seminka stevie

Stévie Sladká

Produkt se již neprodává

A máme tu něco trochu mimo náš obor. Určitě jste o stévii už slyšeli, je zajímavé jak „objevujeme“ dávno zapomenuté a naprosto klíčové záležitosti naší civilizace. Dohady nad tím proč jsme na tuto zázračnou bylinu zapomněli necháme pro nějaký článek. Celý život do sebe cpeme cukry a případně ještě horší umělá sladidla, takže je čas to změnit, koupit pár semínek Stévie a vrhnout se na to!

Stévia sladká (latinsky: Stevia rebaudiana) je rostlina původem z Jižní Ameriky, kde se tradičně používá ke slazení čaje, vařených a pečených jídel.

Rostlina ideální pro diabetiky! Rostlina Stévie je až 300 krát sladší než sacharóza. Jedná se o víceletou bylinu, s bílými květy která se používá jako umělé sladidlo bez kalorií.

[youtube video_id=“dfKudo5jEvc“ width=“320″ height=“240″ ]

Popis

Používáme v medicíně na pálení žáhy, cukrovku. Hlavním využitím Stévie je díky její extrémní sladivosti průmysl potravinářský. Vyrábí se z ní sladidlo vhodné pro diabetiky s 300x větší sladivostí než sacharóza. Dle tradiční medicíny stevie působí také silně fytoncidně (antibakteriálně) a močopudně. Steviosid se snadno uvolňuje ve vodě a je stabilní i při vysokých teplotách jak v nápojích, tak i v jídle. Hodí se hlavně pro přípravu čajů, dietních jídel, salátů, džemů, zákusků či moučníků.

Jak si vypěstovat rostlinu Stévie:

Stévie není úplně jednoduchá na pěstování, ale při trochu snaze je úspěch zaručen.
Rostlina má ráda polostín, čím bude více na slunci, tím budou její listy sladší.

Semena zasadíme do tzv. sadbovacích tablet- Jiffy, nebo do pěstitelského substrátu. NEZASYPÁVÁME, semena jsou světloklíčivá.

Rostlina Stévia Rebaudiana má prokázané léčivé účinky. Z této rostliny využíváme její listy v čerstvé nebo sušené podobě. Stevie zlepšuje trávení, používá se jako ústní voda k výplachům, jelikož omezuje zápach z úst. Také pomáhá při paradentóze zubů. Snižuje únavu! Ale nejvíce je používána jako umělé sladidlo, jelikož je 300 krát sladší než obyčejný cukr.

2 – 3 nadrobno nasekané lístky postačí k oslazení celé konvice čaje. Usušené lístky se dají skladovat tak jak to známe. V létě se proto může jako nádobová rostlina pěstovat venku, ale před příchodem mrazů je potřeba Stévii uklidit dovnitř. Lístky by se měly sbírat každé tři týdny. Rostlina tak zmohutní a vytvoří opět čerstvou zelenou nať pro další sběr. Její sladivost roste s délkou a intenzitou slunečního svitu.

Semena doporučujeme vysét, co nejdříve je obdržíte, nejdéle však do 6 týdnů.

Díky unikátnímu způsobu šlechtění a následné selekce, bylo dosaženo vynikajících chuťových a sladivých vlastností stévie bez typické nahořklé chuti, velké imunity proti patogenům, ale hlavně zvýšené odolnosti proti klimatickým vlivům v našich podmínkách. Stevie je trvalka, kterou lze pěstovat po celý rok a která může, ale nemusí, přezimovat v kořenech. Výhodou pěstování stévie sladké ze sazenic je její naprostá čistota od plísní. Sazenice na rozdíl od řezů nepřenášejí nákazu plísněmi.

Semínka jsou malé a úzké a nepotřebují žádnou předpřípravu. Semena položíme či jemně zatlačíme do substrátu, tak aby se při zálivce nevyplavila. Klíčení obvykle trvá několik týdnů, ideální teplota je 24 – 30 stupňů.

Využití stévie je pestré: Pouze 2 – 3 nadrobno nasekané lístky postačí k oslazení celé konvice čaje.

Historie: Stévie je víceletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a dorůstá výšky nad půl metru. Lístky, které z ní dělají žádanou bylinku, jsou drobné, vstřícné a kopinaté, květy bílé barvy vytváří koncové okolíky a nakvétají po celé léto. Kromě svých účinků vám stévie udělá radost i zajímavým vzezřením. Pochází z Paraguaye, kde roste v nadmořských výškách od tří set metrů. Její blahodárné účinky znali už před mnoha staletími jihoameričtí indiáni.

[youtube video_id=“19ZEwa2zUoA“ width=“640″ height=“360″ ]
Balení semen

,

Doba květu

Typ semínek

Pěstování

,

Výška

Nároky

Seed banka