, což má za následek dopad na životní prostředí. Vzniklé škody se pak napravují dlouho.

Může vést k zamezení přístupu kyslíku

Když rašelina pohlcuje tak velké množství vody, přirozeně stoupá vlhkost v květináči, nebo v okolí rostliny. Okolní půda pak může rašelinu natlačit k sobě a zamezí se tak přístupu kyslíku. Naštěstí se v tomto půdním mixu používá i perlit, který onen substrát dovede provzdušnit.

Tak co tedy vybrat?

Ona volba bývá mnohdy dost komplikovaná. Každá z těchto přísad má své jedinečné vlastnosti a schopnosti.

Ale zdravý rozum nám pravděpodobně říká, že bychom měli zvolit kokosové vlákno. Nákladné to není, nebo aspoň ne tak, jak si myslíte. Díky svým vlastnostem dovede přispět ke kvalitě půdy. Kvalitní půda je základem pro skvělé rostliny, a takové chcete pěstovat.

Jen si musíte dávat pozor, ať nekoupíte nějaký šmejd.

Myslíte, že je lepší rašelina, nebo kokosové vlákno? Vyzkoušeli jste už někdy některé z nich? Jaké byly vaše dojmy a poznatky?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!