Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Pěstování konopí je legální, potvrdil to nejvyšší soud

V denním tisku vzbudila pozornost zpráva, že podle Nejvyššího soudu ČR je pěstování marihuany legální. Nato se vyjádřil kdosi z pracovníků policie, že Policie přesto nebude takovou činnost tolerovat. (co to je za kec, to jako policie odmitla verejne dodrzovat zakony?!:) pozn. Tim)

Trestného činu nedovolené výroby a držení omamných látek podle § 187 trestního zákona se dopustí ten, kdo neoprávněně vyrobí, nabízí atd. omamnou látku.

Nejvyšší soud ve svém usnesení sp.zn. 3 Tdo 687/2006 konstatoval, že samotné pěstování konopí ještě není výrobou omamné látky.

To ostatně není tak nové, neboť již téměř o tři roky dříve Nejvyšší soud v jiném svém usnesení potvrdil, že výrobou je zhotovení či vytvoření látky, ne ale samotné pěstování rostliny (5 Tdo 1238/2003). Samotné pěstování tedy není trestným činem

judge-funny Cannabis sativa konopí seté je však omamnou látkou podle zákona č. 167/1998 Sb., který definuje návykové látky. To znamená, že jeho pouhé pěstování může být posouzeno např. jako přestupek podle zákona o přestupcích (přestupek na úseku ochrany před toxikomaniemi).

Nejvyšší soud tento svůj názor znovu potvrdil.

Krajský soud v Praze odsoudil nedávno k podmíněnému trestu odnětí svobody ženu, která pěstovala konopí pro svou potřebu léčení.

Věc musel napravovat až Nejvyšší soud. Ve svém nyní písemně vyhotoveném a zveřejněném rozsudku z 30.1.2008 opět konstatoval, že samotné pěstování rostlin konopí není trestným činem.

Pořád se ale paradoxně jedná o přestupek.

Stále tedy platí, že trestným činem podle § 187 trestního zákona je výroba a další nakládání s omamnou látkou (její distribuce apod.), nikoli však samotné pěstování rostliny, z níž se omamná látka vyrábí.

JUDr. Jiří Štancl

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!