Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Životní cyklus rostliny konopí

Jelikož se blíží jaro, připravily jsme si pro vás článek o životním cyklu konopí. Každý pěstitel by měl znát životní cyklus rostlin, které pěstuje. Jedná se o naprosto základní údaj, který vám pomůže k úspěšné úrodě.

Konopí je jednoletá rostlina. To znamená, že celý cyklus reprodukce se odehraje během několika měsíců a to se opakuje každý rok. Životní cyklus konopí se skládá ze dvou důležitých fází: fáze růstu a fáze kvetení.

V průběhu těchto dvou důležitých fází prochází rostlina dílčími vývojovými stádii.

Fáze růstu

(18 hodin světla / 6 hodin tmy během 24 hodin dne)

Klíčení

naklicene-konopi-growmart

Během klíčení se semena probouzejí z období klidu a stávají se aktivními. Teplota (25 °C), vlhkost a kyslík poskytují ideální podmínky pro klíčení. Po zvlhčení se semeno pootevře a umožní tak růst klíčku. Malý bílý bod se v budoucnu stane kořenem. Tlačí se do půdy, zatímco horní část po uvolnění ze slupky vystřelí směrem vzhůru. První dva listy ještě nejsou skutečnými listy. Jedná se o děložní lístky (kotyledony). Od toho okamžiku se rostlina stává samostatnou, protože začíná produkovat chlorofyl. Do této chvíle rostlina přežívala je díky zásobám živin v semenu.

–    Úroveň relativní vlhkosti: 50 – 80 %
–    Teplota: 25 °C
–    Živiny: žádné do doby, než si rostlina vytvoří listy
–    Světlo: po objevení kolytedonů (děložních lístků) nepřetržitě světlo s převahou bílého / modrého spektra (nejméně 18 hodin světla denně). V této fázi lze použít i zářivky.

První fáze růstu

první-fáze-růstu-growmart

Během fáze růstu vypadají sazenice jako dospělé rostliny. Objeví se první série skutečných listů po kotyledonech, zatím pouze s jedním lístkem. Druhá série má tři a poté pět, sedm, devět, a někdy jedenáct. Pokud mají listy pět jednotlivých lístků, má rostlina také dobře vyvinutý kořenový systém a dostatek chlorofylu a může se rychle rozvíjet.

–    Úroveň relativní vlhkosti: 50 – 80 %
–    Teplota: 21 – 28 °C
–    Živiny: zpočátku jen málo, aby nedošlo ke spálení malých sazenic. Od druhé fáze lze začít hnojit malým množstvím dusíku.
–    Světlo: Zářivka nebo výbojka

Vegetativní fáze

vegetativni-fáze-rustu-growmart-growshop

V průběhu vegetativní fáze rostlina vyvíjí strukturu, které unese těžké květy. Průběh je velmi rychlý. Výška a šířka se zvětšuje a rostlině přibývají nová patra listů. Postranní větve rostou do maximální délky (lze již rozpoznat rozdíly mezi odrůdami). V této fázi rostlina vytváří především lodyhy a listy.

–    Úroveň relativní vlhkosti: stejná jako v předchozí fázi
–    Teplota: Stejná jako v předchozí fázi
–    Živiny: hnojiva s obsahem dusíku
–    Světlo: v této fázi lze použít halogenidovou výbojku

Fáze kvetení

(12 hodin světlo / 12 hodin tma )

Vegetativní fáze kvetení

první-fáze-květu-growmart

Po změně světelné periody (12 hodin světla / 12 hodiny tmy) se spustí fáze kvetení a během prvních dvou týdnů se zrychlí růst.
Vzdáleností mezi jednotlivými patry se zkrátí a rostlina zdvojnásobí ( Indica ) nebo ztrojnásobí (Sativa) velikost, která byla před změnou světelné periody.

–    Úroveň relativní vlhkosti: 50 – 70 %
–    Teplota: 21 – 26 °C
–    Živiny: dusíkaté hnojivo, protože rostlina stále roste a zatím nevytvořila žádné květy
–    Světlo: halogenidová výbojka.

První květy

prvni-kvety-konopí-growmart

Po dvou (většina odrůd Indica) nebo třech týdnech (většina odrůd Sativa) je téměř zcela dokončen vývoj rostliny. Růst se zpomalí a objeví se první květy.

–    Úroveň relativní vlhkosti: 50 – 60 %
–    Teplota: stejná jako v předchozí fázi
–    Živiny: nepoužívat hnojiva s dusíkem, ale hnojiva obsahující fosfor a draslík v průměrném množství
–    Světlo: vyměnit halogenidovou výbojku za vysokotlaké sodíkové výbojky (převážně oranžové spektrum světla).

Rozvoj seskupení květů

seskupení-květu-konopí-growmart

Nyní je rostlina v květu. Veškerý čas a energií věnuje vývoji samičích květů. Některé ze spodních větších listů mohou žloutnout. Rostlina již neroste, ale květy těžknou, jsou více cítit a zvyšuje se obsah pryskyřice v nich. Ke konci některé pestíky zhnědnou.

–   Úroveň relativní vlhkosti: 60%
–    Teplota: 21 – 26°C
–    Živiny: velké množství hnojiv obsahujících fosfor a draslík
–    Světlo: stejné jako v předchozí fázi

Zralost

zralost-konopí-growmart

V určitém momentu rostliny dozrají – kdy k tomu dojde, záleží na odrůdě. Deset dní před dozráním přestaňte rostlinu hnojit, aby se mohla vyčistit od zbytků hnojiv. Květy se stanou ještě hutnějšími, jsou silněji cítit a tvoří více pryskyřice. Tvorba pohárků se zpomalí, květy se zvětší a velké množství pestíků zhnědne. Žloutne stále více listů. Při pěstování v umělém prostředí je vhodné sklízet v okamžiku, když je 70 % pohárků hnědých, ale někteří pěstitelé čekají do chvíle, kdy jsou hnědé všechny, a výjimečně dokonce kontrolují stav pryskyřice lupami nebo kapesními mikroskopy.

–    Úroveň relativní vlhkosti: stejná jako v předchozí fázi
–    Teplota: stejná jako v předchozí fázi
–    Živiny: Hnojení ukončete 7 dní (půda) / 10 dní (hydroponie) před sklizní
–    Světlo: stejné jako v předchozí fázi

Přezrávání

přezrálé-konopí-growmart

Rostlina skomírá. Nevytváří téměř žádné nové pohárky. Všechny pestíky jsou hnědé. Listy žloutnou a opadávají. Stonek zesiluje. Pohárky mění tvar a prodlužuje se. V této fázi rostlina ztrácí „léčebnou“ hodnotu.

Závěr:

Je zajímavé že zatímco rostlina roste, prochází různými fázemi, které kladou na prostředí specifické požadavky: různé periody svícení podle toho, zda rostlina roste nebo kvete, různé úrovně vlhkosti a různé živiny. Pro dosažení dobré sklizně a získání produktu vhodného pro léčebné využití musí být všechny tyto faktory dodrženy ve správném poměru.

Zdroj: Weedology

Následující informace na této stránce jsou určeny pouze pro všeobecné vzdělávací účely. V žádném případě neslouží jako navádění k trestné činnosti. Neneseme odpovědnost za případné zneužití informací.