Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Protidrogová policie má ve znaku list konopí – boj proti schválenému léku

Aktivista a bývalý člen Strany Zelených Stanislav Penc žádá Národní protidrogovou centrálu (NPC), aby změnila svůj znak s konopným listem. Propagátor marihuany v tom totiž vidí kriminalizaci marihuany a spojování konopí s tvrdými drogami

logo protidrogove policie Ve skutečnosti mají páni z protidrogového ve znaku konopí, legálně registrovaný lék, dostupný na předpis. Takže bojují proti našemu zdraví. Paradoxní, úsměvné. Ne – k pláči. Bohužel. Frydrych poukazuje na tento symbol, ze jej používají 22 let. To bohužel dokazuje zkostnatělost a neschopnost přijmout nové věci. Staré názory nejsou totiž moc dobrý argument, to bychom mohli upalovat lidi za kacířství.

Znak konopí by byl momentálně vhodný spíše pro označení lékáren, nemyslíte dinosauři?

(pozn. Growmart.cz)

Ředitel policejního útvaru v reakci na to napsal Pencovi otevřený dopis, v němž vysvětluje význam symboliky

„Těší nás Váš neutuchající zájem o policejní symboliku i skutečnost, že se zamýšlíte nad významem právě našeho útvarového znaku,“ začíná ředitel NPC Jakub Frydrych odpověď. Hned v další části obšírně popisuje, co znak útvaru obsahuje.

Kromě meče s čepelí a křížovou rukojetí, které podle Frydrycha symbolizují „právo, boj a moc“ ze žlutého pozadí vystupuje konopný list. Ten podle něj zas odkazuje na „všudypřítomnost drogového problému a rizik spojených s jejich užíváním“.

Užití konopí ve znaku považuje Penc za nesmyslné. Navíc, protidrogová centrála má podle něj za sebou už řadu kontroverzních zákroků. Na dopis od Frydrycha ale přesto reagoval dost klidně. „On hovořil o tom, že to je firemní znak (Frydrych se dříve se vyjádřil tak, že znak je symbol „firemní kultury a hodnot, které jejich příslušníci zastávají“). Něco podobného jako český lev pro státní znak. Což je samozřejmě naprosto scestné a jen to ukazuje úvahu policisty,“ řekl Penc

Národní protidrogová centrála PČR - barevná - bílý text

Rozzlobilo ho však, že na jeho výzvu reagoval zrovna Frydrych. Odpověď očekával spíše od policejního prezidenta, kterému svoji stížnost adresoval. „Frydrych rozhodně není ten, kdo by měl rozhodovat o tom, jak bude vypadat znak, uniforma nebo jakým způsobem se policista bude zdravit,“ dodal.

Celé znění otevřeného dopisu

hainrich frydrych Vážený pane Penci,
těší nás Váš neutuchající zájem o policejní symboliku i skutečnost, že se zamýšlíte nad významem právě našeho útvarového znaku. Ústředním motivem našeho znaku je klasický meč s přímou čepelí a křížovou rukojetí, který je již odpradávna velmi častým symbolem práva, boje a moci. Obvykle symbolizuje nebojácnost, čest a cílevědomost. Náš meč má v dutině jílce ukryt pergamen s Kodexem cti naší jednotky, což pro nás zvyšuje jeho magický význam. Zavěšená miska rovnoramenných vah potom symbolizuje spravedlnost a nestrannost při vymáhání práva. Miska je vyrobena z mosazi pocházející z vystřílených nábojnic a po jejím obvodu je vyraženo naše útvarové heslo „Čest a spravedlnost“. 15 jazykových mutací hesla symbolizuje nejen věkovou hranici trestní odpovědnosti v České republice, ale zejména mezinárodní charakter zločineckých skupin, kterými se především zabýváme. Řetězy na kterých je miska zavěšena, mají každý 182,5 článku, což v součtu představuje naši nepřetržitou připravenost sloužit zájmu zákonů a občanů této země. Uvnitř misky je prášková substance bílé barvy, která vyjadřuje symbol převažující formy nelegálních drog proti kterým bojujeme. Na pozadí popsaných symbolů je list konopí, který svými kopinatými listy směřujícími do všech světových stran symbolizuje všudypřítomnost drogového problému a rizik spojených s jejich užíváním. Sedm ostrých listů s pilovitými okraji má reprezentovat syrovou realitu drogové závislosti, která je na hony vzdálena salonním úvahám legalizačních aktivistů. Symbol této rostliny je mementem pokrytectví protidrogových politik těch států, ve kterých bývá téma zneužívání marihuany a jejich rizik bagatelizováno či přímo znásilňováno jako zástupné politické téma. Stonek listu, který zakrývá hrot meče, symbolizuje kořeny tradičních hodnot, na kterých je naše společnost postavena a jejichž ochraně jsme se rozhodli sloužit.
Doufám, že jsem zběžným výčtem významu našeho útvarového znaku, který s hrdostí již více než 22 let nosíme, dostatečně ukojil Vaši badatelskou zvídavost.
V úctě
plk. Mgr. Jakub Frydrych
ředitel Národní protidrogové centrály
Policie České republiky

clanek idnes

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!