Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Zajímavost o tom jak funguje termovize na vrtulníku

Podíváme se, jak funguje policejní termovize v terénu, které dokážou rozeznat pěstírnu konopí.

termovize-v-akci

Uprchlíci, hledaní vězni, ztracené děti, nezvěstní lidé se zdravotním postižením. U všech bývá využívána policejní termovize. Ta však neslouží pouze k pátrání po pohřešovaných lidech. Jediným pohledem termovizí policisté odhalí například pěstírny konopí, kdy se potemnělé baráky na displeji přímo rozzáří, nebo případy rabování.

Dokumentaristé vyzkoušely v akci policejní vrtulník s termovizí, která při hledání reaguje na teplotu lidského těla. Teplo vyzařuje určitou frekvenci, která je snímána speciálním čidlem. V příznivých podmínkách dokáže hledaný objekt v podstatě ihned zaměřit.

„Termovize funguje na základě snímání rozdílů teplot. Když bude mít hledaný objekt jinou teplotu než okolí, rozdíl se nám zobrazí na displeji, a na základě toho jsme schopni ho dohledat,“ přiblížil palubní technik pražské letecké služby Radek Goubej, který se podílel na stovkách pátracích akcí. Ty probíhají i několikrát za den.

vrtulnik-s-termovizi-2

I tyto pátrací přístroje však mají svá omezení a nedají se považovat za zcela stoprocentní. Záleží především na počasí. Při vysokých teplotách na rozpálené zemi od slunce je člověk těžko rozpoznatelný a zachytit nelze ani podchlazené tělo v zimě. Obtížné je najít člověka schovaného v lesním porostu.

„Neuvidíme člověka pod zemí. Uvidíme maximálně změnu teplot na první vrstvě země,“ říká Goubej s tím, že nalézt zakopané tělo pomocí termovize bývá vždy obtížné. Je to možné pouze v případě, kdy se tělo začne po určité době rozkládat a uvolňovat teplo.

Letecká služba Policie České republiky letos 1. července oslaví 80. výročí založení útvaru. Jejím hlavním úkolem je letecká činnost a pohotovost pro potřeby útvaru Policie ČR, jako jsou právě pátrací akce po pohřešovaných osobách a věcech, boj proti organizovanému zločinu, nebo řízení a monitoring dopravy. Provozní náklady jsou ale hodně vysoké, takže se používá více pro záchranné akce a pátrání. termovize-v-akci-2

Dále je letecká činnost využívána v rámci Integrovaného záchranného systému, čili k hašení požárů, k dokumentaci a vyhledávání ohnisek požárů, k přepravě jednotek k zásahu u dopravních nehod, ale také k mezinárodním záchranným operacím.

Zajímavý postřeh

Vrtulníky s termokamerami opradu létají, ale uvědomte si kolik stojí jedna letová hodina. Potom vám dojde, že ani kdyby jsme byli sebebohatší, hledání domácích pěstíren je nereálný.
Jediný případ jsou velkopěstírny a to jen po důvodném podezření. Jinak asi nikdo plácat tak drahým prostředkem nebude, takže klid.
Už jsem o nich taky četl, prý se používají k tomuto účelu i v Evropě, ale ne u nás. A kdyby přece. Mělo by to význam třeba na periferiích měst, kde je trochu divný, když má někdo sólo garáž jenž je celý rok vytápěná.  Ale to by museli po pěstitělích nějakou tu dobu slídit aby vrtulník použily.
Co se citlivosti kamer týče, jsou fakt citlivý dost. To že, najdete hnijící tělo na okraji bažiny někde křoví svědčí o svém.

zdroj: Novinky.cz, grower.cz

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!