Jak může stres díky teplu ovlivnit životní cyklus rostliny konopí?
Stres z tepla, nebo taky tepelný stres se děje při horkém i chladném počasí. Pokud se s ním něco neudělá, může vážně ovlivnit zdraví vaši rostliny. Také se podepíše na vaší finální úrodě, a to spíše ve špatném, než v dobrém. Proto je důležité vědět, co přesně představuje tento typ stresu a jak mu předejít.
Stres a fakta okolo něj
Marihuana vyžaduje teplo ve celém svém okolí, takže nejenom ve vzduchu, ale i na zemi. Je docela jednoduché zapomenout, že teplo vychází i zespodu. Pravdou ale je, že tato „spodní teplota“ může vaše rostliny ovlivnit i nepříznivou cestou, jestli bude mimo běžné hranice. Na druhou stranu, jestli je tato teplota v normě, bude se vašim rostlinám dařit mnohem a lépe a dovedou si lépe poradit s nepřízní pramenící z chladného okolí.
Co se týče nízkých teplot, první problémy začnou, když se „noční“ teplota začne blížit více dnů po sobě k 10 stupňům. V rozkvětu to je opravdu na prd. Pokud máte vyloženě outdoor odrůdy, tak ty by tento pokles k hranici deseti stupňům měli zvládnout, ovšem ideální podmínky to nejsou.
Horko může vašim rostlinám ublížit, obzvlášť v jejich rané fázi růstu. Rostliny s dobře vyvinutým kořenovým systémem dokážou vlny veder zvládat mnohem lépe, než mladé rostliny, u kterých kořenová struktura není tak rozsáhlá. Rostliny, které jsou ve vegetativním stádiu budou při vysoké teplotě mít delší stonky. Ty, které zrovna kvetou, nebudou mít tak husté a tvrdé šišky.
Příznaky tepelného stresu
Při vysokých teplotách se příznaky trochu liší. Většinou si toho všimnete u květů, kterou jsou nejvýše. U Indooru jsou to pak květy nejblíže u zdroje světla. Povšimnete si vybledlé barvy a jistého roztažení. V dalších případech si můžete všimnou spálených špiček u okvětních lístků na šišce. Na listech si můžete všimnout nažloutlých míst, nebo hnědých flíčků. Tyto symptomy se projevují při velkých venkovních teplotách, jako jsou třeba ty momentální.
Jak problém vyřešit?
Chlad
U indoor pěstování se tato situace řeší trochu jinak. Možnosti jsou elektrické topení, generátor CO2. V některých případech se používá i cirkulace horké vody.
Horko
Pří pěstování doma je to též trochu jiné. Když je ve vaší místnosti vedro, pomoci vám může například dobře instalovaná ventilace. Zajistí se tak snížení teploty a čerstvý vzduch bude jen přínosem. Klimatizace také dobře přispívá ke snížení teploty. Zdroje světla vydává do okolí teplo, může být dodatečně chlazen pomocí vody nebo vzduchu.
Při indooru jsou rostliny vystaveny stresu i tehdy, když jsou příliš blízko ke zdroji světla. V těchto případech je nejjednodušší zdroj světla vzdálit, nebo od něj rostliny posunout trochu dál.
Pokud jste začali tyto problémy řešit, do budoucna vám může pomoci i chaluha, která taky redukuje tepelný stres.