Ruční a strojové zastřihování konopí, které je lepší?
Každý pěstitel konopí se vždycky těší, až bude moci sklidit plody své celoroční práce. Po sklizni a usušení pak přijde na řadu zastřihování. Ano, je to strašná piplačka a pokud máte hodně sklizeného, jistě to bude otrava, bude to na dlouho a budete si přát, aby to skončilo. A tak vás napadá, jsou nějaké metody, jak to zlepšit? Poslední dobou se mnoho lidí obrací na výhodu mechanických zastřihovačů.
Takže se nabízí otázka, kterou z těchto variant zvolit? Můžete to udělat klasicky a vzít do ruky nůžky anebo zakoupit nějaký přístroj. Každé má pro a proti, pojďme si je tedy objasnit.
Ruční zastřihování konopí
Klady
Jedná se pravděpodobně o nejkvalitnější způsob zastřihování. Pěstitelé jsou velmi přesní a ke každé šišce přistupují individuálně. Onen „střih“ vyzdvihuje ty nejlepší možné charakteristiky každé odrůdy. K tomu všemu navíc šetrné a šikovné ruce šišku nepoškozují, takže důležité trichomy nejsou znehodnoceny a uchovávají si své vlastnosti.
Již zmíněné odrůdy hrají též svůj part v zastřihování. Každá má totiž svůj specifický vzhled a musí být zastřižena po svém. Struktura a vzhled by měly být zachovány, takže se nestane, že by jste šišku třeba omylem nějak poškodili. Zastřihování by mělo být provedeno s rozvahou, ať už je šiška malá, nebo velká, úzká, neboj široká atd..
Metoda ručního zastřihování je navíc poměrně levná a stačí vám k ní jen pár nůžek a trocha zručnosti.
Zápory
Je to zkrátka ruční práce, kterou neuděláte za hodinu. Představte si, že sklidíte celý skleník a vše musíte dělat ručně. Dovedete si představit, kolik na tom strávíte času? Za předpokladu, že všechno děláte sami.
Máte možnost si třeba zavolat pár svých přátel, aby vám pomohli. Ale udělají to jen z úcty k vašemu přátelství, nebo za to něco budou chtít? Budou-li to peníze, vyplatí se vám to? A důvěřujete jim natolik, aby jste je vůbec oslovili?
Najít pár schopných rukou bývá problém a dělat tyto věci postaru a samotní je časově strašně náročné.
K čemu je ruční zastřihování konopí nejlepší?
TOP odrůdy konopí si zaslouží tu nejlepší možnou péči, a tou bude vždy šikovná ruka člověka, který drží nůžky.
Navíc, ty špičkové odrůdy nemusí být na svých květech moc lístečků, tak se třeba ani tolik nenadřete.
Strojové zastřihování konopí
Klady
Nejrychlejší metoda, jak dostat neopracované šišky do skleněných nádob, kde budou dozrávat. Prvotní investice do takového stroje může být nákladná, ale pokud se jedná o průmyslové zpracování konopí, tak se náklady na přístroj vrátí. Procedura sama o sobě je neškodná a vše je prováděno ve sterilním prostředí. Takže výroba koncentrátů na stejném místě může být také možnost.
Technologický pokrok navíc umožňuje, že šišky budou ošetřeny šetrným způsobem. Nemusíte se tedy o bát o drastické škody, způsobené mechanickou manipulací.
Zápory
Technologický postup taky nezamezil tomu, že se ve finálním produktu objevují lístečky, kusy stonků a někdy i semínka. To by se trénovanému lidskému oku nestalo.
Nejlepší využití?
Mechanické zastřihovače se nejvíce uplatní v konopném průmyslu, kde dochází ke zpracovávání velkého množství konopí. Když potřebují dostat co největší množství na trh za co nejkratší dobu, tak jsou tyto stroje ideální volbou.
Obě metody zastřihování
V Česku se spíš setkáme s ručním zastřihováním konopí. Mnoha lidem přijde zbytečné utráce desítky tisíc za stroj, který onu práce neudělá na sto procent, i když pracuje rychle. Ruční zastřihování má navíc jakési kouzlo. Můžete si detailně prohlédnout každý květ a budete mít pocit, že se vám povedlo vypěstovat něco pravdu krásného na pohled. O účincích asi nemusí být ani řeč.
Jaký máte názor na ruční a mechanické zastřihování konopí? Myslíte si, že se technika dostane tak daleko, aby nahradila šikovnost lidských rukou? Nebo jsme prostě nepostradatelní?