Mezi celosvětovou vlnou narůstající obliby kanabinoidů získávaných z konopí – mezi nimiž jsou například THC delta-8, THC delta-O a THC delta-10, jich jen několik veřejnost chápe méně než HHC. No jen si zkuste tuto sloučeninu „vygooglovat“. Výsledky, které vám vyhledávač nabídne, budou přinášet řadu rozporuplných informací o její legálnosti, účincích na organismus, a dokonce i o tom, zda se v rostlině konopí vyskytuje přirozeně.
Co je vlastně HHC?
HHC poprvé vytvořil v roce 1944 americký chemik Roger Adams, když k delta-9 THC přidal molekuly vodíku. Tento proces, známý jako hydrogenace, přeměnil THC na hexahydrokanabinol (HHC). Využití hydrogenace se neomezuje pouze na výrobu kanabinoidů. Podobný proces se používá například k přeměně rostlinného oleje na margarín.
Zatímco Adams vytvořil HHC z konvenčního THC získaného z konopí, v dnešní době se kanabinoid obvykle získává procesem, který využívá technické konopí, rostliny s velmi nízkým obsahem THC a často vyšším podílem CBD, jejichž pěstování je ve většině zemí legální.
Jak se HHC získává?
Jedná se o vícestupňový proces. Nejprve se ze surového konopí extrahuje CBD, destiluje se a izoluje ve formě prášku. Odtud už je cesta k HHC trochu složitější. CBD získané z konopí slouží jako základ pro chemickou reakci, při níž vzniká HHC.
Výrobu lze popsat jako proces, který probíhá v chemickém reaktoru. Představte si ho jako kouzelnou skříňku. Dovnitř jde CBD, ven HHC. To má podobu zlatého tmavého oleje, který výrobci dále zušlechťují před destilací. V případě HHC se nedá mluvit o přírodní metodě, ale jde o syntetický kanabinoid pocházející z laboratoře.
Jaké jsou účinky HHC na tělo?
V otázce účinnosti HHC nepanuje shoda. Nejasnosti částečně vyplývají ze skutečnosti, že při výrobě kanabinoidu je konečným výsledkem směs dvou různých druhů molekul HHC. První z nich je 9R HHC, která se aktivně váže na přirozené endokanabinoidní receptory v těle, zatímco druhá molekula 9S HHC to díky své mírně odlišné molekulární struktuře neumí zdaleka tak dobře. Ta molekula, která do receptorů „zapadá“, vyvolává podobné účinky jako delta-8 THC, ale k dosažení účinku je zapotřebí mnohem větší množství. Při dostatečné dávce tedy lze pozorovat účinky nápadně podobné THC. HHC je ale ve srovnání delta-8 THC méně potentní, a samotná sloučenina delta-8 THC je obecně považována za přibližně o polovinu méně účinná než „standardní“ delta-9 THC.
Jeden z přelomových výzkumů potvrdil po testování na potkanech útlum bolesti, ale jde jen o dílčí výsledek, za který se prozatím nepostavily žádné další studie. THC i HHC mají pochopitelně i odvrácenou stranu, kdy se může dostavit paranoia, hlad, sucho v ústech nebo zarudlé oči. Všechny poznatky se ale pohybují v šedé zóně bez potvrzení a podložených výzkumů. Nelze se na ně spoléhat ani odvolávat.
Jak účinné je HHC?
Poměr aktivních a neaktivních molekul HHC se sice může v jednotlivých šaržích lišit, ale aby produkt prošel zkouškou, musí být aktivní alespoň z 50 %.
Snažit se tyto dvě látky izolovat a oddělit od sebe by bylo natolik nákladné a neefektivní, že by nebylo možné vytvořit životaschopný produkt. Cílem při výrobě HHC je vždy maximalizovat množství aktivní molekuly a minimalizovat množství méně aktivní molekuly. Nikdy to však není dokonalé. Obvykle se poměr drží kolem 2:1 nebo 1:1.
Pokud jde o účinky HHC, uživatelé se s ním obvykle cítí plní energie. Uvádějí, že jsou bystří, jejich mozek pracuje „na plné obrátky“, a navíc u nich vymizí obvyklé tělesné bolesti. Těžko soudit, do jaké míry jde o subjektivní pocit.
Je HHC bezpečné?
HHC je na tom stejně jako všechny nové kanabinoidy získávané z konopí. Neexistuje standardizovaná dávka ani výzkumy potvrzující okamžité nebo dlouhodobé účinky. Většina kanabinoidů podléhá regulaci a HHC není výjimkou. Výrobců ani prodejců zatím není mnoho, objevují se stále nové produkty s obsahem HHC – liquidy do vapovacích per i cukrovninky jednorázová vapovací pera, HHC oleje i , extrakty i květy.
Shoda ohledně legálnosti nebo vlivu na lidský organismus prozatím nenastala. Účinky jsou sice slabší než u THC, ale nápadně se tetrahydrokanabinolu podobají. HHC je na hraně a podle toho je třeba k němu přistupovat. Aktuálně – k červnu 2022 – je v České republice HHC legální, přesněji nyní není zařazeno na seznamu v nařízení vlády o seznamech návykových látek.
Zdroj: Leafly.com