Legálním výrobcem konopí se stane firma Elkoplast. Po dlouhém konkurzu vyhrála právě táhle firma. Elkoplast vyrábí plastové popelnice, nádoby a ocelové výrobky. Image Elkoplastu je, vypadat tak, že se snaží dělat své výrobky Ekologicky, ačkoliv většina jejich produktů je z plastu. Rozhodnutí na kolik je firma důvěryhodná a nakolik byl konkurz spravedlivý necháme na Vás milý čtenáři. Na Vaše komentáře se budeme těšit.

konopi-penize-growmart

Léčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice. Zvítězil s nejlepší cenou. Za gram žádá 68 korun bez DPH. Vítěz by měl podle dostupných informací dodat 40 kilogramů léčebného konopí.

Pacienti tak už nebudou odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Elkoplast má již povolení na dovoz konopí z ciziny.

Zajištění konopí pro české pacienty má na starosti Státní agentura pro konopí pro léčebné využití, která funguje v rámci lékového ústavu. Komise vybírala ze čtyř uchazečů, kteří z původních 16 postoupili z prvního kola a splnili všechny podmínky pro pěstování konopí. Ve druhém kole se hodnotila cena, za niž uchazeč konopí zajistí. Vítězný Elkoplast se zatím nechtěl k zakázce vyjadřovat. „Ještě to nemáme oficiálně potvrzeno,“ řekl jednatel firmy Ladislav Krajča.

Hodnota vypsaného tendru je 4,2 milionu korun. Celkem 40 kilogramů sušených částí marihuany by v přepočtu na povolené množství pro pacienta 30 gramů za měsíc mělo stačit pro 111 nemocných. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu, kterou by se měsíčně povolená dávka na pacienta zvýšila na 180 gramů. Počet kilogramů je pevně daný, naproti tomu finanční hodnota může být i nižší, záleží na vítězné ceně. Podle dřívějšího vyjádření ředitele lékového ústavu Zdeňka Blahuty by smlouva s vítězem mohla být podepsána ještě letos.

České lékárny již pacientům nabízí konopí dovážené z ciziny, například z Nizozemska. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách většinou kolem 300 korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ještě před svým nástupem do funkce upozorňoval na to, že by léčba mohla být pro nemocné drahá a nedostupná. Při ceně 300 korun by maximální měsíční množství, 30 gramů, vyšlo pacienta na 9000 korun.

Akce semena konopi Nuka Seeds

2 komentáře

 1. Můžu se zeptat proč nyní na novinky.cz píší že cena za gram je od této firmy 180 Kč ? Děkuji

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   nijak nespolupracujeme s redakcí novinky.cz tedy nevíme kde takovou informaci získali.

   Odpovědět

Komentuj