Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Co jsou terpeny?

Terpeny

Co jsou terpeny?

Terpeny jsou v dnešní době zmiňovány mnohem častěji, co se týče uživatelů konopí. Kdyby jste se zeptali nějakého botanika, co je terpen, pravděpodobně by vám odpověděl, že to je esenciální olej v rostlině. Jsou to vlastně organické, aromatické uhlovodíky. Najdete je v obrovském množství rostlin i u některých druhů hmyzu. Dnes se velmi často užívá výraz konopné terpeny.

Jak bylo jíž zmíněno, terpen je vlastně aromatická součást konopí. Jistě víte, že každá odrůda má svou specifickou vůni a za to právě může tady tento malý uhlovodík.

Terpeny mohou mít i jiné názvosloví podle svých struktur, např. monoterpen, seskviterpeny a další. Jmenuji se tak díky počtu izoprenových jednotek. Takový monoterpen má dvě izoprenové jednotky, seskviterpen má tři a pak jsou další, mnohem komplexnější terpeny.

terpeny podle barvy

Zájem vědců o konopné terpeny není jen o tom, jak voní. Výzkum se domnívá, že terpen reaguje s kanabinoidními receptory a díky tomu může zlepšit nebo utlumit efekt kanabinoidů. Od té doby jsou terpeny čím dál víc populárnější. Pěstitelé, botanici a extraktoři pracuji na zlepšení chutí jednotlivých odrůd maximalizací a udržení hladiny terpenu.

Potenciální doprovodný efekt

Terpeny tvoří aroma rostliny

Terpenový profil nám pomáhá nejenom odlišit jednotlivé odrůdy podle aroma, ale zároveň díky němu chápeme proč lidé s nějakými zdravotními komplikacemi benefitují z jedné odrůdy víc, než z té druhé. I když mají podobnou hladinu THC.

Dr. Ethan Russo, ředitel výzkumu v mezinárodním institutu pro konopí a starší zdravotní poradce GW Pharmaceuticals, díky jedné studii objevil, jak CBD působí na THC. Nadcházející výzkum potvrdil přítomnost dalších kanabinoidů, které v kombinaci s THC celkově zlepšily veškeré efekty konopí.

Výzkum dále nastínil symbiózu nebo tzv. doprovodný efekt mezi dvěma kanabinoidy. Zjednodušeně řečeno, dva spolupracují lépe, než každý zvlášť. To vedlo Dr. Russoa ke zkoumání symbiózy mezi kanabinoidy a terpeny. On sám prohlásil, že doprovodný efekt mezi těmito dvěma látkami může přispět k rozšíření a posílení terapeutických efektů konopných extraktů a odrůd.

Efekty terpenů

Jednotlivé rozdělení terpenů

Existují stovky terpenů na celém světe. Každý z nich má svůj unikátní pach a mnoho z nich již bylo studováno pro své unikátní efekty. Nemluvě o tom, že by tento efekt byl ještě znásoben pomoci doprovodného efektu kanabinoidů a terpenů.

Tady můžete vidět ty nejznámější:

Pro představu můžete vidět, v jakých odrůdách se dané terpeny vyskytují. Všechny tyto odrůdy jsou dostupné na našem eshopu.

Nejvíce rozšířeným terpenem v rostlinách konopí je myrcen. Podle laboratorních testů se tvrdí, že právě koncentrace myrcenu určuje, zda bude rostlina indika nebo sativa. 

Beta-caryophylen, humulen a pinen mají protizánětlivé účinky. Ten první zmíněný by se nejlépe mohl vázat s CB2 receptory, ale jak budou kombinace kanabinoidů a terpenů fungovat do budoucna je stále ve výzkumné fázi.

Co k tomu dodat?

Výzkum zatím pouze ukázal, jak by mohla fungovat kombinace terpenů a kanabinoidů v symbióze, bohužel to není podloženo hmatatelným důkazem. Takže je třeba dalšího výzkumu.

Přesto však uživatelé stále více častěji hledají produkty s větším množstvím terpenů. Znalci dokonce hledají co nejvíce terpenů, nehledě na množství THC nebo CBD. Jdou, jak se říká, za nosem.

Pro zachování co největší hladiny terpenů se květy musí správně uskladnit. Zjistilo se, že největší procento terpenů má Butane Hash Oil (BHO). Běžně se tvrdí, že větší množství terpenů je známkou kvality, ale extrakty, které mají více než 40% podílu terpenů se špatně vaporizují. Navíc běžné rostliny konopí takové procento terpenů ani neobsahují.

Aroma produktů je důležité. Otázkou však zůstává, jestli onen doprovodný efekt kanabinoidů a terpenů bude pro uživatele tak přínosný, jak se tvrdí. Co myslíte?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!