Přírodní insekticidy a jejich použití

Pokračování k tématu škůdci. Dnes se podíváme na přírodní insekticidy a jejich použití.

Nimbový olej plagron-nembovy-olej

Jedná se o nejpoužívanější insekticid při pěstování konopí. Zaderah indický, obsahující nimbin, roste v tropickém podnebí. Jeho semena se nejdříve vysuší a poté použijí pro výrobu nimbového oleje. Tento olej se získává lisováním semen za studena bez použití rozpouštědel. Produkt je poté přefiltrován. Takto získaná olejovitá kapalina tuhne při teplotě pod 20 °C. Olej v pevné podobě lze zkapalnit podržením lahve pod proudem horké vody. Olej má téměř neprůhlednou hnědou barvu a charakteristický silný kořeněný zápach. Olej lze v čisté formě používat jako desinfekci i proti různým kmenům bakterií a jeho výpary mají desinfekční účinky proti mnoha druhům plísní. msice Olej je velmi účinný v boji proti sviluškám, larvám smutnic a mšicím.
Postříkejte listy olejem rozpuštěným ve vodě, obzvláště spodní strany listů. Tímto roztokem můžete postříkat i substrát. Jedná se o systémový pesticid (účinkuje přes cévní systém) a účinkuje přibližně jeden měsíc. Aktivními složkami jsou azadirachtin, nimbin a salanin. Některé vědecké studie ukázaly, že azadirachtin je velmi učinným prvkem, napadajícím Ekdyson, růstový hormon hmyzu. Normální růst hmyzu je potlačen a další šíření nepokračuje.
Azadirachtin také způsobuje deformace nervového systému hmyzu. Nimbin a salanin jsou navíc velmi učinnými látkami ve zpomalení činnosti trávícího systému hmyzu.
Díky působení těchto látek dochází k omezení schopnosti hmyzu trávit. Mají také odpuzující účinky. Nimbový olej a jeho extrakty nejsou toxické a nemají žádné účinky na teplokrevné živočichy (obratlovce) ani na lidi. Je proto zajímavou alternativou v porovnáním s ostatními insekticidy založenými na pyrethrinu, který je toxický (lehce) pro teplokrevné živočichy.

Pyrethrin

pyrethrin Pyrethrin je extrakt z chryzantém, který je velmi účinný v boji proti širokému spektru hmyzu. Velmi dobře účinkuje proti létajícímu hmyzu. Způsobuje otravu nervového systému a paralýzu hmyzu. Z důvodu krátké doby účinnosti ho lze používat pouze pro léčebné účely. Bohužel je toxický pro všechny druhy hmyzu, včetně benigních druhů… a stejně jako roteon je i Pyrethrin smrtelně jedovatý pro ryby a obojživelníky.

Rotenon rotenon

Rotenon je obecný insekticid, který po použití zanechává jen nepatrné množství reziduí. Jedná se o jeden z nejbezpečnějších insekticidů.

Křemelina křemelina

Má fatální abrazivní účinky na povrch těla velkého množství druhů hmyzu. Lze ji pořídit v podobě malých oblázků nebo štěrku a pokládá se jí vrstva na substrát.

Glyceryn glycerin

Stejný druh, jaký se používá v mýdlech, lze použít proti hmyzu s měkkými částmi těla, jako mají svilušky, třásněnky a molice. Při kontaktu hmyzu s glycerinem se jedinec udusí.

Burgundská nebo Bordeauxská jícha (směs roztoku modré skalice a hašeného vápna)

Tento přípravek na bázi síranu měďnatého a vápna se používá již celá staletí jako prevence před výskytem mnoha druhů hub. Více a více moderních protiplísňových substancí kombinuje modrou skalici s dalšími chemickými prvky, ale v ekologickém zemědělství se používá pouze Bordeauxská jícha.

Síra sira

Síra je účinná proti plísním a pro ty to účely se používá již staletí. Síra nesmí být používána při teplotách nad 35 °C a při relativní vlhkosti vzduchu pod 50 %, nebo dojde k jejímu vznícení !
Domácí příprava: tabák

Použití přísad, které jsou snadno k dostání:
Vhodnými odpuzujícími prostředky jsou esenciální oleje citrusového ovoce (citróny, pomeranče, grep), máta, skořice (1 kapka / litr). Stejně učinná je šťáva z česneku, křen a nové koření. Tabák (1 cigareta / 1 litr vody), oregano s horkou vodou. Káva, pelargónie. tabasco

Recept na přípravu učinné látky:
1 lžíce tabasca
4 stroužky česneku
1 litr vody
Vše smíchejte a roztok přefiltrujte přes kávový filtr. Můžete přidat také několik kapek tekutého mycího prostředku, abyste redukovali povrchové napětí.
Přípravek proti sviluškám se skládá z ½ šálku mléka a 4 šálky pšeničné mouky v 15 litrech vody.
Postřik tímto přípravkem pod listy způsobí udušení hmyzu.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!