Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Regenerativní pěstování a proč se k němu pěstitelé konopí obrací

Regenerativní Pěstování a proč se k němu pěstitelé konopí obrací

Udržitelnost úrody je v této době horké téma, které je stále více důležité
v porovnání s větším počtem farem, které pěstují komerční konopí, jelikož se legalizace konopí stále rozšiřuje. „Udržitelnost“ znamená, že jste schopni zachovat úroveň Vaší produkce takřka nepřetržitě. Když se vezme v potaz pěstování, znamená to zvolit si prostředky pro zdravý a vzkvétající ekosystém, ze kterého je výsledný produkt. Péče o půdu, rozmanitost plodin a správný závlahový systém, to jsou nezbytné součásti udržitelného zemědělství. Takže to není jen o tom koupit si semena konopí, zasadit je a čekat, že produkce bude od té chvíle kvalitní a nepřetržitá.

Regenerativní pěstování Tento typ pěstování je podle zemědělců neadekvátní a neodpovídá požadavkům životního prostředí, proto přichází na scénu regenerativní pěstování.

Co je regenerativní pěstování ?

Regenerativní zemědělství, definované firmou Terra Genesis International, je systém hospodářských principů a praktik, jak zvýšit biodiverzitu, obohatit půdu, zlepšit zavlažování. Všechno pak více vyhovuje ekosystému. Tyto praktiky jsou okolo nás již celá staletí, postupem času se však nahradily takovými, které upřednostňují komerční farmaření s velkými výnosy. Konopí nám dává příležitost posoudit, jak můžeme podpořit malé farmy s různými, avšak velmi kvalitními odrůdami, které splňují potřeby zákazníků a kde se tento typ zemědělství užívá. Regenerativní pěstování zajišťuje holistický přístup k produkci různých odrůd konopí, s vědomím toho, že úcta k rostlině a planetě jako takové má nejvyšší priority. Stejně jako u hroznů z vinic, i zde se projevuje ohromná vášeň pro vypěstování toho nejlepšího konopí, které má doslova unikátní vlastnosti podle půdy, ze které vzešla.

Regenerativní pěstování v praxi

Firma Dragonyfly Earth Medicine, která sídlí v Britské Kolumbii v Kanadě, a její zástupci pro veřejnost, Kelly Dunnová a Josh Sarvis, se snaží prosadit program DEM Pure Certification mezi farmáře, extraktory a prodejce konopí, aby je vedl ke společnému cíli v jejich komunitách.

Josh Sarvis prohlásil, „Co se nás týče, regenerativní pěstování přesahuje udržitelnost, protože vidíme naše zemědělství na úpadku. Pro nás, jako pro komunitu, je zbytečné udržet a zachovat něco, co upadá. Obnova a regenerace jsou tím cílem, jehož chceme dosáhnout“.

Podle Dunnové a Sarvise je materiálů o regenerativním zemědělství takové množství, že by se tím daly zaplnit knihy, tudíž uvedly jen ty nejzákladnější principy.

Pěstovat uvědoměle

Je to srdce celé myšlenky regenerativního pěstování. Nejde jen o to dát rostlině to, co potřebuje v tento daný moment, ale dát ji i to, co by mohla potřebovat, ať už teď nebo v budoucnosti. Tím, že se díváme na rostlinu jako na něco mnohem většího, než jen jako na obyčejnou plodinu pozorujeme, kde je její místo v ekosystéme jako celku.

Pěstování „od semínka k semínku“

Regenerativní pěstování
„Konopí od semínka k semínku, to znamená, že sledujete celý životní cyklus rostliny a zároveň si vytváříte vlastní semena konopí“ uvedla Kelly Dunnová. I když zároveň podotkla, že někteří používají techniky klonování, myšlenka je vytvořit si vlastní. Prací s rostlinou v jejím unikátním prostředí vytváří i jistou formu pouta. To by bylo narušeno například změnou jejího přirozeného klima nebo kdyby ji pěstoval někdo jiný.

Zlepšení Biodiverzity

K dosažení biodiverzity (živočišná a rostlinná různorodost) na Vaší farmě je potřeba několik klíčových elementů – neorat půdu, používat kompost a tzv. kompostový čaj, Biochar (uhlí), druhotná úroda, přítomnost červíků a zapojení farmářských zvířat. Cíl je jednoduchý, vytvořit funkční ekosystém v okolí Vaší farmy, což přispívá k úrodě jako samotné.

Uhlíková sekvestrace

Abychom se vyhnuli používání chemického hnojiva, tvoří se půdní potravinové sítě. V praxi to funguje tak, že rostlina zpracovává CO2 (oxid uhličitý). Použije část uhlíku k fotosyntéze a růstu kořenu, zatímco vypustí do půdy tekutý uhlík výměnou za živiny s houbami, bakteriemi a mikroby. Následně se tvoří humus, který úspěšně uchovává uhlík v zemi.

Všeobecný dopad

Umění se podělit o techniky péče o rostliny a nutnou filozofii s tím spojenou je klíčem pro tento regenerativní směr. V této komunitě farmářů je důvěra a ochota se podělit o své znalosti s ostatními velmi důležitá. V rychle rostoucím zemědělském průmyslu by měli farmáři a zákaznici mít přehled o možnostech, které mají.
Dunnová a Sarvis vítají možnost diskuze s indoorovými pěstili, aby se mohli registrovat v jejich programu DEM Pure a jsou svolní se podělit o znalosti jak konopí a půdu, ve které roste zlepšit.
Paní Dunnova poté prohlásila o konopí: „Musíme mít respekt a úctu k této rostlině, dala nám toho hodně, nejen peníze. Konopí je zdrojem inspirace pro regenerativní pěstování“.

Hennings Trevor, Leafly, přel. J. Veselý

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!