Pěstování odlišných odrůd konopí dohromady

jak pěstovat více odrůd konopí dohromady?

Jak vypěstovat více odrůd konopí dohromady?

Pěstování více odrůd konopí dohromady je čím dál tím víc populární. Pěstitelé se tak snaží posunout své umění trochu dál a ve finále se mohou těšit na rostliny rozličných barev, tvarů i velikostí. A čím víc rostlin budete mít, tím větší úroda bude. Pojďme se tedy podívat, co přesně pěstování odlišných odrůdy dohromady obnáší.

Výhody

 • otestování svých vlastních schopností
 • velká úroda plná barev

Nevýhody

 • časově náročnější péče o odlišné odrůdy
 • možné problémy s velikostí a výškou jednotlivých odrůd
 • čas sklizně se může lišit

Co by jste měli zvážit?

 • Charakteristika dané odrůdy – jsou tisíce odrůd a každá se svým způsobem liší od té druhé. To platí i za stejných podmínek pro pěstování. Některé budou štíhlé a vysoké, jiné zase krátké  a košaté. Měli by jste také zjistit, jak moc se rostlina vytáhne a zvětší, kdy přejde do fáze kvetení.
 • Jak dlouhá je fáze kvetení – zjistěte si, jak dlouho bude šiškám trvat, než budou připravené na sklizeň.
 • Rostliny s dostatkem světla – jeví se to jako nemožné, aby měly všechny vaše odrůdy konopí stejné množství světla. Každopádně musíte udělat maximum, aby jste toho dosáhli.
 • Mějte vaše rostliny na dosah – možná se to bude zdát jako hloupost, ale vždy mějte přístup ke všem rostlinám. Když bude některá z vašich rostlin „vzadu v rohu“, těžko se k ní pak dostanete. To pak brání péči o danou rostlinu a může vést i ke komplikacím.
 • Velikost rostlin – Počítejte s tím, že rostliny vždy trochu povyrostou. Nestojíte o výskyt plísně, kořenové hniloby a zamoření škůdci. Dejte rostlinám prostor, ať nejsou příliš u sebe.

Specifikace jednotlivých odrůd konopí

Nejprve se rozhodněte, jaká semínka konopí vám vyhovují nejvíce. Zmínili jsme, že se odrůdy od sebe liší mnoha způsoby:

 • Šišky – zde hraje roli genetika. Každá šiška má různou velikost, tvrdost, barvu, aroma a třpyt (velikost a počet trichomů).
 • Velikost rostliny a rychlost růstu – Je dobré si vybrat takové odrůdy, které budou mít podobnou dobu růstu a nebudou se svou finální velikostí moc lišit.
 • Změna velikosti ve fázi kvetení – když rostliny přejdou do cyklu 12/12, aby mohly začít kvést, jejich velikost se může zdvojnásobit a v několika případech i ztrojnásobit. Je dobré o tom mít přehled, ať víte, co můžete očekávat.

Indica vs Sativa

Nejnáročnější při pěstování odlišných odrůd je asi tempo jejich růstu. Každá roste jinak ve vegetativním stádiu, a jinak ve stádiu kvetení.

Můžeme se podívat na názornou ukázku, kdy byly vedle sebe pěstovány odrůdy Indica a Sativa. Podmínky byly pro obě stejné a měly stejnou výživu (Indica je nalevo a Sativa napravo).

Už na první pohled je patrné, že Sativa poroste do výšky. Indica je už ve svém prvním stádiu růstu poněkud košatější. Rychlost růstu se projeví až posléze. sazenice indica a sativa

Obě dvě rostou za stejných podmínek a se stejným typem výživy. Do výšky je sativa skoro dvojnásobná a roste trochu divoce. Indica je krásně košatá, i když mnohem menší. Obě rostliny byly stejným způsobem i trénovány (zastřižení). vegetativní fáze indica a sativa

O pár týdnů později. Zde jsou jasné známky dodatečného zastřižení. Foceno v době před zahájením kvetení.

růst odlišných odrůd konopí

Skoro měsíc, kdy pěstitel započal světelný cyklus 12/12. Rostliny už nabyly veškerý objem a budou se soustředit výhradně na tvorbu šišek. Rozdíl v genetice je patrný. Sativa je vytáhlá a dere se ke světlu. Aby měla dostatečné množství světla i indika, majitel ji musel nadzvednout. pěstování odlišných odrůd konopí

Majitel sklidil obě rostliny v krátkém časovém rozmezí. Indica byla sklizena o něco později, aby se šišky stihly pěkně zformovat. Která z nich měla podle vás větší úrodu? Byla to sativa. Majitel použil HPS světla a jeho sklizeň  byla zhruba 260 gramů. Indica měla něco málo přes 180 gramů. porovnání indica vs. sativa

Sativa tedy měla o 90 gramů více, za stejných podmínek a skoro za stejnou dobu. Docela velký rozdíl, nemyslíte?

Jak dlouho bude trvat, než budete vaše rostliny konopí moci sklízet?

Fáze kvetení trvá 8-12 týdnů. Berme to od chvíle, kdy jste přešli na světelný cyklus 12/12.

Jak jste si mohli v názorné ukázce všimnout, obě odrůdy byly sklizeny zhruba ve stejnou dobu, což je pro pěstitele docela příznivé. Mohlo by se ovšem stát, že vybrané odrůdy budou sklizeny v úplně jinou dobu. První by mohla být připravena za osm týdnů, ale druhá třeba až za dvanáct a více týdnů. To není to pravé ořechové a vaši práci to pak značně rozhodí.

Vždy, když vybíráte semínka konopí, všimněte si, jak dlouho bude rostlina kvést. Doba je uvedená ve dnech. Tudíž by jste měli vybírat odrůdy podle tohoto ukazatele.

Na obrázku máme dvě rostliny odrůdy Aurora Indica a dvě rostliny Wonder Woman. Paradoxně rostliny první zmíněné odrůdy už jsou připraveny ke sklizni, zatímco odrůdy druhé zmíněné by potřebovaly ještě pár týdnů. srovnání velikosti indica a sativa

Dostatek světla pro vaše rostliny

Jak jste si mohli všimnou v názorné ukázce, pěstitel musel jednu rostliny nadzvednout, aby měla dostatek světla a mohla spokojeně vykvétat.

Tato problematika občas potká každého, kdo pěstujte více odrůd zároveň. Každá má jiný tvar, velikost a počet listů atd.. Podstatné ale je, že potřebujete dost světla pro všechny své odrůdy.

Aby jste dosáhli sklizně v ve stejnou dobu, je třeba rostlinám i trochu pomoci. Vyčnívající větvičky se mohou ohýbat, můžete rostlinu i prostříhat, aby se se světlo dostalo do spodních pater.

Světlo se musí dostat přesně tam, kam chcete vy.

Vždy mějte rostliny na dosah

dostatek místa pro rostliny konopí

Představte si, že jste si zakoupili kvalitní semínka, zasadili jste si je, ale aby jste ušetřili místo, dali jste je do rohu místnosti. Bude velice složité se k nim dostat. To vám trochu zkomplikuje pravidelné zavlažování a možná znemožní nějaký ten tréning.

Je to trochu nadnesené, ale k čemu vám bude spousta hezkých rostlin, když se k nim nedostanete. Máme pár triků, které vám to usnadní.

 • Vytyčte si kolem vašich rostlin dostatek prostoru. Nejlepší bude, když bude více variant, jak se k rostlinám dostat.
 • Když jsou některé rostliny vzadu, nebo v rohu, jen těžko je zalijete. Pokud nemáte možnost si udělat prostor kolem nich, měli by jste si pořídit nějaký zavlažovací systém.
 • Co ale s vodou, kterou zachytí spodní část květináče? Musíte ji vylít, jinak budete mít na zemi opravdovou spoušť a ještě se vám tam usídlí nějaká havěť. Doporučujeme odkapávací misky trochu naklonit a pod rostliny dát velkou plachtu z igelitu, která přebytečnou vodu zachytí.

Nejlepší bude, když si raději okolo rostlin uděláte dostatek prostoru. Přeci jen budete mít větší přehled o vaší zahrádce a nebudete se muset mít obavy, že by vám něco uniklo.

Velikost rostlin konopí může způsobit potíže

Pokud máte menší prostor pěstování (malá místnost, stan na pěstování) může se stát, že rostliny se budou bít o každou píď volného prostoru.

Je třeba si uvědomit, že na malém prostoru (1m x 1m) nemůžete jen tak vypěstovat 10 rostlin. Ano šlo by to, ale i tak by rostliny měly dost málo místa. Ve vegetativní fázi by jste to pravděpodobně zvládli, ale jakmile přejdete do cyklu 12/12, rostliny se takřka zdvojnásobí.

Když budete mít například 4 různé odrůdy, každá bude jinak vysoká, jinak košatá a budete mít ještě moc práce navíc. Nehledě na to, že v takto stísněném prostoru hrozí riziko nadměrné vlhkosti, což ústí v další komplikace, které každý pěstitel dobře zná. Ale když to všechno zvládnete, tak i v takové džungli budete mít dostatek krásných, vykvetlých rostlin.

Nyní už máte představu, jaké to je pěstovat více odrůd najednou. Když si dáte pozor a vyberete si dobré vzorky, pěstování půjde samo a ve finále se budete těšit z krásné a bohaté úrody. Sice to bude možná náročné, ale vy to jistě zvládnete.

Myslíte si, že pěstovat více odrůd najednou je hloupý nápad, nebo je to zajímavá výzva, kterou by měl zkusit každý? odlišné odrůdy konopí

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!