Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Historie Mr.Nice Seeds ( MNS )

Přichystali jsme pro vás historii jedné z nejstarších seedbank Mr.Nice Seeds, která udala směr modernímu šlechtitelství a přinesla mnoho dnes již legendárních odrůd na naše stoly. Samozřejmě mluvíme o Panu Pěkném, tedy Mr. Nice( MNS )

Howard-marks
HOWARD MARKS

Co vznikne když vložíme do jedné místnosti jednoho Velšana, dva australské šlechtitele a pár špetek prvotřídní genetiky? Správnou odpovědí je samozřejmě semenná banka Pana Pěkného, neboli Mr. Nice, která je pojmenovaná po slavném spisovateli a pašeráku konopí Howardu Marksovi.

Shantibaba a Howard se setkali během konce roku 1990,tehdy australan Shantibaba pracoval v Holandsku již několik let pro známý cofeeshop Greenhouse stojící na ulici Červených luceren  v centru Amsterdamu. V této době byl shodou okolností zrovna propuštěn Howard z dlouholetého vězení v USA.

shantibaba-himself Během několika let se z nich stali velmi dopří přátelé a začali přemýšlet o spolupráci  za pomoci Nevilla Schoenmakera, otce první seedbanky. Po nepříliš dlouhých úvahách se rozhodli podělit se světem o své šlechtitelské úspěchy, kterými byli Shantibaba a Neville už dobře známí v amsterdamské i světové sféře.

V roce 1998  se Neville a Shantibaba rozhodli, že konečně spojí své šlechtitelské vědomosti ještě pod štítem Greenhouse a dobijí HTCC. A to se jim také povedlo, vyhráli ceny ve všech kategoriích kromě ceny konopných oděvů. Hlavní soutěžní kategorii vyhráli prvním i druhým místem. Shantibabovi vztahy s holandským partnerem se v té době zhoršily a v důsledku toho prodal svůj podíl v Amsterdamském cofeeshopu a založil svou vlastní banku Mr.Nice. Krátce nato opustil GH i Neville a připojil se k Mr.Nice Seeds. Mnoho modelů, které Shantibaba a Neville za své působění vyšlehtili zůstali i nadále v nabídce GHS, takže se rozhodli všechny své strainy přejmenovat.

Nevile-Schoenmaker
NEVILLE SCHOENMAKER

Nejdůležitější pro každou banku jsou precizně selektované samičí i samčí rostliny. Každá semenná banka používá pro své křížení odrůdy z různých koutů země, které se velmi liší. MNS použila genetickou sbírku jak Shantibaby, tak Nevilla, které byli díky jejich zkušenostem v té době bezkonkurenční. Seskládala se ze čtyřiceti různých matečních rostlin. Z tak velké genetické rozmanitosti vzešly modely pro profesionály i úplné začátečníky.

Namísto honby za zlatem a září reflektorů se MNS rozhodli klást důraz na rozmanitost a kvalitu jejich produktů. Vzhledem k tomu, že zakladatelé jsou denními konzumenty konopí, tak bylo v jejich největším zájmu posunout konopnou kulturu někam dál. Dnes již kříží okolo dvaceti let, což je opravdu úctyhodné.

V roce 1999 se v Holandsku změnili zákony a nebylo nadále možné produkovat semena díky čemuž přišla spousta bank o své mateční rostliny. Nicméně dovoz semen konopí a jejich prodej zůstal legálním. MNS proto přesunulo své pěstební aktivity do Švýcarska kde mohli pokračovat v produkci.

Neville zůstal v Holandsku a pokračoval v produkci semen a zdokonalování šlechtitelských technik. Howard se věnoval legalizaci psaním článků, knih a vystupováním ve stand up shows. Shantibaba založil Gene Bank MNS-FARM Technology ve Švýcarském kantonu Ticino, kde individuálně vyvíjel strainy  pro ostatní banky. Věnoval se podporování užívání konopí jako léku a vyráběl konopné éterické oleje pro kosmetický průmysl. Shantibabovi šlo ve Švýcarsku vše skvěle, produkoval modely pro více než 70 bank a nesčetně farem produkujcích semena. Švýcarské autority pravidelně kontrolovaly provoz a vybírali daně, když tu z ničeho nic, bez jakéhokoliv varování v roce 2003 prokurátor v Ticinu spustil akci Operace Indoor, která měla za úkol obvinit desítky nevinných lidí ze společensky i právně tolerované činosti (podobnost s listopadem 2013 v ČR). Od té doby si každý kanton interpretuje tyto zákony po svém. Shantibaba dostal dvou letý trest, nicméně zachránil celou svou genetickou sbírku