Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Jak zacházet s palicemi konopí

Návod jak zacházet s palicemi technického konopí. A to jak je správně usušit tak aby nebyly plné plísně a nezkazila se jejich kvalita.

Věnovali jste čas tomu, abyste semínka zasadili, měsíce se starali o své rostliny a nyní je čas tyto nádherné rostliny sklidit. Ale sklízení nestačí, a sušení rostlin není zase až tak jednoduché. S palicemi musíte zacházet správně, tak abyste ze své těžké práce vytěžili maximum. Použití mikrovlnné trouby není tím nejlepším způsobem jak palice usušit, byť je to na druhou stranu skutečně rychlé, tak zůstává velké množství vody ve stoncích a zároveň zůstává téměř všechen chlorofyl . Existuje několik způsobů jak správně zacházet s palicemi a ten správný závisí na tom, čeho chcete dosáhnout. Bez ohledu na fázi v níž vaše rostliny jsou, je třeba po sklizni zabránit přístupu světla, zejména toho slunečního.

cerstve-palice-pred-susenim-nezastrihane-growmart Příprava vaší sklizně sušením palic
V závislosti na velikosti vaší sklizně můžete použít kartónové krabice, komoru, menší místnost nebo běžně velkou místnost(stodola/půda, suchý sklep). Použijete-li krabici, rovnoměrnějšímu usušení palic pomůže odstranění listů. Komory a místnosti mají zpravidla dostatečnou cirkulaci, takže s tímto krokem můžete počkat, až budete připraveni zahájit proces sušení, nicméně velké listy se nejlépe odstraňují v „živém stavu“. Větrání můžete zajistit pomocí větráku, každý den byste měli kontrolovat možný vznik plísně. Ta může zničit vaši úrodu a jakékoli části rostlin, které vykazují známky napadení plísní, je třeba ihned odstranit. Plíseň se zpravidla objevuje nejprve na nejhustější části sušené větve v místech kontaktu se stonkem.

Máte-li všetečné sousedy nebo domácího, který se objevuje naprosto nečekaně, nezapomeňte že během několika prvních dnů sušení budou vaše rostliny vydávat vůni, kterou je dost těžké neucítit. V místnosti, kde probíhá sušení neotevírejte okna, aby se vůně nedostala do míst, kde se nachází lidé, které by jste touhle vůní mohli obtěžovat. Někteří lidé tento čas využívají k velkému úklidu, protože pach chemických čistících prostředků maskuje vůni schnoucích rostlin. Jiní používají k maskování venkovní prostor ve dvoře, kde barví dřevěný nábytek a doplňky, např. židle a houpačky. Po několika dnech vaše rostliny přestanou vydávat tak silnou vůni. Palice jsou připravené k sušení ve chvíli, kdy se větvičky snadno nalamují.

Jednoduché sušení

papirove-sacky-hnede-growmart Mnozí používají na začátku sušení hnědé papírové sáčky, ale je-li vaše klima spíše suché, tento krok můžete vynechat. Nikdy nepoužívejte plastové sáčky nebo bílé papírové sáčky. Plastové sáčky způsobí vznik plísně a bílé sáčky obsahují zbytky bělidla, díky němuž budou vaše palice přinejlepším drsnější, přinejhorším toxické. Vždy používejte hnědé papírové sáčky. Palice vložte do sáčku ne víc než několik palců hluboko a minimálně jednou denně je promíchejte.  Nezapomeňte pokaždé zkontrolovat plísně. Tímto způsobem dosáhneme delšího a rovnoměrnějšího usychání. Tato metoda je vhodná i tehdy, když se nám podaří část materiálu přesušit. Pokud přidáme vlhčí kus, tak se vlhkost rozmělní do celého obsahu. Nesmíme ovšem zapomenout na míchání. V zemích latinské Ameriky se tato metoda používá za využití konopných nebo jutových pytlů.

sklenice-na doschnuti-palic-growmart Zatímco vaše rostliny schnou, měli byste si připravit sklenice s víčky, které použijete ke skladování. Když vaše palice projdou testem zlomení větévky, začněte je sbírat z rostliny a volně je vložte do připravených sklenic. Když je sklenice zhruba ze 2/3 plná, volně na ni nasaďte víčko. Pořád chcete, aby se k palicím dostával nějaký vzduch, a docházelo tak k přirozenému rozkládání cukrů a chlorofylu. Tím, že umožníte rozložení cukrů je kouř hladší a sníží se množství chlorofylu v palicích.

Během prvního týdne nebo dvou, každý den, minimálně jednou, či dvakrát – máte-li čas, zkontrolujte obsah na výskyt plíseň. Častá manipulace navíc předchází výskytu plísně, takže vám tohle poskytne prevenci i kontrolu.

Po několika týdnech sušení ve sklenicích budou palice dobře vysušené, ale někteří dávají přednost ještě delšímu období. Čím déle palice sušíte, tím jemnějšího kouře dosáhnete. Vždy si můžete zapálit zkušební vzorek, abyste zjistili, zda je sklizeň připravená. Delší sušení není škodlivé, pokud několikrát týdně zkontrolujete možné plísně. Po roce by jste měli dosáhnout dekarboxylovaného materiálu, což je nejčistější forma. Po tomhle období už dochází spíše k degradaci kvality a proto je nejvhodnějším řešení zmražení nebo konzervace.

zdroj: rqs

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!