Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Tři způsoby dekarboxylace konopí

dekarboxylace konopí

Tři způsoby dekarboxylace konopí, které s přehledem zvládneme doma

Konopí se musí před dalším použitím nějak ošetřit. Abychom ho mohli použít jako přísadu při vaření, musíme provést tzv. dekarboxylaci. 

Princip je jednoduchý. Květy konopí se vystaví nízkému teplu po určitou dobu, aby se z THCA mohlo stát požadované THC (kanabinoid, který vyvolává onen opojný stav).

Samotný proces je natolik jednoduchý, že to bez problému zvládnete doma. Proto jsme pro vás připravili tři způsoby, které můžete použít.

1. Dekarboxylace konopí v troubě

dekarboxylace v troubě Při dekarboxylaci v troubě je třeba brát v potaz fakt, že ne vždy jsou měřidla teploty přesná. Běžné je to třeba u nějaké staré trouby, která není digitální a mohla by být klidně ozdobou nějakého vrakoviště.

U starších trub může dojít k teplotnímu výkyvu až 20° Celsia, což není úplně málo. Je třeba pak bedlivě sledovat vaše šišky. Pokud se zabarví do odstínů hnědé přiliž rychle, nebo ucítíte spáleninu, okamžitě je vyjměte . Je prima si pořídit teploměr do trouby, který je velmi přesný a navíc jej můžete běžně používat k vaření obecně.

Pomůcky

 • plech na pečení
 • hliníková fólie
 • květy konopí

1.  Nejprve nastavíme teplotu na 107° a nastavíme si držák na plech do prostřední pozice. U horní části je trouba nejteplejší a dole naopak nejchladnější. Takže zvolíme zlatý střed.

 1. Nachystáme si plát hliníkové folie ve velikosti pečícího plechu. Trochu jej pokrčíme a vložíme na plech. Šišky pak nebudou v přímém kontaktu s plechem a minimalizuje se riziko jejich vzplanutí, nebo rychlého upečení.
 2. Rostlinný materiál si trochu rozmělníme a rovnoměrně rozprostřeme po fólii. Poté si utrhneme ještě jeden kus fólie a opatrně ji položíme na rostlinný materiál. Pak šup s plechem do trouby na 45 minut.
 3. Po uplynutí dané doby plech vyjmeme z trouby a necháme jej vychladnout zhruba 30 minut. Květy konopí by měly mít krásný odstín zlatohnědé barvy.
 4. Jakmile rostlinný materiál vychladl, uložíme jej do uzavíratelné sklenice. Na budoucí vaření jsme připraveni.

2. Dekarboxylace konopí ve sklenici

metoda dekarboxylace konopí ve skle Dekarboxylace ve sklenice má několik zásadních výhod oproti běžné technice s plechem na pečení.

Jedním z těch nejdůležitějších je minimální odér, který je značný, když jsou květy konopí odkryté. Terpeny se sice při nízké teplotě nespalují, ale při první metodě jich nějaké to procento přeci jen přijde vniveč. Ovšem ve sklenici zůstanou a nikam nezmizí.

A jelikož je konopí uzavřené ve sklenici a nedostane se do kontaktu se vzduchem, je zde tedy minimální riziko, že by mohlo dojít ke vzplanutí vašeho rostlinného materiálu.

Pomůcky

 • větší sklenice s uzávěrem
 • plech na pečení
 • kuchyňská utěrka
 • květy konopí
 • chňapky
 1. Zapneme troubu a nastavíme se teplotu v rozmezí 105-115°. Držák na plech si dáme opět do prostřední pozice.
 • Rostlinný materiál rozmělníme na drobné části a vložíme jej do sklenice. Víko jemně uzavřeme.
 • Utěrku namočíme a složíme do obdélníku. Položíme ji na plech a na ni pak přijde sklenice s rostlinným materiálem. Utěrka v tomto případě funguje jako kotva, aby sklenice zůstala na jednom místě.
 • Plech se všemi instrumenty pak dáme do trouby a pečeme 60 minut. Každých 15 minut opatrně vyjmeme sklenici pomocí rukavic a trochu jí zatřeseme, ať se květy rozprostřou po celé ploše sklenice.
 • Po hodině v troubě sklenici vyjmeme a opět ji necháme vychladnout 30 minut. Sklenice pak funguje u jako kontejner, kde zůstaly všechny terpeny a aroma, které by jinak uniklo ven.

3. Dekarboxylace metodou sous vide

sous vide je unikátní metoda Tahle metoda pro lidi, kteří jsou chtějí být naprosto jistí, že všechno udělají správně. Navíc je to tak jednoduché, že na tom snad nejde nic zkazit. Někoho možná odradí trochu větší finanční investice, ale jestli pravidelně vaříte s konopím,  nebude to marná investice.

K ohřevu se používá ponorné oběhové čerpadlo, na kterém si nastavíte požadovanou teplotu. Ta je přesná, takže obavy ze spálení nebo znehodnocení rostlinného materiálu nejsou na místě.

Celá sada stojí v rozmezí 3-4 tisíc, ale jistě budete potěšeni.

Pomůcky

 • ponorné oběhové čerpadlo
 • plastová nádoba na vodu
 • uzavíratelné sáčky
 • květy konopí

1.  Tuto vodní lázeň započneme naplněním plastové nádoby horkou vodou z kohoutku, do které vložíme ponorné čerpadlo. Pro klid v duši postupujte přesně podle návodu a ujistěte se, že jste použili správně množství vody. Teplotu čerpadla nastavte na 95°.

 1. Připravte si rostlinný materiál. S přesnou teplotou se nemusíte vůbec bát znehodnocení vašeho produktu. Nedojte ke zničení ani terpenů, ani aroma samotného.
 • Do uzavíratelného sáčku vložíme rozmělněný rostlinný materiál a uzavřeme ho tak těsně, jak to jen půjde. Čím méně bublin v něm bude, tím lépe.
 • Pak už jen sáček se květy konopí vložíme do lázně a necháme vařit zhruba 90 minut. Po uplynutí doby jej vyjmeme ven, osušíme a necháme vychladnout (15-20 minut). dekarboxylované konopí pak uložíme do sklenice, kde bude připraveno pro budoucí vaření.

Tyto tři metody jsou velmi osvědčené a je jen na vás, jakou si zvolíte. Výsledek se dostaví u všech tří. Co se týče volby odrůd, jde nám při vaření převážně o množství THC, takže můžeme volit takové odrůdy, které mají vysoký obsah tohoto kanabinoidu.

Jakou metodu by jste si zvolili do budoucna? Držíte se klasické „troubové“ metody, nebo jste chtěli vyzkoušet něco jiného?