Co je vaporizace a jak vaporizovat?

Význam slova vaporizace, nebo vaporizování znamená vypařování, či odpařování. Nyní si řekneme proč je dobré vaporizovat konopí, nebo další bylinky, v čem jsou výhody a jak vaporizace a vaporizéry fungují

Jedná se o nejúčinnější způsob inhalace. Určitě si vzpomenete na hrnec a ručník na hlavě. Podobně funguje vaporizace. Zatímco my máme zkušenosti se zmíněným ručníkem na hlavě, existuje mnoho profi řešení a přístrojů, které tuto techniku dovádějí k dokonalosti. Říká se jim vaporizéry. Tyto moderní přístroje umožňují inhalovaní cenných látek, bez škodlivyn, které vznikají při hoření.

Co je vaporizace a jak vaporizovat?

K čemu je vaporizace dobrá a proč je lepší než kouření?

Teploty jsou při vaporizaci nastavené tak, aby se léčebné a účinné látky z bylinek dostaly ven, ale nedošlo k jejich poškození. K určitému znehodnocení účinných látek naopak dochází například při kouření, protože je vdechujete spolu se zplodinami z hoření rakovinotvornými látkami. To u vaporizace nehrozí.

Jaké vaporizéry známe?

Co je vaporizace a jak vaporizovat? Základní vaporizéry jsou skleněné, v těch se bylinky, nebo konopí přímo zahřívá plamenem. Musíte se ale rozloučit s možností regulace teploty. Dneska jsou těmi nejběžněji používanými vyporizéry plynové (většinu využívané pro své malé rozměry jako příruční, které si vezmete kamkoliv s sebou) a elektrické, z nichž ty nejlepší mají certifikaci k medicínskému použití (a v prodeji jsou i u nás).

Některé vaporizéry zahřívají vloženou bylinku, či konopí v kovovém kalíšku, jiné jsou ještě šetrnější a prohřívají obsah horkým vzduchem proudícím přímo přes ni. Vaporizací, tedy působením páry o vysoké teplotě, se z nich uvolní látky přeměněné na plyn. Ať už jsou to éterické či esenciální oleje, silice či pryskyřice. A ty pak člověk vdechuje přímo do plic. „Nespálíte se, protože výpary vycházející z přístroje za malinkou chvíli dostatečně ochladnou a při inhalaci jsou mají již bezpečnou až příjemnou teplotu.

Inhalovat výpary lze přímo buď přímo z vaporizéru nasazenou hadičkou, či náústkem. Případně lze získané bylinné výpary uložit do zásobníku v podobě plastikového sáčku, ze kterého se pak inhaluje dle potřeby.

Vyberte si vaporizér, pokud si nebudete vědět rady při výběru vaporizéru , nebojte se zeptat

Proč vaporizovat?

Při vaporizaci nevzniká žádný kouř, žádný oheň, žádné spalování. Nemohou tak logicky vznikat škodlivé látky, které právě při spalování vznikají.

Co je vaporizace a jak vaporizovat? Při vaporizaci vzniká jemná vůně vaporizované bylinky, nic se nespaluje, a tudíž nic nepříjemně nezapáchá při inhalaci ani po ní

K uvolnění léčivých látek z konopí, nebo jiné byliny vaporizér využívá páru o teplotě zhruba 80 až 220 °C, podle druhu a konzistence byliny (tabulku těchto teplot lze najít na internetu například zde). Platí, že čím tvrdší jsou části vaporizované byliny, tím vyšší teplotu je potřeba použít. „Teploty jsou přitom nastavené tak, aby účinné látky z bylinek dostaly, ale nedošlo k jejich poškození. K určitému znehodnocení účinných látek naopak dochází například při kouření, protože je vdechujete spolu se zplodinami a rakovinotvornými látkami. To u vaporizace nehrozí.

Některé látky se také z bylinek uvolňují například až při 130 nebo 140 stupních, takže zalitím vroucí vodou z nich nedostanete nic, nebo se vylouhují pouze některé, či menší množství léčivých látek. Podívejte se na přehled teplot pro vaporizaci léčivých látek z bylin.

Jaké byliny lze k vaporizaci použít?

vaporizovani-1 K vaporizaci se dají použít v podstatě veškeré léčivé byliny, které využívá i medicína. Nejznámější a nejběžnější je vaporizace konopí pro léčebné použití. Při výběru vhodné rostliny je nutné se dobře informovat o jejích účincích při vaporizování. Platí však, že rostlina používána např. v čajových směsích proti nachlazení, tak při vaporizaci budou její účinky velmi podobné a ještě intenzivnější. Za zmínku pak stojí i to, že vaporizovat lze kromě bylinek (např. konopí, heřmánku, levandule, máty, meduňky, mučenky, aloe vera, pampelišky) i leccos jiného, např. česnek, semena kmínu, dužninu kukuřice, kávu, nebo zelený, či černý čaj. Přehled bylin a teplot pro vaporizaci zde

Jak vaporizovat?

vaporizovani-4 Konopí i ostatní bylinky je třeba před vaporizování nakrájet, nebo nadrtit na co nejmenší části, aby mohlo být uvolněno co nejvíce léčebných látek. Takto připravenou bylinku, či konopí vložíte do zásobníku přístroje, zapnete, nastavíte teplotu. Můžete začít inhalovat její čisté výpary.

Vaporizace bylin: Nejnovější poznatky a přehled vaporizérů | J. Jesenská, Cannafest 2015

Vaporizace pro každého | J. Jesenská | Cannafest 2013

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!