Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Historie konopí, aneb odkud vlastně přišlo

Historie konopí

Historie konopí, aneb odkud vlastně přišlo

Tato velmi známá rostlina se zde nachází už od pradávných časů. Od míst, kde pobývali prehistoričtí lovci, přes starověkou Čínu až na lodě Vikingů. Konopí má svůj prapůvod v Asii. A po mnoha letech užívání, jako nástroj pro léčebné a duchovní účely, se tato rostlina dostala až do Ameriky a Spojených Států. 

Barney Warf

„Z největší části se konopí využívalo v léčitelství a mělo své uplatnění také v oblasti duchovních záležitostí“. Toto tvrdí Barney Warf, historik a profesor z univerzity Lawrence v Kansasu. Podle něj bylo například používáno Vikingy a Germány jako lék proti bolesti zubů, nebo také k úlevě při bolestech u porodu.

„Idea, že je tato rostlina nějakou zlou drogou je nesmysl, vykonstruovaný dnešní dobou. Fakt, že je konopí nelegální by se dalo označit za historickou anomálii, jelikož sloužilo lidem v dobrém duchu tisíce let“Barney Warf

Rostliny konopí a jejich původ

konopí na pláni

Rozlišujeme pár základních druhů. Cannabis sativa (konopí seté) má psychoaktivní vlastnosti. Její příbuzná  rostlina se jmenuje Cannabis sativa L (dnešní technické konopí) nemá psychoaktivní účinky, ale má mnoho využití (např. výroba oleje, oblečení, jako stavební materiál atd.).

Druhou psychoaktivní rostlinou je Cannabis Indica (konopí indické), která vděčí za své objevení Jeanu-Baptistu Lamarckovi. Třetí, ne tak běžné, je Cannabis rudelaris. To bylo objeveno a pojmenováno ruským botanikem D.E. Janischeviským.

Mnoho lidí je přesvědčeno, že tato rostlina má původ na stepích Střední Asie. Konkrétně by se mělo jednat o dnešní Mongolsko a jižní část Sibiře. První použití konopí se datuje až 12,000 let zpět. Tím by se zařadilo mezi jednu z nejdéle sklízených rostlin v historii lidstva.

„Největší výskyt konopí byl na místech s bohatým zdrojem živin, což v té byly odpadní jámy, kam tehdejší prehistoričtí lovci a sběrači vyhazovaly zbytky“. Barney Warf

Léčivo z Asie

první zmínka o konopí v Číně

Ve starověké Číně se našli první důkazy o léčebných účincích marihuany. Bylo to více než 4,000 let př.n.l.. Bylina byla převážně používána jako anestetikum při operacích, v menších dávkách pouze tlumila bolest.

Mezi historiky se traduje, že byla poprvé zneužita, díky svým omamným účinkům, císařem Shen Nungem 2737 let př.n.l.. Je to však jen dohad, jelikož se stále nepotvrdilo, zda li Shen Nung opravdu existoval.

popis rostliny

Konopí se následně dostalo dostalo do Korei 2,000 let př.n.l.. Bylo to v dobách kdy se toto území bránilo proti nájezdům Aryanů – klany pocházející z Indie. Opět byly využity hlavně omamné účinky k utlumení bolesti, ze zranění z boje například.

Nedlouho poté se začala bylina používat i v Indii, kde byla vyzdvižena do nebes za své blahodárné účinky proti úzkosti. Dokonce o tom byla zmínka v jedné védské básni „Věda šarmu“.

Z Asie do Evropy

jak marihuana putovala světem

Přesný rok znám není. Ale je prokázáno, že se konopí dostalo na území dnešní Evropy mezi 2,000 a 1,400 let př.n.l.. Kočovní Skytové ho sebou přivezli z Indie, když obývali dnešní Ukrajiny a jižní část Ruska. Díky mnohaleté okupaci tohoto území se marihuana dostala do rukou germánským kmenům.

Z Germánie se dostalo konopí do Británie. Patrně to bylo při invazi Anglosasů.

konopí v troskách lodi Vikingů

„Marihuana byla nalezena v troskách lodí Vikingů, v polovině devátého století“. Barney Warf

V nadcházejících staletích se konopí postupně dostalo do mnoha koutů světa. Cestovalo Afrikou, v devatenáctém století doputovalo do Jižní Ameriky. Pak už jen zbývala cesta na sever.

Jak se marihuana dostala do Spojených Států?

Po dlouhé cestě před-moderním a moderním světem se konopí dostalo do Států začátkem dvacátého století. Bylo to na jihozápadu u hranice s Mexikem. Tehdejší mexická revoluce vyhnala uprchlíky v letech 1910-1911.

„S marihuanou bylo spojováno mnoho předsudků, hlavní vůči jejím uživatelům, kteří konopí kouřili.  Mexičané byli tehdy obviňováni z kouření konopí, trestné činnosti, ovlivňování mládeže a šíření této „drogy“ dál“. Barney Warf.

Američané nikdy nepoznali rozdíl mezi konopím setým (Cannabis sativa) a technickým konopím. Rostlina byla prve postavena mimo zákon v Utahu v roce 1915. V roce 1931 byla nelegální již v 29 státech.

Harry Aslinger

V roce 1930 se Harry Aslinger stal prvním komisařem Federálního Úřády pro narkotika (FBN). Vynaložil mnoho úsilí, aby byla marihuana ilegální ve všech státech. V roce 1937 vznikl tzv. Marijuana Tax Act, od té doby se stala marihuana ilegální a její vlastnění bylo označeno jako trestné.

Situace dnes?

Federální vláda označuje marihuanu, stejně jako LSD a heroin, jako silně návykovou látku, která může sloužit k nelegálnímu obohacování, vede k trestné činnosti a nemá lékařské využití.

Něco na tom pravdy je, ale nesmíme zapomínat posun ve výzkumu  těch dobrých účinků konopí.

Kanabinoidy v ní obsažené působí blahodárně na celý lidský organismus. Kanabidiol (CBD) je světoznámí tím, co dovede vyléčit a s čím umí zápasit.  THC už není jen škodlivý kanabinoid, ale při správném využití pomáhá při epilepsii, zejména u dětí.

Konopné oleje dokážou překonat úzkost, deprese, únavu. Masti z této rostliny jsou šetrné ke kůži a podporují obnovu kožních buněk.

Kladných vlastností konopí je mnoho a budou se objevovat další, které budou stejně přínosné.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!