Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Syntetické konopí a nebezpečí, které představuje

syntetické konopí

Syntetické konopí a nebezpečí, které představuje

Termín „syntetické konopí“ odkazuje na stovky různých kanabinoidů vyrobených člověkem. Někteří lidé věří, že jsou to legální a bezpečné alternativy konopí. Ale jak bezpečné – a legální – jsou tyto sloučeniny, a jaké nebezpečí představují?

Co je to syntetické konopí

co to vlastně je? V současné době existuje více než 300 syntetických kanabinoidů a lidé mají často dojem, že jsou legální a bezpečnější než THC. Nicméně, toto není zrovna ten případ. I když víme, že spolupracují s CB1 receptory podobným způsobem jako THC, je tu mnohem více neznámých o těchto laboratorně vytvořených kanabinoidech.

Přírodní konopí se neomezuje pouze na THC. Ve skutečnosti víme, že jiné chemické látky nalezené v marihuaně, včetně kanabidiolu, mohou pomoci zmírnit negativní vedlejší účinky THC, jako je nevolnost, nebo závratě. Jev, při kterém chemické látky v konopí fungují lépe společně než izolovaně, je známý jako doprovodný efekt a vědci se každý den dozvídají více o tom, jak interakce různých kanabinoidů může zabránit nepříjemným výsledkům.

Syntetické sloučeniny postrádají schopnost vytvářet doprovodný efekt, protože ve většině případů neobsahují jiné kanabinoidy.

Stejně jako u dalších syntetických výtvorů, tak i v tomto případě není moc způsobů zjistit, jaké další chemikálie jsou v mixu. Vědci se domnívají, že mohou být prošpikovány vším od opiátů, až po jed na krysy a neexistuje žádný způsob, jak zjistit nebo otestovat, co je v látce. Bez rozsáhlých znalostí a technického vybavení se neobejdeme. Často se mísí s přírodními rostlinami a bylinkami, což jim umožňuje používat slovo „přírodní“ na obalu.

Aby se tyto sloučeniny mohly nazývat syntetickými kanabinoidy, látky v nich obsažené by musely ovlivnit receptory CB1, aniž by omezovaly nějaké jiné, ne-kanabinoidní receptory.

Legální stránka situace

jak se na to tváří zákon? Kromě kupení otázek ohledně potenciální škody způsobené tímto druhem konopí se začaly šířit další fámy, že jsou syntetické kanabinoidy naprosto legální.

Jak jsme se dozvěděli více o potenciálních škodách způsobených syntetickým konopím, začalo postupně vstupovat do ilegality na celém světě. Okolo roku 2010 bylo syntetické konopí nezákonné ve většině Evropy, Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Asie a Australasie.

Jelikož se tyto léky vyvíjeli i nadále, rozhodly se vlády vytvořit zákon, který měl zakazovat používání těchto látek celosvětově.

Syntetické konopí a použití

balené syntetické konopí Syntetické konopí bylo původně vytvořeno pro legitimní výzkumné účely. Vzhledem k omezení výzkumu THC (díky prohibitivním drogovým zákonům) byly vytvořeny syntetické kanabinoidy, které pomáhají vědcům dozvědět se o způsobu, jakým naše kanabinoidní receptory fungují. Během výzkumu v devadesátých letech dvacátého století kanabinoidy jako CP-55,940 stály za objevením CB receptorů.

Syntetické kanabinoidy nikdy neměly být použity pro rekreaci, ale několik z nich se použilo hlavně pro lékařské účely. V osmdesátých letech byla vyvinuta první generace. Nabilon byl první syntetický kanabinoid, použitý k povznesení chuti k jídlu a zmírnění nevolnosti.

Dnes pořídíte syntetické konopí na mnoha místech, pokud víte kde hledat. Ve většině případů s k nim přistupuje jako ke klasickému konopí.  V zahraničí jsou především známé pod jmény K2, Spice, Joker, Black Mamba, Mr. Happy, Scooby Snax, Kush a Kronic. Většinou se kouří jako běžné konopí, nebo se vyvařuje ve vodě a vzniká tak jakýsi konopný čaj. Je i tekutá forma, která se dá užívat vaporizací.

Riziko syntetické marihuany

John. W. Huffman Mnoho lidí se začalo přiklánět k syntetickému konopí, jelikož se domnívali, že obsahuje přírodní materiál a psychoaktivní stav je uměle vyrobený – a to jim přišlo bezpečnější. Paradoxně už na obalu je napsáno, že tyto substance mohou být škodlivé.

Ať už je zabaleno v průhledném obalu nebo v lahvičce, na všech štítcích syntetického konopí stojí „neslouží ke konzumaci“. Tuto informaci potvrzuje i muž, který je zodpovědný za vytvoření prvního syntetického kanabinoidu, profesor John W. Huffman. Byl prvním výzkumným pracovníkem, který kdy dokázal syntetizovat kanabinoid.

„Nezjišťovaly jsme, jaké účinky by se projevily po konzumaci, ale tento druh konopí by zcela jistě působil toxicky“, tvrdí Huffman.

Blahodárné účinky jsou sice podobné běžnému typu konopí,  ale vedlejší účinky jsou opravdu nebezpečné. Pacienti, kteří byli hospitalizování z důvodu konzumace syntetického konopí měli zvýšený srdeční tep, zvraceli, měli výkyvy nálad, návaly vzteku a v několika případech taky sebevražedné myšlenky. Syntetické konopí navíc způsobovalo poškození ledvin, vyvolávalo záchvaty a zabraňovalo pravidelné srdeční činnosti.

Syntetické konopí se také ukázalo jako vysoce návyková látka.

Je užívání syntetického konopí nebezpečné?

laboratorní testy a konopí Jednoznačně ano!

Sice existuje jistý terapeutický potenciál některého z kanabinoidů (syntetické CBD pomohlo s léčbou záchvatů u krys), ale pořád se jedná o obor, kde je více otázek, než odpovědí.

V roce 2014 a 2015 se počet úmrtí následkem předávkování syntetickým konopím ztrojnásobil, což jednoznačně potvrzuje nebezpečí této látky. Dnes už se neevidují případy tak fatálních rozměrů, aspoň podle statistik.

Co k tomu dodat? Lidé by si spíše měli koupit kvalitní semínka konopí, pořídit si menší zahrádku a vypěstovat si vlastní rostliny. Tím rozhodně nenabádáme k trestné činnosti, ale je to lepší, než si koupit nějakou chemickou náhražku a riskovat hospitalizaci.

Myslíte, že jednou přijde čas, kdy syntetické konopí nahradí to běžné? Nebo je to jen výkřik do tmy?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!